O nas
Kontakt

Antysemityzm szerzy się w Internecie od czasu ataku Hamasu, a YouTube odnotowuje 51-krotny wzrost

Laura Kowalczyk

Antysemityzm szerzy się w Internecie od czasu ataku Hamasu, a YouTube odnotowuje 51-krotny wzrost

Nowe badanie Instytutu Dialogu Strategicznego wykazało, że w kilka dni po ataku Hamasu antysemicka liczba komentarzy pod filmami na YouTube związanymi z konfliktem wzrosła o 4963%.

Z niedawnego raportu wynika, że ​​od czasu niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael w dniu 7 października w Internecie wzrosła liczba antysemickich komentarzy, a w następnym tygodniu na YouTube pojawiło się łącznie 15 720 nienawistnych komentarzy pod adresem Żydów, jak wynika z najnowszego raportu.

Narosły także obawy związane z rosnącą islamofobią i rosnącymi napięciami na całym świecie w związku z wojną w Izraelu z Hamasem.

Z nowego badania opublikowanego we wtorek przez brytyjski Instytut Dialogu Strategicznego (ISD) wynika, że ​​w ciągu trzech dni po ataku bezwzględna liczba antysemickich komentarzy pod filmami na YouTube związanymi z konfliktem wzrosła o 4963% w porównaniu do poprzednie trzy dni.

Część tego wzrostu można wytłumaczyć wzrostem liczby filmów wideo poświęconych Izraelowi i Strefie Gazy publikowanych na platformie. Jednak według ISD odsetek komentarzy antysemickich po wybuchu walk nadal rósł średnio o 247% dziennie.

25 października ludzie biorą udział w wiecu Kampanii Przeciwko Antysemityzmowi przed New Scotland Yard w centrum Londynu, prosząc o podjęcie działań przez policję w związku ze wzrostem liczby incydentów antysemickich.
25 października ludzie biorą udział w wiecu Kampanii Przeciwko Antysemityzmowi przed New Scotland Yard w centrum Londynu, prosząc o podjęcie działań przez policję w związku ze wzrostem liczby incydentów antysemickich.

Większość z nich to komentarze „z pogranicza”.

Komentarze zawierały odczłowieczający język, w tym porównania Izraelczyków i nazistów, teorie spiskowe – począwszy od poglądu, że Żydzi kontrolują media, a także instytucje polityczne i finansowe, po twierdzenie, że atak Hamasu był „fałszywą flagą” podniesioną przez Izrael – oraz bezpośrednie groźby wobec osobistości i urzędników żydowskich.

Obejmowały one wykorzystanie i rozpowszechnianie obrazów graficznych oraz nawoływania do przemocy wobec urzędników żydowskich.

Wszystkie trzy typy komentarzy mieszczą się w definicji antysemityzmu przyjętej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

Według ISD inne komentarze znalezione w Internecie należały do ​​„szarej strefy pomiędzy uzasadnioną krytyką Izraela a antysemityzmem”, zawierały obraźliwy język, którego nie można uznać za bezpośrednio antysemicki. Zespół doradców określił większość antysemickich komentarzy znalezionych na YouTube jako „z pogranicza” w swojej naturze lub w niektórych jurysdykcjach prawnych.

15 720 antysemickich komentarzy znalezionych w filmach na YouTube oznacza prawie 51-krotny wzrost bezwzględnej liczby takich komentarzy. Dane wykazały również 2,4-krotny wzrost ogólnego odsetka wiadomości antysemickich.

Brytyjski zespół doradców przeanalizował także poboczne i alternatywne platformy mediów społecznościowych, takie jak 4chan, Gab i Telegram, i stwierdził, że tam również znacznie wzrosło antysemityzm, przy czym 4chan odnotował największą liczbę takich uwag.

Wzrost liczby ataków nienawiści o charakterze antysemickim i islamofobicznym

Chociaż w raporcie ISD nie przeanalizowano liczby islamofobicznych komentarzy w Internecie po ataku Hamasu na Izrael, eksperci wyrazili obawy, że islamofobiczne ataki z nienawiści mogą wzrosnąć w miarę rozwoju konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Londyńska policja podała w piątek, że odnotowała w tym miesiącu wzrost liczby przestępstw o ​​charakterze antysemickim o 1353% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podczas gdy liczba przestępstw o ​​charakterze islamofobicznym wzrosła o 140% w następstwie ataku Hamasu na Izrael.

W Stanach Zjednoczonych Liga Przeciwko Zniesławieniom i Rada ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich zgłosiły gwałtowny wzrost liczby zgłoszonych ataków, w tym aktów przemocy lub gróźb wobec protestujących na wiecach poparcia dla Izraela lub Palestyńczyków w tygodniach następujących po 7 października – jak podaje PBS.

Według władz amerykańskich, kilka dni po ataku Hamasu sześcioletni muzułmański chłopiec – Wadea Al-Fayoume – zmarł po tym, jak został pchnięty nożem w ataku, którego celem był on i jego mama ze względu na ich religię.