O nas
Kontakt

Amerykański reporter oskarżony o szpiegostwo w Rosji przedłużył areszt

Laura Kowalczyk

Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich, right, is escorted from the Lefortovsky court in Moscow, Russia on Friday

Areszt tymczasowy dziennikarza „Wall Street Journal” Evana Gershkowicza został przesunięty na marzec, co oznacza, że ​​jego pobyt w więzieniu będzie trwał ponad rok.

Sąd w Moskwie przedłużył do końca marca tymczasowe aresztowanie reportera „Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza, aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa, co oznacza, że ​​dziennikarz spędzi w Rosji co najmniej rok za kratami.

Konsul generalny Stanów Zjednoczonych Stuart Wilson wziął udział w rozprawie przed Sądem Rejonowym w Lefortowie, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ władze twierdzą, że szczegóły sprawy karnej przeciwko amerykańskiemu dziennikarzowi są tajne.

Na nagraniu wideo udostępnionym przez państwową agencję informacyjną Ria Novosti pokazano, jak Gershkovich słucha orzeczenia, stojąc w klatce sądowej, ubrany w bluzę z kapturem i jasnoniebieskie dżinsy. Sfotografowano go niedługo później, jak szedł w stronę furgonetki więziennej, aby opuścić sąd.

32-letni Gerszkowicz został zatrzymany w marcu podczas podróży reporterskiej do rosyjskiego miasta Jekaterynburg, około 2000 kilometrów na wschód od Moskwy.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zarzuciła reporterowi, że „działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową na temat działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego”.

Gershkovich i „The Journal” zaprzeczają zarzutom, a rząd USA uznał, że był on bezprawnie przetrzymywany. Władze rosyjskie nie przedstawiły szczegółowo żadnych dowodów na poparcie zarzutów o szpiegostwo.

Podczas grudniowej konferencji prasowej na koniec roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa prowadzi dialog ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie sprowadzenia do domu zarówno Gerszkowicza, jak i innego uwięzionego Amerykanina, Paula Whelana – i że Kreml ma nadzieję „znaleźć rozwiązanie”. chociaż „nie jest to łatwe”.

Putin odpowiadał na pytanie dotyczące oferty złożonej przez administrację Bidena w celu zapewnienia uwolnienia obu mężczyzn. Departament Stanu USA poinformował o tym w grudniu, nie podając szczegółów, i stwierdził, że Rosja je odrzuciła.

Prezydent Rosji Władimir Putin (po lewej) i prezydent USA Joe Biden podają sobie dłonie podczas spotkania w „Villa la Grange” w Genewie w Szwajcarii w 2021 r.
Prezydent Rosji Władimir Putin (po lewej) i prezydent USA Joe Biden podają sobie dłonie podczas spotkania w „Villa la Grange” w Genewie w Szwajcarii w 2021 r.

„Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie” – powiedział Putin. „Ale powtarzam, strona amerykańska musi nas wysłuchać i podjąć decyzję, która zadowoli także stronę rosyjską”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że rozważy wymianę Gerszkowicza dopiero po wydaniu wyroku w jego procesie. W Rosji procesy szpiegowskie mogą trwać dłużej niż rok.

Gerszkowicz jest pierwszym amerykańskim reporterem oskarżonym o szpiegostwo w Rosji od 1986 r., kiedy KGB aresztowało moskiewskiego korespondenta „US News and World Report” Nicholasa Daniloffa.

Gerszkowicz przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo, znanym z trudnych warunków.

Analitycy twierdzą, że Moskwa może wykorzystać uwięzionych Amerykanów jako kartę przetargową po tym, jak napięcie między USA a Rosją gwałtownie wzrosło, gdy Rosja wysłała wojska na Ukrainę. Co najmniej dwie obywatelki USA aresztowane w Rosji w ostatnich latach, w tym gwiazda Krajowego Związku Koszykówki Kobiet Brittney Griner, zostały wymienione na Rosjanki przetrzymywane w USA.