O nas
Kontakt

Arabia Saudyjska nalega na państwo palestyńskie, Netanjahu odrzuca zawieszenie broni, protest izraelskich zakładników

Laura Kowalczyk

Israeli soldiers move on armored personnel carriers (APC) near the Israeli-Gaza border as smoke rises to the sky in the Gaza Strip, 21/1/2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Arabia Saudyjska nie uzna Izraela bez państwa palestyńskiego

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej powiedział, że królestwo nie normalizuje stosunków z Izraelem ani nie przyczyni się do odbudowy Gazy bez wiarygodnej drogi do państwa palestyńskiego.

Uwagi księcia Faisala bin Farhana wygłoszone w wywiadzie dla CNN wyemitowanym późno w niedzielę były jednymi z najbardziej bezpośrednich, jakie wypowiedział saudyjski urzędnik.

Spór o przyszłość Gazy stawia Stany Zjednoczone i ich arabskich sojuszników przeciwko Izraelowi, stanowiąc główną przeszkodę w realizacji jakichkolwiek planów dotyczących powojennej Gazy.

Przed wojną Stany Zjednoczone próbowały wynegocjować przełomowe porozumienie, na mocy którego Arabia Saudyjska normalizowałaby stosunki z Izraelem w zamian za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, pomoc w ustanowieniu cywilnego programu nuklearnego w królestwie i postęp w kierunku rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego .

Protestujący ma na sobie koszulkę przedstawiającą premiera Izraela Benjamina Netanjahu próbującego podczas demonstracji zażądać uwolnienia zakładników wziętych przez bojowników Hamasu
Protestujący ma na sobie koszulkę przedstawiającą premiera Izraela Benjamina Netanjahu próbującego podczas demonstracji zażądać uwolnienia zakładników wziętych przez bojowników Hamasu

Krewni izraelskich zakładników szturmują komisję parlamentarną

Dziesiątki członków rodzin zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie wtargnęło w poniedziałek na posiedzenie Komisji Finansów w izraelskim parlamencie, krzycząc: „Nie będziesz tu siedzieć, podczas gdy oni umierają tam!”.

W niedzielę wieczorem członkowie rodziny rozbili namiot protestacyjny w Jerozolimie, obiecując pozostać tam do czasu zawarcia przez rząd porozumienia w sprawie uwolnienia części zakładników.

W ostatnich dniach rodziny zakładników nasiliły swoje protesty, żądając, aby rząd zrobił więcej, aby uwolnić ich bliskich.

Wszystko to w dniu, w którym ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej (UE) goszczą swoich izraelskich i palestyńskich odpowiedników – na dwóch oddzielnych spotkaniach – w celu omówienia perspektyw pokoju w konflikcie w Gazie.

Netanjahu odrzuca żądania Hamasu dotyczące zawieszenia broni

Premier Izraela opublikował w niedzielę oświadczenie wideo, w którym podkreślił w piątkowej rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem, że odrzuca żądania Hamasu dotyczące zawieszenia broni.

Benjamin Netanjahu wykluczył także wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy i uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael w zamian za pozostałych zakładników.

Powiedział, że zgoda oznacza, że ​​kolejny atak w stylu z 7 października „byłby tylko kwestią czasu”.

Demonstranci trzymają znaki i machają flagami podczas propalestyńskiego wiecu w Brukseli, niedziela, 21 stycznia 2024 r.
Demonstranci trzymają znaki i machają flagami podczas propalestyńskiego wiecu w Brukseli, niedziela, 21 stycznia 2024 r.

Izrael uderza w infrastrukturę wojskową Hezbollahu

Izraelskie wojsko oświadczyło, że w niedzielę przeprowadziło serię ataków na infrastrukturę wojskową Hezbollahu w południowym Libanie.

IDF stwierdziło, że strajki miały miejsce w rejonie Markaba i Kafr Kila.

Izrael jest zdeterminowany, aby dziesiątki tysięcy swoich obywateli powróciły do ​​społeczności w pobliżu granicy z Libanem, które zostały ewakuowane pod ostrzałem Hezbollahu prawie trzy miesiące temu.

Jednak od czasu niespodziewanego ataku Hamasu 7 października może on nie być już w stanie tolerować uzbrojonej obecności Hezbollahu po drugiej stronie granicy.

Izraelscy przywódcy wielokrotnie grozili użyciem siły militarnej, jeśli Hezbollah nie będzie przestrzegać zawieszenia broni z 2006 roku, które nakazało grupie bojowników wycofanie się z granicy.