O nas
Kontakt

Anglia zakazuje jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: co obejmuje, a czego nie obejmuje nowe przepisy?

Laura Kowalczyk

Anglia zakazuje jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: co obejmuje, a czego nie obejmuje nowe przepisy?

Działacze ostrzegają, że zakaz pomija niektóre z najbardziej zanieczyszczających środowisko produktów.

W całej Anglii wprowadzono właśnie zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych przedmiotów plastikowych.

Będzie to oznaczać, że firmy nie będą już mogły dostarczać niektórych artykułów, takich jak kubki styropianowe i plastikowe sztućce.

„Ten nowy zakaz to kolejny duży krok w naszej misji zwalczania szkodliwych odpadów” – powiedziała Minister Środowiska Rebecca Pow.

Dodała, że ​​rząd wprowadził już „wiodące na świecie zakazy” i podatki na inne formy plastiku. Nowe przepisy „będą chronić środowisko i pomogą w ograniczaniu śmieci – powstrzymując zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, które zanieczyszczają ulice i zagrażają naszej dzikiej przyrodzie”.

Ogłoszony po raz pierwszy w styczniu tego roku, stanowi część celu polegającego na wyeliminowaniu wszystkich „nieuniknionych odpadów z tworzyw sztucznych” do 2042 r. Przepisy w Wielkiej Brytanii są różne – Szkocja wprowadziła podobną politykę w zeszłym roku, a Walia ma wprowadzić zakaz jeszcze w tym miesiącu.

Co obejmuje angielski zakaz używania plastiku jednorazowego użytku?

Co zatem obejmuje zakaz? Od 1 października firmy takie jak sklepy, restauracje i oferujące dania na wynos nie będą mogły dostarczać, sprzedawać ani oferować klientom niektórych artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jeśli nie zastosują się do nowych zasad, mogą zostać ukarani grzywnami i oskarżeniami karnymi.

Zakaz obejmuje sztućce, styropianowe kubki i pojemniki na żywność oraz patyczki do balonów. Obejmuje wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, w tym biodegradowalne, kompostowalne i pochodzące z recyklingu.

Firmy nie będą mogły dostarczać tych produktów, nawet jeśli zostaną im zapasy sprzed zakazu.

Istnieją również ograniczenia dotyczące jednorazowych plastikowych talerzy, tac i misek, ale osoby na wynos nadal będą mogły korzystać z pojemników, tac i opakowań, jeśli są wstępnie napełnione lub napełnione w punkcie sprzedaży. Z przepisów wyłączone są również gotowe do spożycia, opakowane produkty spożywcze.

JUSTIN TALLIS/AFP
Jednym z przedmiotów objętych zakazem są jednorazowe sztućce plastikowe.

Sprzedawcy detaliczni mogą nadal oferować styropianowe wieczko na filiżankę kawy, o ile sama filiżanka nie jest wykonana z tego materiału.

Stanowi uzupełnienie zakazu dotyczącego jednorazowych plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków do uszu, który został wprowadzony w 2022 r. Rząd twierdzi, że planuje wprowadzić zakaz wszystkich plastikowych opakowań w późniejszym terminie, ale dokładna data nie została jeszcze ustalona.

Szacuje się, że w Anglii co roku zużywa się 2,7 miliarda sztuk jednorazowych sztućców, głównie plastikowych, i 721 milionów jednorazowych talerzy. To około 37 sztuk sztućców i 18 talerzy na osobę.

Według szacunków rządowych zaledwie 10 procent tych przedmiotów jest poddawanych recyklingowi, a reszta może rozkładać się na wysypiskach przez setki lat.

Jak angielski zakaz używania plastiku jednorazowego użytku wypada na tle UE?

City to Sea, jedna z organizacji charytatywnych, które pomogły w naleganiu na wprowadzenie zakazu, twierdzi, że „trudno go wywalczyć, a wprowadzenie go w życie było bardzo powolne”.

Zwraca uwagę, że środki stosowane przez Anglię są wprowadzane dwa lata po wprowadzeniu podobnych przepisów w całej UE i cztery lata po ich uzgodnieniu przez wszystkie instytucje europejskie.

Niektóre państwa członkowskie posunęły się jeszcze dalej, jak Francja, gdzie zakazano jednorazowych opakowań plastikowych na ponad 30 rodzajach owoców i warzyw oraz opakowań jednorazowych w restauracjach.

Nawet w Wielkiej Brytanii Szkocja postępowała szybciej, a zakaz wprowadzony w Walii obejmuje większą liczbę artykułów, takich jak jednorazowe torby plastikowe.

City to Sea twierdzi również, że chociaż jednorazowe sztućce są jednymi z najbardziej zaśmieconych przedmiotów w Anglii, głównymi winowajcami są inne tworzywa sztuczne, takie jak małe butelki. Według szacunków organizacji charytatywnej Keep Britain Tidy, stanowią one prawie jedną czwartą wszystkich śmieci.