O nas
Kontakt

AI: Prezes Sądu Najwyższego USA ostrzega przed potencjałem technologii i niedociągnięciami w zawodzie prawnika

Laura Kowalczyk

AI will "significantly" affect judicial work, the US Supreme Court

Prezes Sądu Najwyższego USA John G. Roberts prześledził historię technologiczną Sądu Najwyższego w raporcie ostrzegającym przed rolą, jaką sztuczna inteligencja może odegrać w pracy sądowniczej.

Prezes Sądu Najwyższego USA w swoim raporcie na koniec roku przestrzegł przed wpływem i przyszłością sztucznej inteligencji (AI), szczególnie w zawodach prawniczych.

Nazywając to „najnowszą granicą technologiczną”, prezes Sądu Najwyższego John G. Roberts Jr. powiedział, że badania prawne mogą wkrótce stać się „niewyobrażalne” bez sztucznej inteligencji.

Mówiąc o jej potencjale dostępu do informacji, przestrzegł także przed zagrożeniami związanymi z tą technologią, takimi jak „naruszanie interesów prywatności i dehumanizacja prawa”.

Odniósł się do jednego z problemów związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w dziedzinie prawa, odnosząc się do przypadku, który trafił na pierwsze strony gazet w tym roku, kiedy to prawnicy korzystający z popularnego chatbota ChatGPT ze sztuczną inteligencją zostali ukarani grzywną po powoływaniu się na fałszywe sprawy sądowe.

Wydanie ChatGPT pod koniec 2022 r. zaowocowało dalszymi postępami i rozmowami na temat sztucznej inteligencji przez cały 2023 r.

Roberts podkreśliła, że ​​sędziowie muszą podejmować także decyzje ludzkie, oceniając „szczerość przemówienia oskarżonego” w sądzie. „Maszyny nie mogą w pełni zastąpić kluczowych aktorów w sądzie” – napisał.

Jednak w miarę rozwoju technologii sądy będą musiały zastanowić się nad sposobem jej wykorzystania w zawodzie – argumentował, przewidując, że chociaż „sędziowie będą ludźmi przez jakiś czas”, sztuczna inteligencja „znacząco wpłynie na pracę sędziów”.

Patrząc wstecz na historię technologiczną Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, porównał pojawienie się sztucznej inteligencji do wykorzystania wczesnych systemów komputerów osobistych. Roberts stwierdził, że nawet na początku lat 90., kiedy większość sędziów i prawników posiadała komputery, papier pozostawał „zasadą dnia”.

Etyka pominięta w raporcie na koniec roku

W swoim raporcie odszedł od bardziej kontrowersyjnych tematów, które wpłynęły na stanowisko Trybunału w tym roku, w tym licznych dochodzeń medialnych w sprawie etyki.

W szczególności amerykański dziennik śledczy ProPublica opublikował kilka raportów na temat przyjaźni sędziów z miliarderami, w tym na temat niezgłaszanych podróży i powiązań finansowych z darczyńcami politycznymi.

Dochodzenie skłoniło Sąd Najwyższy do wydania w listopadzie 2023 r. kodeksu postępowania, którego celem było skodyfikowanie „zasad”, które jego zdaniem od dawna regulują postępowanie sędziów.