O nas
Kontakt

Akcje ASML spadają, gdy geopolityka przyćmiewa dobre wyniki

Laura Kowalczyk

ASML

Holenderski producent mikrochipów ASML ogłosił lepsze niż oczekiwano wyniki za drugi kwartał. Jej akcje spadły jednak w związku z zaostrzeniem amerykańskich ograniczeń w eksporcie do Chin.

ASML, największa europejska firma technologiczna, ogłosiła wyniki za drugi kwartał przewyższające oczekiwania rynkowe. Jednak holenderska firma została dotknięta zaostrzonymi amerykańskimi ograniczeniami dotyczącymi eksportu mikrochipów do Chin tuż przed publikacją wyników. W rezultacie w środę akcje spółki spadły o 11% do 871 euro za akcję, co stanowi największy jednodniowy spadek od marca 2020 r. i powoduje utratę wartości giełdowej o 42,7 miliarda euro.

Solidny wzrost, przy czym połowa sprzedaży przypada na Chiny

Po spowolnieniu wzrostu w pierwszym kwartale holenderski producent maszyn półprzewodnikowych ASML odnotował w drugim kwartale sprzedaż netto na poziomie 5,6 miliarda euro, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ten kluczowy wskaźnik wyników ASML znacznie przekroczył szacunkowe 5,04 miliarda euro, co odzwierciedla wzrost o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym czasie jego sprzedaż netto osiągnęła 6,24 miliarda euro, co oznacza spadek o 9,5% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, ale przekroczyła oczekiwania analityków na poziomie 6,08 miliarda euro, co oznacza spadek o 12%. Zysk netto zanotowano na poziomie 1,58 mld euro, przy marży brutto na poziomie 51,5%, przekraczającej oczekiwane 50,6%.

Dyrektor generalny Christophe Fouquet, który zastąpił byłego dyrektora generalnego Petera Wenninka, podtrzymał prognozy na rok 2024 „przejściowy” i spodziewa się, że w drugiej połowie roku branża półprzewodników będzie nadal się ożywiać. Powiedział: „Obecnie obserwujemy silny rozwój w obszarze sztucznej inteligencji, która napędza większość ożywienia i wzrostu w branży, wyprzedzając inne segmenty rynku. Branża oczekuje cyklicznego ożywienia w 2025 r. W rezultacie musimy przygotować się na szereg nowych fabryk budowanych obecnie na całym świecie. »

Głównymi klientami ASM są znani producenci chipów elektronicznych, w tym TSMC, Intel i Samsung. TSMC to tajwański producent chipów, który dostarcza zaawansowane chipy komputerowe gigantom technologicznym, takim jak Apple i Nvidia. Firma specjalizuje się w produkcji systemów litograficznych, czyli złożonego sprzętu umożliwiającego produkcję układów chipowych powiązanych z AI. Sprzedaż na Tajwanie wzrosła w drugim kwartale o 290 euro.

Pomimo dobrych wyników ASML przedstawił niższe niż oczekiwano prognozy na bieżący kwartał, spodziewając się sprzedaży netto na poziomie od 6,7 miliarda do 7,3 miliarda euro, czyli mniej niż szacowane 7,6 miliarda euro. Zaostrzone ograniczenia nałożone przez Stany Zjednoczone na eksport do Chin mogą mieć wpływ na jego perspektywy, gdyż na Chiny przypadało 49% całkowitej sprzedaży w pierwszej połowie roku w porównaniu z 39% udziałem w rynku w ostatnim kwartale 2023 roku.

USA nałożą ostrzejsze ograniczenia na eksport chińskich chipów

Na sprzedaż w Chinach mogą mieć wpływ amerykańskie ograniczenia eksportowe mające na celu ograniczenie zdolności Chin do opracowywania technologii do celów wojskowych lub tzw. obawy dotyczące „bezpieczeństwa narodowego”. Z raportu Bloomberga wynika, że ​​administracja Bidena rozważa zaostrzenie polityki handlowej wobec takich firm jak ASML, które w dalszym ciągu dostarczają do Chin chipy komputerowe starszej generacji stosowane w samochodach i sprzęcie AGD.

Stany Zjednoczone mogłyby nałożyć bezpośrednią kontrolę na produkty wytwarzane za granicą, nawet jeśli wykorzystują one minimalną amerykańską technologię. Poprzednie chińskie ograniczenia eksportu nie powstrzymały producentów maszyn półprzewodnikowych przed sprzedażą swojej podstawowej linii produktów do tego kraju. Sprzedaż ASML w Chinach wzrosła o 21% w drugim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem, mimo że najnowocześniejsza technologia Extreme Ultraviolet (EUV) nie otrzymała żadnych zamówień z tego kraju.

Półprzewodniki doprowadziły do ​​spadku cen akcji spółek technologicznych na całym świecie

Spadek udziałów ASML był również zgodny z trendem światowym, przy czym sektor półprzewodników odnotował znaczny spadek, przy czym Nvidia spadła o 6,7%, AMD spadła o 10,2%, Applied Materials spadła o 6,7%, a Wall Street o 10,5% i jej japoński rywal, Tokyo Electron, spadł o 7,5%, a akcje brytyjskiej spółki Arm spadły o 5%.

Spadek cen akcji spółek technologicznych był również częściowo spowodowany realizacją zysków przez akcje spółek blue chipów, przy czym w tym tygodniu spółki o małej kapitalizacji odnotowały gwałtowny wzrost w związku z rosnącymi oczekiwaniami na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA we wrześniu. Piątkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych będzie kluczowa dla rynków europejskich, gdyż oczekuje się, że tym razem bank pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Indeks Euro Stoxx 600 spadł o 0,43%, a sektor technologii o 4,4%, pod wpływem środowego światowego trendu.