Słowo Roku odzwierciedla troski czasu…
Skrót oznaczający sztuczną inteligencję (AI) został uznany przez Collinsa za Słowo Roku 2023.
Leksykografowie z Collins Dictionary stwierdzili, że użycie tego terminu „przyspieszyło” i stało się ono dominującą rozmową w 2023 roku.
„Wiemy, że w tym roku duży nacisk położono na sztuczną inteligencję, ponieważ się rozwinęła i szybko stała się tak wszechobecna i osadzona w naszym życiu, jak poczta elektroniczna, przesyłanie strumieniowe czy jakakolwiek inna niegdyś futurystyczna, obecnie codzienna technologia” – Alex Beecroft, dyrektor zarządzający Collins powiedział.
„Użycie tego słowa monitorowane w naszym Collins Corpus jest zawsze interesujące i nie było wątpliwości, że było to również tematem rozmów w 2023 r.” – dodał Beecroft.
Oświadczenie Collinsa następuje w czasie, gdy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak organizuje szczyt dla 100 światowych przywódców, szefów technologii i badaczy sztucznej inteligencji, aby omówić, jak najlepiej zmaksymalizować korzyści płynące z tej technologii przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka.
W innym miejscu Beatlesi wykorzystali go, aby odzyskać wokal Johna Lennona i stworzyć „ostatnią piosenkę”, która ukaże się jutro.
Collins powiedział, że jego autorzy tekstu przeanalizowali Collins Corpus, bazę danych zawierającą ponad 20 miliardów słów z materiałami pisanymi ze stron internetowych, gazet, magazynów i książek publikowanych na całym świecie. Opiera się także na materiałach mówionych z radia, telewizji i codziennych rozmów.
Inne słowa na liście Collinsa to „Nepo Baby”, „Greedflation” i „Bazball”.
Słowo „permakryzys” zdefiniowane jako „przedłużony okres niestabilności i niepewności” zostało Słowem Roku Collinsa w 2022 r.
Według Collinsa oto pretendenci do tytułu Słowa Roku 2023:
- Bazball: styl krykieta testowego, w którym strona odbijająca gra w bardzo agresywny sposób.
- Dewpływ: wykorzystanie mediów społecznościowych do ostrzegania obserwujących, aby unikali pewnych produktów komercyjnych lub wyborów związanych ze stylem życia.
- Nepo Baby: Osoba, szczególnie w branży rozrywkowej, której kariera prawdopodobnie rozwinęła się dzięki ulubieńcom sławnych rodziców.
- Ultraprzetworzona: żywność przygotowana przy użyciu złożonych metod przemysłowych, z wielu składników, często zawierająca składniki o niewielkiej wartości odżywczej lub nie posiadające jej wcale.
- Wydarzenie kanoniczne: wydarzenie niezbędne do ukształtowania się charakteru lub tożsamości jednostki.
- Debanking: czynność polegająca na pozbawieniu osoby możliwości korzystania z usług bankowych.
- Greedflacja: wykorzystanie inflacji jako pretekstu do podniesienia cen do sztucznie zawyżonego poziomu w celu zwiększenia zysków przedsiębiorstw.
- Semaglutyd: lek stosowany w celu tłumienia apetytu i kontrolowania wysokiego poziomu cukru we krwi.
- ULEZ: Skrót od strefy ultraniskiej emisji – obszaru, do którego mogą wjechać bez uiszczania opłat wyłącznie pojazdy emitujące bardzo mało zanieczyszczeń.