W związku z „incydentem narodowym” związanym z odrą w Wielkiej Brytanii, jaka jest sytuacja w Europie?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek, że w Europie występuje „alarmujący wzrost” liczby przypadków odry, przy czym w 2023 r. w całym regionie wzrost ten będzie ponad 30-krotny.
W okresie od stycznia do października ubiegłego roku 40 z 53 państw członkowskich regionu europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zgłosiło ponad 30 000 przypadków odry w porównaniu z 941 przypadkami w 2022 r.
Wzrost liczby przypadków pogłębia hospitalizacja 21 000 osób i pięć zgonów spowodowanych odrą.
WHO twierdzi, że oczekuje się, że ta tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Brytyjska agencja zdrowia ogłosiła już „incydent narodowy” w związku z wybuchem epidemii w środkowej Anglii.
Wirus praktycznie zniknął w Europie podczas obostrzeń związanych z Covid-19, ale „ogólna liczba przypadków odry w UE/EOG stale rośnie od czerwca 2023 r.” – stwierdziło Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w swoim najnowszym raporcie cotygodniowy raport o zagrożeniach.
Podobnie jak Wielka Brytania, Rumunia znajduje się w stanie czerwonej pogotowia. W grudniu ubiegłego roku ministerstwo zdrowia kraju ogłosiło ogólnokrajową epidemię odry w związku z niepokojącym wzrostem liczby przypadków i dużą liczbą hospitalizacji wśród zakażonych dzieci.
Według lokalnych mediów i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od czasu ogłoszenia cztery niezaszczepione osoby – troje dzieci i jedna osoba dorosła – zmarły z powodu odry. Ten ostatni potwierdził w zeszłym roku 2805 przypadków wirusa w Rumunii.
Austria walczy z odrą od początku 2023 roku, a w systemie raportowania epidemiologicznego odnotowano prawie 200 przypadków.
We Francji epidemia odry rozpoczęła się we wrześniu w szkole w południowo-wschodniej gminie Guilherand-Granges. Jak podała regionalna agencja zdrowia, do połowy listopada potwierdzono 64 przypadki, z których dwa wymagały hospitalizacji.
Niemcy odnotowały w ubiegłym roku 57 przypadków, czyli więcej niż w 2022 r., ale mniej niż przed pandemią.
Zasięg szczepień przeciwko odrze w Europie
ECDC twierdzi, że w większości krajów UE/EOG spodziewanych jest więcej przypadków odry, ponieważ poziom szczepień jest „nieoptymalny”. Tymczasem WHO Europe ostrzegła, że ponowne pojawienie się wirusa w dużej mierze przypisuje się zmniejszeniu zasięgu szczepień.
Średni poziom zaszczepienia w UE/EOG spada od 2020 r. Najnowsze dane ECDC pokazują, że objęcie drugą dawką w 2022 r. wyniosło około 89,7%.
Węgry (99 proc.), Słowacja i Portugalia (96 proc.) to kraje UE o najwyższym poziomie szczepień przeciwko odrze, natomiast Estonia (68 proc.) i Rumunia (71 proc.) mają najniższy poziom.
Władze brytyjskie ds. zdrowia ostrzegły w zeszły piątek, że gwałtowny wzrost zachorowań w West Midlands może rozprzestrzenić się na inne miasta, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu zwiększenia liczby szczepień.
Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) od października 2023 r. w West Midlands potwierdzono 216 przypadków odry i 103 prawdopodobne przypadki, z czego większość dotyczyła dzieci poniżej 10 roku życia.
„Przy tak niskim wskaźniku zaszczepienia w niektórych społecznościach istnieje obecnie bardzo realne ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w innych miastach” – powiedziała Jenny Harries, dyrektor naczelna UKHSA.
Podkreśliła znaczenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) dla ochrony na całe życie, dodała, że „nigdy nie jest za późno, aby nadrobić zaległości”.
„Dzieci chore na odrę mogą być bardzo chore, a u niektórych mogą wystąpić powikłania zmieniające życie. Najlepszym sposobem, aby rodzice chronili swoje dzieci przed odrą, jest szczepionka MMR” – powiedział Harries.
Zgadza się z tym Siddhartha Datta, regionalny doradca WHO ds. szczepień w Europie. „Szczepionki przeciw odrze, które posiadamy, są bezpieczne i skuteczne. Są one stosowane od lat i pomogły zapobiec wielu zgonom i chorobom w regionie europejskim” – wyjaśnił na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu.
Według WHO odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która łatwo rozprzestrzenia się, gdy zarażona osoba oddycha, kaszle lub kicha, i „może powodować ciężką chorobę, powikłania, a nawet śmierć”.
Wirus występuje najczęściej u dzieci. Objawy mogą obejmować wysoką gorączkę, kaszel, katar i wysypkę.
Według projektu Vaccine Knowledge Project zarządzanego przez Oxford Vaccine Group dwie dawki szczepionki MMR są skuteczne w 96% przeciwko odrze.