Włoskie Ministerstwo Kultury opisuje ponad 2000-letni rzymski domus jako prawdziwy „autentyczny skarb”.
Włoscy archeolodzy odkryli niedawno oszałamiające, jedyne w swoim rodzaju rzymskie mieszkanie, szczycące się „niezrównaną” mozaiką z muszli, marmuru i cennego szkła, w pobliżu słynnego Koloseum w Rzymie.
Luksusowa rezydencja, której początki sięgają drugiej połowy II wieku p.n.e. do końca I wieku p.n.e., została opisana przez Ministra Kultury Gennaro Sangiuliano jako „autentyczny skarb”.
Trzy duże statki płyną na falach w mozaice w kierunku nadmorskiego miasta, którego ściany są usiane małymi wieżami i portykami, co przedstawia scenę sugerującą, że właściciel ponad 2000-letniego domu, czyli domus, odniósł zwycięstwo w bitwie.
Domus, wydobyty na światło dzienne po odkryciu przez archeologów szeregu ścian w 2018 roku, zajmuje kilka pięter. Do tej pory wykopano tylko niektóre pomieszczenia, a wykopaliska będą kontynuowane aż do 2024 r.
Serce domusu
Ministerstwo podało, że główna sala domusu, usytuowana wokół atrium, to sala bankietowa w stylu groty, z której korzystano w miesiącach letnich.
Właściciel, szlachcic, który prawdopodobnie był senatorem, zabawiał gości „spektakularnymi zabawami wodnymi” dzięki ołowianym rurom umieszczonym pomiędzy zdobionymi ścianami – napisano.
Ale tym, co „czyni odkrycie wyjątkowym, jest… niezwykła ściana pokryta tzw. mozaiką «rustykalną», niespotykaną pod względem chronologii i złożoności przedstawionych scen” – dodał.
Mozaikowe cudo
Mozaika przedstawia szereg muszli, egipskie niebieskie tessery, cenne szkło i fragmenty białego marmuru, przedstawiające trójzęby, okręty wojenne i trąby w stylu celtyckim.
Szczególnie intrygującym aspektem mozaiki jest przedstawienie nadmorskiego miasta z małymi wieżami i portykami, otoczonego winoroślą i liśćmi lotosu.
Ta scena, wykonana z niezwykłą dbałością o szczegóły przy użyciu trawertynu, rozgrywa się na tle trzech dużych statków płynących po morzu z podniesionymi żaglami.
„Przedstawienie nadmorskiego miasta mogłoby nawiązywać do wojennego podboju dokonanego przez właściciela domus, należącego do osobistości arystokratycznej, prawdopodobnie o randze senatorskiej” – stwierdziło ministerstwo.
Alfonsina Russo, dyrektor Parku Archeologicznego Koloseum, wyraziła zaangażowanie w udostępnienie tego historycznego klejnotu społeczeństwu.
Inne niedawne odkrycia rzymskie
W innych miejscach na świecie znalezisk archeologicznych w miejscu, gdzie znajdowało się rzymskie miasto, odkryto pozostałości zadaszonego teatru, targu i portu rzecznego.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Cambridge wykazało, że Interamna Lirenas, starożytna rzymska kolonia położona w środkowych Włoszech, była kwitnącym miastem.
Wbrew wcześniejszym przekonaniom dowody znajdujące się na tym stanowisku wskazywały, że jego upadek rozpoczął się około 300 lat później, niż wcześniej szacowano.
Analizując wydobytą ceramikę, badacze ustalili, że miasto w południowym Lacjum opierało się upadkowi aż do drugiej połowy III wieku naszej ery.
Z badania wynika, że w szczytowym okresie osada, składająca się obecnie głównie z pól uprawnych, mogła pomieścić około 2000 osób.