O nas
Kontakt

Archeolodzy odkryli w Peru wypełniony ceramiką grobowiec 3000-letniego księdza

Laura Kowalczyk

Archeolodzy odkryli w Peru wypełniony ceramiką grobowiec 3000-letniego księdza

Do odkrycia doszło na terenie Chota w prowincji Cajamarca, gdzie realizowany jest projekt archeologiczny Pacopampa.

Wspólny zespół peruwiańskich i japońskich badaczy dokonał niesamowitego odkrycia – grobowca elitarnego przywódcy religijnego, zwanego „Kapłanem Pacopampy”, sprzed 3000 lat.

Ministerstwo Kultury wydało oświadczenie, szczegółowo podając, że odkopane znalezisko znajdowało się w rejonie Chota w prowincji Cajamarca w północnym Peru.

Stanowisko to jest częścią projektu archeologicznego Pacopampa i znajduje się na terenie kompleksu archeologicznego z okresu formowania się.

Yuji Seki, japoński archeolog należący do zespołu, tak skomentował odkrycie, stwierdzając: „Mamy ciało postaci, wydaje się, że dorosłego, a także, z obserwacji miednicy, wynika, że ​​to mężczyzna , mężczyzna.”

W grobowcu znaleziono dowód elitarnego statusu

Znaczenie statusu danej osoby wyraźnie wskazuje asortyment artefaktów odkopanych w grobowcu.

Artefakty te znaleziono w okrągłym dole o głębokości około jednego metra, w którym obok ciała umieszczono kuliste ceramiczne naczynia i miski jako ofiary.

Samo ciało zostało pokryte sześcioma warstwami popiołu i czarnej ziemi, jak udokumentowano w oficjalnym raporcie.

Odkrycia przedstawione obok szkieletu sugerują, że owa „elitarna osobistość”, uważana za przywódcę kapłańskiego, stosowała starożytne praktyki rytualne, zwłaszcza techniki malowania ciała.

Wspólny projekt archeologiczny Pacopampa, rozpoczęty w 2005 roku, był wspólnym wysiłkiem peruwiańskiego uniwersytetu i japońskiego muzeum etnologii.

Na przestrzeni lat to partnerstwo zaowocowało innymi znaczącymi odkryciami, w tym grobowcem księdza zwanego „Kapłanem Pututusa”, który rok temu znajdował się w tej samej okolicy.