O nas
Kontakt

AI: ChatGPT zużywa więcej energii niż tradycyjne wyszukiwanie w Internecie

Laura Kowalczyk

AI: ChatGPT zużywa więcej energii niż tradycyjne wyszukiwanie w Internecie

Trzy kliknięcia, aby napisać sztukę lub stworzyć stronę internetową: systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą wydawać się magiczne, ale ich funkcje nie są obojętne dla środowiska. Są dużymi konsumentami wody i energii elektrycznej.

Sztuczna inteligencja nie pije wody, ale centra danych, w których szkolone są systemy sztucznej inteligencji, wykorzystują jej duże ilości do chłodzenia swoich serwerów. To tylko jeden element układanki, jeśli chodzi o cyfrowe zużycie wody.

AI takie jak ChatGPT i Bard zużywają znacznie więcej wody i energii niż typowe wyszukiwanie w Internecie. Według wstępnego wydruku z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside rozmowa z ChatGPT powoduje zużycie około 50 cl wody, co odpowiada małej plastikowej butelce. Przy prawie 1,5 miliarda użytkowników miesięcznie, to szybko się sumuje.

Zmienna emisja CO2

Centra danych, niezbędne do szkolenia AI, odpowiadają za prawie 1% światowego zużycia energii. Oczekuje się, że w nadchodzących latach liczba ta będzie rosnąć.

Ośrodki te emitują jednak różne ilości CO2 w zależności od tego, czy ich kraj pochodzenia produkuje energię elektryczną na przykład z węgla lub gazu, czy też z energii odnawialnych. W artykule ufundowanym przez Microsoft i Allen Institute for Artificial Intelligence naukowcy wykazali, że zmieniając miejsce szkolenia sztucznej inteligencji, możliwe było zmniejszenie emisji CO2 związanej z tą operacją o 75%.

W firmach cyfrowych dużo mówi się też o „podążaniu za słońcem”, czyli o zmianie lokalizacji szkolenia AI w ciągu dnia, aby móc w sposób ciągły korzystać z energii słonecznej. Optymalizacja lokalizacji szkoleń AI może być ważnym sposobem na ograniczenie ich wpływu na środowisko.

Mówiąc dokładniej, sztuczna inteligencja taka jak Bloom, całkowicie otwarty odpowiednik ChatGPT opracowany w ramach projektu badawczego BigScience, wygenerowała podczas szkolenia równowartość 25 ton CO2. Dzieje się tak pomimo faktu, że większość wykorzystywanej energii pochodziła z energii jądrowej, a zatem była bezemisyjna. W przypadku GPT-3, który zarządza ChatGPT, szacowany ślad węglowy jest 20 razy większy, co odpowiada około 300 przelotom samolotem w obie strony z Paryża do Nowego Jorku.

Sztuczna inteligencja służąca planecie

Pomimo wpływu na środowisko sztuczna inteligencja ma do odegrania rolę w walce z globalnym ociepleniem. Mogą na przykład pomóc meteorologom przewidywać ekstremalne zdarzenia pogodowe lub optymalizować procesy przemysłowe w celu zmniejszenia emisji CO2.

Szczególnym wyzwaniem dla programistów jest dziś przejrzystość. Większość publicznie dostępnych modeli sztucznej inteligencji nie ujawnia, gdzie zostały przeszkolone ani jakie są koszty emisji dwutlenku węgla związane z ich używaniem.

Mając te informacje, użytkownicy mogą dokonywać własnych, świadomych wyborów. Na przykład, zanim zbombardujemy ChatGPT podstawowymi pytaniami, możemy po prostu przeprowadzić proste, mniej obciążające wyszukiwanie w przeglądarce.