O nas
Kontakt

Airbnb zapłaci 567 mln euro za uregulowanie włoskiego śledztwa podatkowego

Laura Kowalczyk

The Airbnb app icon is displayed on an iPad screen in Washington, D.C., on May 8, 2021.

Platforma wynajmu online wskazała, że ​​nie będzie próbowała odzyskać żadnej kwoty od swoich gospodarzy.

Airbnb zapłaci 576 mln euro za rozstrzygnięcie sporu z włoskimi organami podatkowymi w latach 2017–2021 – ogłosiła w środę internetowa platforma wynajmu.

W listopadzie władze włoskie nakazały skonfiskowanie 779 mln euro od Airbnb w ramach śledztwa w sprawie oszustw podatkowych, zarzucając platformie niepobranie 21% podatku od dochodów z najmu uzyskiwanych przez właścicieli w latach 2017–2021.

„Nie staramy się odzyskać żadnej części tej kwoty od naszych Gospodarzy. Kontynuujemy naszą konstruktywną współpracę z władzami włoskimi na lata 2022 i 2023. Włochy są ważnym rynkiem dla Airbnb” – stwierdziła firma w oświadczeniu.

Według Airbnb na platformie we Włoszech obecnych jest „tysiące właścicieli”, których średni roczny dochód w 2022 r. wyniesie około 3500 euro.

„Zdecydowana większość gospodarzy Airbnb we Włoszech to zwykłe rodziny, które korzystają z platformy w celu uzyskania dodatkowego dochodu”, co pomaga „prawie dwóm trzecim” tych osób „wiązać koniec z końcem” – czytamy w oświadczeniu.

Pod koniec października włoski rząd ogłosił zamiar zintensyfikowania walki z nieuczciwymi najmami krótkoterminowymi i podniesienia podatków dla właścicieli oferujących więcej niż jedno mieszkanie na platformach takich jak Airbnb.

Nowelizacja projektu budżetu na 2024 rok przewiduje utworzenie „krajowego kodu identyfikacyjnego” związanego z bazą noclegową, który umożliwi odnalezienie tych, które nie zostały zadeklarowane organom podatkowym – wyjaśnił Antonio Tajani, Minister Spraw Zagranicznych i Wiceminister Spraw Zagranicznych. -ówczesny prezes włoskiej Rady Ministrów.

„W ten sposób zapewniona zostanie przejrzystość, a cały system zostanie uregulowany” – utrzymywał, dodając, że to rozwiązanie budżetowe „zwiększy także dochody państwa” i przyczyni się do „zmniejszenia presji podatkowej” na rodziny.

Jeśli chodzi o planowaną podwyżkę stawki podatku, „będzie ona obowiązywać tylko od drugiego mieszkania wynajmowanego przez każdego właściciela, więc nie będzie dotyczyć wszystkich” – powiedział.

Właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy mogą obecnie zdecydować się na stawkę ryczałtową w wysokości 21%. W przypadku pozostałych mieszkań wynajmowanych na okres krótszy niż 30 dni stawka ta wzrośnie do 26%.

Projekt budżetu „w obecnej formie wyjaśnia, w jaki sposób platformy takie jak Airbnb powinny teraz pobierać podatek dochodowy od gospodarzy nieprofesjonalnych we Włoszech” – podkreśla Airbnb w swoim komunikacie prasowym.

„Cieszymy się z przejrzystości, jaką zapewnia planowana aktualizacja włoskiego prawa i przygotowujemy się do jej dostosowania, wprowadzając nowe narzędzia umożliwiające gospodarzom, których to dotyczy, automatyczne potrącanie podatków przez Airbnb i płacenie ich bezpośrednio włoskiemu urzędowi podatkowemu. Dochody w ich imieniu” – powiedziała firma powiedział. .

Platformy wynajmu krótkoterminowego są regularnie oskarżane przez branżę hotelarską o „nieuczciwą konkurencję” i przyczynianie się do wzrostu czynszów oraz niedoboru tanich mieszkań dla mieszkańców miejscowości turystycznych.