Apple wkroczyło w wyścig sztucznej inteligencji i wprowadzi tę technologię do swoich najnowszych urządzeń, w tym ChatGPT, do swojego asystenta Siri.
W poniedziałek Apple zaprezentowało nowe funkcje, chcąc dołączyć do wyścigu sztucznej inteligencji (AI), w ramach którego wprowadzi „Apple Intelligence” na iPada, iPhone'a i komputery Mac.
„Jesteśmy podekscytowani możliwością rozpoczęcia nowego rozdziału w innowacjach Apple. Inteligencja Apple zmieni to, co użytkownicy mogą zrobić z naszymi produktami i co nasze produkty mogą zrobić dla naszych użytkowników” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Apple Tim Cook.
Powiedział, że dostęp do sztucznej inteligencji można uzyskać „w całkowicie prywatny i bezpieczny sposób”.
Ogłoszenie nastąpiło podczas firmowej konferencji World Wide Developers Conference (WWDC), podczas gdy Apple pracuje nad dogonieniem takich firm jak Microsoft i Google, które stały się wczesnymi liderami sztucznej inteligencji.
Zmiany w Siri
Apple opiera się na ChatGPT OpenAI, aby uczynić swojego wirtualnego asystenta Siri mądrzejszym i bardziej pomocnym.
Opcjonalna bramka Siri do ChatGPT będzie bezpłatna dla wszystkich użytkowników iPhone'a i udostępniona w innych produktach Apple, gdy opcja zostanie wdrożona w następnej generacji systemów operacyjnych Apple.
Abonenci ChatGPT powinni mieć możliwość łatwej synchronizacji swoich istniejących kont podczas korzystania z iPhone'a i powinni uzyskać bardziej zaawansowane funkcje niż użytkownicy wersji bezpłatnej.
Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman siedział w pierwszym rzędzie wypełnionej konferencji, w której uczestniczyli programiści z ponad 60 krajów.
„Wspólnie z Apple ułatwiamy ludziom korzystanie z możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję” – stwierdził Altman w oświadczeniu.
Oprócz umożliwienia Siri korzystania z zasobu wiedzy ChatGPT, Apple poddaje swojemu 13-letniemu wirtualnemu asystentowi gruntowną metamorfozę, mającą na celu uczynienie go bardziej przyjaznym i wszechstronnym, mimo że obecnie wykonuje około 1,5 miliarda zapytań dziennie.
Jak wynika z poniedziałkowej prezentacji, będzie on w stanie obsłużyć więcej zadań.
Nowe funkcje będą działać tylko w najnowszych modelach produktów Apple, ponieważ urządzenia te wymagają zaawansowanych procesorów.
iMessage ustawiony na zmianę
Firma Apple ogłosiła również, że wdroży w swojej aplikacji iMessage technologię o nazwie Rich Communications Service (RCS).
Powinno to poprawić bezpieczeństwo wysyłania SMS-ów między iPhone'ami i urządzeniami z Androidem, ale nie zmieni niebieskich bąbelków pokazujących wiadomości tekstowe z innych iPhone'ów i zielonych bąbelków z urządzeń z Androidem.
W ramach kolejnej nadchodzącej zmiany w aplikacji do przesyłania wiadomości na iPhone'a użytkownicy będą mogli napisać SMS-a (lub zlecić jego ułożenie za pomocą narzędzia AI) z wyprzedzeniem i zaplanować konkretny czas jego automatycznego wysłania.