O nas
Kontakt

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich stanie przed sądem w Rosji pod zarzutem szpiegostwa

Laura Kowalczyk

FILE - Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich stands in a glass cage in a courtroom at the First Appeals Court of General Jurisdiction in Moscow, Russia, April 23, 2024

Reporter „Wall Street Journal” Gerszkowicz zostaje oskarżony przez władze rosyjskie o zbieranie dla CIA tajnych informacji na temat Uralwagonzawodu – obiektu zajmującego się sprzętem wojskowym w obwodzie swierdłowskim.

Władze rosyjskie ogłosiły, że amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który od ponad roku przebywa w więzieniu pod zarzutem szpiegostwa, stanie przed sądem w Jekaterynburgu na Uralu.

Według prokuratury generalnej Rosji sfinalizowano akt oskarżenia reportera „Wall Street Journal”, a jego sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Swierdłowskim w mieście położonym około 1400 kilometrów na wschód od Moskwy.

Gerszkowicz jest oskarżony o „zbieranie tajnych informacji” na polecenie CIA na temat Uralwagonzawodu, zakładu w obwodzie swierdłowskim produkującego i naprawiającego sprzęt wojskowy, jak podało w oświadczeniu biuro Prokuratora Generalnego – po raz pierwszy ujawniono szczegóły zarzutów .

Urzędnicy nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie oskarżenia. Nie było informacji, kiedy rozpocznie się proces.

Gerszkowicz został zatrzymany podczas podróży reporterskiej do Jekaterynburga w marcu 2023 r. i oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Reporter, jego pracodawca i rząd USA zaprzeczyli zarzutom, a Waszyngton uznał go za bezprawnie przetrzymywany.

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zarzuciła mu, że działał na zlecenie USA w celu gromadzenia tajemnic państwowych, ale nie przedstawiła żadnych dowodów.

Uralvagonzavod, państwowa fabryka czołgów i wagonów kolejowych w mieście Niżny Tagil, około 100 kilometrów na północ od Jekaterynburga, zasłynęła w latach 2011–2012 jako podstawa poparcia dla prezydenta Władimira Putina.

Majster fabryki Igor Chołmański pojawił się w corocznym programie telefonicznym Putina w grudniu 2011 r. i potępił masowe protesty, które miały wówczas miejsce w Moskwie, jako zagrożenie dla „stabilności”, proponując, aby on i jego koledzy udali się do stolicy, aby pomóc stłumić niepokoje. Tydzień później Putin mianował Chołmańskiego swoim wysłannikiem w regionie.

Billboard wzywający do uwolnienia reportera „Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza na Times Square w Nowym Jorku w pierwszą rocznicę jego uwięzienia w Rosji.

Gerszkowiczowi grozi do 20 lat więzienia.

Był pierwszym amerykańskim dziennikarzem aresztowanym pod zarzutem szpiegostwa od czasu Nicholasa Daniloffa w 1986 r., u szczytu zimnej wojny. Aresztowanie Gerszkowicza zszokowało zagranicznych dziennikarzy w Rosji, mimo że kraj ten przyjął coraz bardziej represyjne przepisy dotyczące wolności słowa po wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Gerszkowicz, syn sowieckich emigrantów, którzy osiedlili się w New Jersey, biegle władał językiem rosyjskim i przeprowadził się do tego kraju w 2017 r., aby pracować dla gazety „The Moskwa Times”, a następnie w 2022 r. został zatrudniony przez „WS Journal”.

Od czasu aresztowania Gerszkowicz przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo – osławionym więzieniu z czasów carskich, używanym podczas czystek Józefa Stalina, kiedy w jego piwnicy przeprowadzano egzekucje.

Administracja Bidena próbowała negocjować jego uwolnienie, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że rozważy wymianę więźniów dopiero po wydaniu wyroku w jego procesie.

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. władze rosyjskie zatrzymały kilku obywateli USA i innych osób z Zachodu.

Ambasador USA Lynne Tracy, która regularnie odwiedzała Gerszkowicza w więzieniu i uczestniczyła w jego rozprawach sądowych, nazwała stawiane mu zarzuty „fikcją” i stwierdziła, że ​​Rosja „wykorzystuje obywateli amerykańskich jako pionki do osiągnięcia celów politycznych”.

Putin oświadczył, że wierzy w możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie uwolnienia Gerszkowicza, dając do zrozumienia, że ​​byłby otwarty na wymianę go na obywatela Rosji przetrzymywanego w Niemczech, którym prawdopodobnie był Wadim Krasikow. Odsiadywał wyrok dożywocia za zabójstwo w Berlinie w 2019 r. obywatela Gruzji pochodzenia czeczeńskiego.

Zapytany w zeszłym tygodniu przez Associated Press o Gerszkowicza, Putin powiedział, że Stany Zjednoczone „podejmują energiczne kroki”, aby zapewnić jego uwolnienie. Powiedział międzynarodowym agencjom informacyjnym w Petersburgu, że o wszelkich takich publikacjach „nie decyduje się za pośrednictwem środków masowego przekazu”, ale w drodze „dyskretnego, spokojnego i profesjonalnego podejścia”.

„I z pewnością należy o nich decydować wyłącznie na zasadzie wzajemności” – dodał, nawiązując do potencjalnej wymiany więźniów.