O nas
Kontakt

Albania, Kolumbia, Mołdawia: Które kraje robią najwięcej dla zanieczyszczenia powietrza i klimatu?

Laura Kowalczyk

Albania, Kolumbia, Mołdawia: Które kraje robią najwięcej dla zanieczyszczenia powietrza i klimatu?

Z nowego badania wynika, że ​​kraje G20 nie uwzględniają kwestii zanieczyszczenia powietrza w swoich planach klimatycznych. Autorzy chcą, aby zostało to ustalone na COP28.

Kiedy myślimy o zagrożeniach związanych z paliwami kopalnymi, mamy tendencję do wyobrażania sobie konsekwencji klimatycznych na wielką skalę, od pożarów po powodzie.

Istnieje jednak bardziej podstępny i bezpośredni sposób, w jaki spalanie węgla, ropy i gazu szkodzi nam – zanieczyszczenie powietrza.

„Zanieczyszczenie powietrza jest powiązaniem zdrowia publicznego i zmiany klimatu, a mimo to zbyt wiele krajów wciąż nie czerpie korzyści zdrowotnych wynikających z działań na rzecz czystego powietrza i klimatu” – mówi Nina Renshaw, dyrektor ds. zdrowia w Funduszu Czystego Powietrza.

„Oznacza to, że tracą lepszą jakość powietrza, co radykalnie zmniejszyłoby liczbę osób cierpiących na choroby serca, udar, raka płuc i astmę”.

Dodaje, że wszystkie te schorzenia są spowodowane lub pogłębiane przez zanieczyszczenie powietrza.

Aby podkreślić to skrzyżowanie, Globalny Sojusz na rzecz Klimatu i Zdrowia (GCHA) zbadał, które kraje uwzględniają jakość powietrza w swoich krajowych planach klimatycznych.

Analiza wkładów ustalonych na szczeblu krajowym (NDC) 170 krajów – ich krajowych planów łagodzenia zmiany klimatu – pozwoliła uzyskać odkrywczą kartę wyników dotyczącą czystego powietrza.

Oto niektóre z kluczowych wniosków – m.in. dlaczego kraje o niskich i średnich dochodach radzą sobie lepiej niż niektóre z największych gospodarek świata.

Które kraje prawidłowo radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza i klimatem?

Mieszkańcy jeżdżą na rowerze i spacerują podczas corocznego dnia bez samochodu w Bogocie, Kolumbia, 21 września 2023 r.
Mieszkańcy jeżdżą na rowerze i spacerują podczas corocznego dnia bez samochodu w Bogocie, Kolumbia, 21 września 2023 r.

Kolumbia i Mali zajmują czołowe miejsca w rankingach GCHA Clean Air NDC, zdobywając 12 z 15 możliwych punktów.

Kraje NDC Kolumbii uznają znaczenie ochrony zdrowia układu oddechowego poprzez działania na rzecz jakości powietrza. Kraj Ameryki Południowej również wykazuje wspólne myślenie, stwierdzając, że polityka monitorowania czystszego powietrza będzie realizowana w sektorze zdrowia.

Odnosi się do wielu substancji zanieczyszczających powietrze – w tym cząstek stałych i tlenków azotu – i wyznacza cel ograniczenia emisji sadzy o 40%. Kolumbia identyfikuje sektory powodujące zanieczyszczenie powietrza, a mianowicie rolnictwo, wytwarzanie energii elektrycznej, przemysł i transport, przedstawiając szczególnie postępowe plany udostępniania rowerów.

Mali też robi wiele z tych rzeczy dobrze. Ten kraj Afryki Zachodniej zwraca uwagę na niekorzystny wpływ sadzy na zdrowie oraz fakt, że PM2,5 może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych i oddechowych.

Jej NDC wspominają również o cenie mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i wody spowodowanego pestycydami. Stwierdza także, że poprawa jakości powietrza może do 2030 r. pozwolić uniknąć 2,4 miliona przedwczesnych zgonów.

Podobnie jak w innych krajach o wysokim wskaźniku czystości powietrza, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria, Pakistan i Togo, śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza w Mali przekracza 80 zgonów na 100 000 mieszkańców. . Zdaniem GCHA pokazuje to potrzebę zwiększenia środków finansowych, aby pomóc tym narodom w realizacji planów oczyszczania powietrza.

Albania i Mołdawia zajmują najwyższe miejsca w Europie pod względem jakości powietrza

Według GCHA większość krajów uwzględniających kwestie jakości powietrza w swoich planach klimatycznych znajduje się na Globalnym Południu. Jednak w Europie liderem są dwa kraje: Albania i Mołdawia.

Albania powołuje się na wpływ złej jakości powietrza na choroby układu krążenia i układu oddechowego, zwłaszcza w Tiranie i innych miastach.

Jej wskaźniki stałe odwołują się do filarów Zielonego Ładu UE dla Bałkanów Zachodnich, które obejmują działania w dziedzinie klimatu obok walki z zanieczyszczeniem powietrza. Chociaż środki sektorowe są również wspomniane w odniesieniu do rolnictwa i odpadów.

Jednak inne kraje europejskie, w tym Unia Europejska – która przedstawia swoje NDC jako jeden blok – znajdują się niżej w rankingach.

Chociaż UE uwzględnia w swoich zobowiązaniach kilka substancji zanieczyszczających powietrze, nie określa wyraźnie związku między zanieczyszczeniem powietrza, zdrowiem i działaniami w dziedzinie klimatu. Z tego powodu pozostaje w tyle za krajami G20, które uzyskały lepsze wyniki, takimi jak Kanada i Chiny.

„Karta wyników NDC dotycząca czystego powietrza potwierdza koszty ludzkie wynikające z opóźnienia nieuniknionego wycofywania paliw kopalnych” – powiedziała Jess Beagley, kierownik ds. polityki w GCHA.

„Jako główni światowi truciciele, dla krajów G20 niezwykle ważne jest uwzględnienie kwestii jakości powietrza w swoich NDC, a mimo to żaden rząd G20 nie uzyskał nawet połowy punktów, co wskazuje na brak uznania powiązań między klimatem a jakością powietrza lub brak ambicji do podjęcia działań. ”

Indonezja i Arabia Saudyjska zajmują najniższe miejsca na liście wyników, odpowiednio z jednym i zerem punktów.

Działacze domagają się działań na rzecz czystego powietrza podczas COP28

Biorąc pod uwagę, że 99 procent światowej populacji oddycha powietrzem, którego zawartość przekracza bezpieczne limity określone w wytycznych WHO, jasne jest, że potrzebne są większe działania na rzecz czystego powietrza.

Działacze postrzegają COP28 – podczas której po raz pierwszy w tym roku przypada dzień poświęcony zdrowiu – jako doskonały moment na zajęcie się tą kwestią.

„W grudniu tego roku prezydent COP28 będzie miał okazję umieścić kwestię zanieczyszczenia powietrza w programie obrad oraz pobudzić krajowe zobowiązania i międzynarodowe fundusze na rzecz poprawy jakości powietrza”, mówi Jeni Miller, dyrektor wykonawcza Globalnego Sojuszu na rzecz Klimatu i Zdrowia.

„Zaangażowanie COP28 w bycie pierwszą „COP w dziedzinie zdrowia” okaże się pustą obietnicą, jeśli konferencja nie przyniesie istotnego postępu w walce z zanieczyszczeniem powietrza jako jednym z najbardziej namacalnych problemów na styku klimatu i zdrowia”.

Mówiąc dokładniej, działacze chcą, aby zobowiązania dotyczące jakości powietrza zostały wplecione w kluczowe filary negocjacji – w tym pierwsze w historii globalne podsumowanie i ostateczne porozumienie zawarte na szczycie.

„Całkowite zaprzestanie spalania paliw kopalnych jest niezbędne, aby uwolnić ogromne dodatkowe korzyści płynące z czystego powietrza” – dodaje Beagley.

Zwraca także uwagę, że spekulacyjne technologie wychwytywania dwutlenku węgla nie pomogą zdrowiu ludzi.

Grupy ds. jakości powietrza napisały do ​​prezydenta COP28, dr Ala Jabera, wzywając go, aby podczas szczytu klimatycznego skupił się na zanieczyszczeniu powietrza.