Kilka krajów europejskich opublikowało optymistyczne dane z sektora usług i przemysłu, najnowsze wskaźniki przed czwartkowym posiedzeniem EBC w sprawie polityki pieniężnej.
Jak wynika z najnowszych wstępnych wskaźników menedżerów zakupów (PMI) za styczeń z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i strefy euro, główne gospodarki europejskie oczekują poprawy w swoich sektorach produkcyjnych, które odzwierciedlają nastroje w biznesie.
Chociaż większość danych była dość optymistyczna i wskazywała postęp od grudnia, większość liczb nadal znajdowała się na obszarze spadków, oscylując poniżej 50.
Wskaźniki PMI dla sektora usług sugerują jednak dalsze pogorszenie w całym bloku.
Wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu najwyższy od 11 miesięcy
Niemiecki wskaźnik PMI dla przemysłu HCOB osiągnął w styczniu 2024 r. poziom 45,4, w porównaniu z 43,3 w poprzednim miesiącu, i również osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy. To również przewyższa szacunki analityków na poziomie 43,7.
Produkcja przemysłowa spowolniła do najwolniejszego tempa od ośmiu miesięcy, głównie za sprawą pewnej stabilizacji liczby nowych zamówień. Jednakże ciągłe zakłócenia i ataki na Morzu Czerwonym zaczęły wpływać na koszty zamówień. W związku z tym oraz obecną sytuacją gospodarczą nadchodzący rok dla przedsiębiorstw wygląda ponuro.
Francja odnotowuje poprawę czasów dostaw do dostawców
Francuski przemysł wykazywał podobny optymizm, spadając z ponad trzyletniego minimum wynoszącego 42,1 w grudniu 2023 r. do 43,2 w styczniu. Liczba ta przekroczyła szacunki analityków na poziomie 42,5, głównie ze względu na poprawę czasów dostaw do dostawców.
Jednakże słaby poziom sprzedaży i produkcji w dalszym ciągu negatywnie wpływał na sektor. Doprowadziło to również do spadku poziomu zatrudnienia, a kilka fabryk zmniejszyło moce produkcyjne.
Sektor usług UE pozostaje w tyle pod względem tworzenia przedsiębiorstw
Z kolei sektor usług strefy euro spadł nieznacznie do 48,4 w styczniu z 48,8 w grudniu.
To szósty z rzędu spadek w sektorze usług, spowodowany głównie ograniczeniem nowej działalności i szybszym niż oczekiwano odrabianiem zaległości. Jednak zatrudnienie netto usługodawców nieco się poprawiło.
Rośnie zaufanie brytyjskiego biznesu
Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, złożone dane PMI S&P Global prognozują wzrost, osiągając 52,5 w styczniu, w porównaniu z 52,1 w grudniu. Liczba ta jest również wyższa od prognoz analityków na poziomie 52,2 i wynika głównie z dynamiki sektora usług.
Jednakże produkcja i sprzedaż eksportowa spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy, mimo wzrostu nowych zamówień i zatrudnienia. Koszty produkcji również nadal rosły.
Nastroje przedsiębiorców były najwyższe od maja 2023 r.
Najnowsze wskaźniki przed decyzją EBC
Wskaźnik PMI uznawany jest za jeden z najdokładniejszych wskaźników tego, co dzieje się w danej branży, ponieważ opiera się na bieżących nastrojach biznesowych. Najnowsze indeksy PMI zostaną przedstawione na kolejnym posiedzeniu EBC, który w czwartek zadecyduje o konieczności modyfikacji referencyjnej stopy procentowej.
Według Michaela Hewsona, głównego analityka rynku w CMC Markets: „Kiedy przyglądamy się wynikom gospodarczym strefy euro, od trzeciego kwartału 2022 r. zaobserwowaliśmy niewielki wzrost, podczas gdy inflacja również gwałtownie spadła. Jednak pomimo całej tej słabości gospodarczej EBC upierał się, że nie będzie rozważał obniżki stóp procentowych, po podwyżce nie nowszej niż we wrześniu ubiegłego roku.
W tym tygodniu nie oczekuje się żadnych zmian, przy głównej stopie refinansowania EBC wynoszącej obecnie 4,5%, ale przy PKB za czwarty kwartał mającym nastąpić pod koniec miesiąca i styczniowym CPI przypadającym na 1 lutego, wezwania do obniżki stóp procentowych w marcu mogą zacząć nabierać rumieńców w nadchodzących tygodniach będą coraz głośniejsze. z przodu.”