O nas
Kontakt

Amazon wprowadza nową niezależną chmurę dla Europy

Laura Kowalczyk

Amazon wprowadza nową niezależną chmurę dla Europy

Posunięcie to będzie miało na celu spełnienie bardziej rygorystycznych standardów prywatności na całym kontynencie.

Amazon wdraża niezależną chmurę w Europie, próbując sprostać surowym przepisom stojącym przed przedsiębiorstwami i podmiotami sektora publicznego w Unii Europejskiej.

Amazon Web Services poinformował w środę, że europejska suwerenna chmura AWS, która będzie zlokalizowana i działa poza Europą, będzie miała takie samo bezpieczeństwo, dostępność i wydajność jak istniejące regiony AWS, ale będzie od nich oddzielona.

Chmura umożliwi klientom przechowywanie wszystkich tworzonych przez nich metadanych na terenie Unii Europejskiej i będzie posiadać własne systemy rozliczeniowe i pomiaru wykorzystania.

„AWS European Sovereign Cloud wzmacnia nasze zaangażowanie w oferowanie klientom AWS najbardziej zaawansowanego zestawu kontroli suwerenności, gwarancji prywatności i funkcji bezpieczeństwa dostępnych w chmurze” – powiedział w pisemnym oświadczeniu Max Peterson, wiceprezes Sovereign Cloud w AWS.

Transatlantycka ochrona danych staje się coraz większym problemem od czasu, gdy w 2020 r. sąd najwyższy Unii Europejskiej uchylił umowę o udostępnianiu danych znaną jako Tarcza Prywatności.

Sąd stwierdził wówczas, że umowa, która umożliwia firmom przesyłanie danych do Stanów Zjednoczonych zgodnie ze ścisłymi unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, jest nieważna, ponieważ nie jest na tyle duża, aby powstrzymać rząd USA przed szpiegowaniem danych użytkowników.

W 2021 roku Microsoft ogłosił, że umożliwi firmom i klientom z sektora publicznego w Unii Europejskiej przechowywanie danych w chmurze w obrębie bloku 27 krajów, aby uniknąć obaw o dostęp rządu USA do poufnych informacji.

Amazon AWS obsługuje 143 standardy bezpieczeństwa i certyfikaty zgodności, aby pomóc klientom spełnić wymagania regulacyjne.

Firma podała, że ​​AWS współpracuje z europejskimi organami regulacyjnymi i krajowymi agencjami ds. cyberbezpieczeństwa nad zbudowaniem europejskiej chmury suwerennej AWS, która będzie w stanie zaspokoić dodatkowe potrzeby w zakresie przechowywania danych, autonomii operacyjnej i odporności w Europie.

Niemcy będą pierwszym regionem AWS w ramach AWS European Sovereign Cloud i będą dostępne dla wszystkich europejskich klientów. Tylko pracownicy AWS mieszkający w UE będą mieli kontrolę nad operacjami i wsparciem dla europejskiej chmury suwerennej AWS.

„Rozwój europejskiej chmury AWS znacznie ułatwi wielu organizacjom sektora publicznego i przedsiębiorstwom posiadającym wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych korzystanie z usług AWS” – wyjaśniła Claudia Plattner, prezes niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji.

Infrastruktura AWS w Europie obejmuje obecnie osiem regionów we Frankfurcie, Irlandii, Londynie, Mediolanie, Paryżu, Sztokholmie, Hiszpanii i Zurychu. Firma planuje uruchomić pięć dodatkowych regionów AWS w Kanadzie, Niemczech, Malezji, Nowej Zelandii i Tajlandii.