O nas
Kontakt

Aktor wzywa francuski przemysł filmowy do stawienia czoła wykorzystywaniu seksualnemu podczas ceremonii wręczenia Cezarów na żywo

Laura Kowalczyk

French actress Judith Godreche speaks during the 49th Cesar Award ceremony in Paris, Friday, Feb. 23, 2024.

Judith Godrèche oskarżyła reżyserów Benoît Jacquot i Jacques’a Doillona o molestowanie, w tym gwałt.

Francuska aktorka Judith Godrèche wezwała francuski przemysł filmowy do „stawienia czoła prawdzie” na temat przemocy seksualnej i przemocy fizycznej podczas piątkowej transmisji na żywo z ceremonii wręczenia Cezarów, francuskiej wersji Oscarów.

„Możemy zdecydować, że mężczyźni oskarżeni o gwałt nie będą już rządzić (francuskim) kinem” – powiedziała Godrèche.

Godrèche został zaproszony do zabrania głosu na ceremonii na temat przemocy seksualnej po tym, jak aktorzy zeznali, że są nastoletnimi ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony reżyserów starszych od nich o kilkadziesiąt lat, co rzuciło światło na odrażającą stronę krajowego przemysłu.

„Czy jest możliwe, że jesteśmy w stanie stawić czoła prawdzie?” Godrèche powiedział podczas emocjonalnego przemówienia do wyciszonej publiczności.

„Mając tę ​​samą siłę moralną, której używamy, by być kreatywnymi, miejmy odwagę powiedzieć na głos po cichu to, co wiemy” – powiedziała i dodała później: „Wydaje się, że ta moc się chwieje”.

Publiczność milczała do końca jej wystąpienia, po czym wybuchła gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Jej przemówienie następuje w związku z oczekiwaniami, że francuskie kino zabłyśnie w przyszłym miesiącu podczas ceremonii wręczenia Oscarów dramatem sądowym Justine Triet „Anatomy of a Fall”.

W piątek Triet została drugą reżyserką w 49-letniej historii Nagrody Cezara, która zdobyła nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Anatomy of a Fall”, który zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu, scenariusza oryginalnego, aktorki dla Sandry Huller, aktora drugoplanowego i montażu,

Godrèche (51 l.) jest dobrze znany francuskim widzom. Niedawno oskarżyła dwóch reżyserów filmowych o gwałt i wykorzystywanie seksualne, gdy była nastolatką. Jak poinformował paryski prokurator, złożyła formalną skargę na początku tego miesiąca.

Oskarża reżysera filmowego Benoît Jacquot, z którym była w związku trwającym sześć lat, który rozpoczął się, gdy miała 14 lat, o gwałt i przemoc fizyczną. Jacquot, wybitny reżyser francuski, jest od niej o 25 lat starszy.

Oskarża także innego reżysera, Jacques’a Doillona, ​​o molestowanie seksualne, gdy ten kręcił film, gdy ona miała 15 lat. Doillon jest od niej o 28 lat starszy.

Zarówno Jacquot, jak i Doillon zaprzeczyli zarzutom.

Na początku tego miesiąca w radiu France Inter Godrèche powiedziała, że ​​Jacquot nigdy jej nie pociągał, „ale skończyłem z nim, w jego łóżku, i byłem jego małą żoną”. Godrèche i Jacquot poznali się w 1986 roku na planie jego filmu „Żebracy”.

„Zostałam zindoktrynowana, to było tak, jakbym dołączyła do sekty” – powiedziała. Powiedziała, że ​​związek został zepsuty przez przemoc, zamknięcie i kontrolę.

Na kilka godzin przed ceremonią francuska minister kultury Rachida Dati skrytykowała kino w tym kraju za „wspólne przymykanie oczu na dziesięciolecia” na przemoc seksualną. Pochwaliła odwagę Godrèche do zabrania głosu i podzielenia się traumatycznymi doświadczeniami.

Judith Godrèche mówiła o swoim bólu w prostych słowach, powiedział Dati. „Powiedziała: „Byłam dzieckiem. Wszystko widziałeś i nikt nic nie powiedział” – powiedziała minister kultury w wywiadzie dla magazynu „The French Film”. Dodała: „To powinien być początek głębokich poszukiwań francuskiego kina”.

„W imię sztuki nie ma bezkarności” – stwierdził Dati. „Wolność twórcza jest całkowita, ale nie mówimy tu o sztuce, ale o zbrodni wobec dziecka” – dodała. „Stosowanie seksualne z dzieckiem poniżej 15 roku życia jest przestępstwem”.

Godrèche mówiła już o swoim związku z Jacquotem, nie wymieniając jego nazwiska, w autobiograficznym programie telewizyjnym „Ikona kina francuskiego”, który miał premierę w grudniu.

Była jedną z aktorek, które w 2017 roku wypowiadały się przeciwko amerykańskiemu producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi w ramach ruchu #MeToo, oskarżając go o napaść na tle seksualnym, gdy miała 24 lata.

Jacquot powiedział gazecie Le Monde, że „nie czuje się bezpośrednio zaniepokojony” oskarżeniami Godrèche’a, w którym, jak powiedział, już się zakochał. Zaprzeczył jakiemukolwiek nadużyciu władzy.

W oświadczeniu dla międzynarodowej agencji prasowej Agence France-Presse Doillon stwierdził, że „słuszna sprawa nie usprawiedliwia arbitralnych potępień, fałszywych oskarżeń i kłamstw”.

W odpowiedzi na oskarżenia Godrèche’a inne kobiety postanowiły zabrać głos.

Isild Le Besco, lat 41, oskarżyła Jacquota o „przemoc psychiczną i fizyczną” w związku z nim, który rozpoczął się, gdy ona miała 16 lat, a on 52. Oskarżyła także Doillona o to, że wybrał kogoś innego na rolę, którą miała objąć, ponieważ odmówił jego zalotów seksualnych.

Inna aktorka, 45-letnia Anna Mouglalis, oskarżyła Doillona o napaść na tle seksualnym w 2011 roku.

Francuską branżą filmową wstrząsnęły wcześniej oskarżenia o molestowanie seksualne pod adresem aktora Gérarda Depardieu.

W 2020 roku podczas ceremonii wręczenia Cezarów odbyły się protesty działaczy na rzecz praw kobiet, w ramach których reżyser Roman Polański zaocznie zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera. Aktorka Adèle Haenel, która na początku XXI wieku, mając 15 lat, potępiła rzekomą napaść na tle seksualnym ze strony innego francuskiego reżysera, wstała i wyszła z pokoju.

Polański jest nadal poszukiwany w Stanach Zjednoczonych kilkadziesiąt lat po tym, jak został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej dziewczynki w 1977 roku.