O nas
Kontakt

Archeolodzy odkryli 4500-letni grobowiec starożytnego Egiptu ze zdumiewającymi skarbami

Laura Kowalczyk

A sarcophagus with a mummy inside, discovered at the Saqqara Necropolis in Memphis, Egypt.

W grobowcu odkryto niezwykłe skarby, w tym pochówek dziecka z drugiej dynastii, dobrze zachowane naczynie alabastrowe z XVIII dynastii oraz posągi z terakoty przedstawiające Izydę i Harpokratesa.

Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia na nekropolii w Sakkarze, położonej około 30 km na południe od Kairu, odkrywając starożytny egipski grobowiec wykuty w skale ponad 4000 lat temu.

Niezwykłe znalezisko, potwierdzone niedawno przez egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, zostało wydobyte na światło dzienne dzięki wspólnemu wysiłkowi archeologów egipskich i japońskich.

Grobowiec, datowany na lata 2649–2150 p.n.e. i zawierający wiele grobów i artefaktów z różnych okresów historycznych, „zapewnia bezcenny wgląd w historię tego regionu” – powiedział Nozomu Kawai, szef japońskiego zespołu.

Co odkryto w grobowcu?

Kolorowa maska ​​znaleziona na miejscu pochówku w Sakkarze
Kolorowa maska ​​znaleziona na miejscu pochówku w Sakkarze
Pochówek ten datuje się na okres drugiej dynastii, około 4800 lat temu.  Przedstawia osobę przyczajoną w pozostałościach drewnianej skrzyni.
Pochówek ten datuje się na okres drugiej dynastii, około 4800 lat temu. Przedstawia osobę przyczajoną w pozostałościach drewnianej skrzyni.

Podczas swojej misji międzynarodowy zespół odkrył niezliczone skarby, w tym pochówki, elementy architektoniczne i szereg fascynujących artefaktów.

Warto zauważyć, że odkryli szczątki człowieka pochowane obok maski w jaskrawych kolorach, a także miejsce pochówku małego dziecka z czasów II dynastii (2890 – 2686 p.n.e.).

Wewnątrz grobowca trumna z XVIII dynastii (1550-1295 p.n.e.) odsłoniła znakomicie zachowane naczynie alabastrowe.

Zabytek mówiący, że został stworzony dla niejakiego Heroide (po lewej), sarkofag z mumią w środku (po prawej).
Zabytek mówiący, że został stworzony dla niejakiego Heroide (po lewej), sarkofag z mumią w środku (po prawej).

Dodatkowo odkryto dwa posągi z terakoty przedstawiające starożytną egipską boginię Izydę, początkowo kojarzoną z praktykami pogrzebowymi, oraz dziecięce bóstwo Harpokratesa, znanego jako bóg ciszy i tajemnic w okresie ptolemejskim.

Dalsze odkrycia obejmowały stelę, rzeźbioną kamienną płytę, na której widniał napis identyfikujący ją jako należącą do mężczyzny o imieniu „Heroides”, różne amulety i ostraki (kawałki potłuczonej ceramiki).

Bogactwo najnowszych odkryć

Sakkara to rozległa nekropolia stolicy Egiptu, Memfis. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla kilkunastu piramid, w tym słynnych piramid w Gizie, a także mniejszych piramid w Abu Sir, Dahshur i Abu Ruwaysh.

Władze egipskie ogłosiły w ostatnich latach liczne odkrycia archeologiczne w ważnych miejscach w całym kraju.

W styczniu ubiegłego roku zaprezentowano wyniki całorocznych wykopalisk w Sakkarze – wśród znalezisk znalazły się dwa starożytne grobowce z V i VI dynastii Starego Państwa (ok. 2500-2100 p.n.e.) oraz dobrze zachowany sarkofag.

Mniej więcej w tym samym czasie w pobliżu południowego miasta Luksor odkryto dziesiątki miejsc pochówku z epoki Nowego Państwa, datowanych na lata 1800-1600 p.n.e., wraz z ruinami starożytnego rzymskiego miasta.