Podczas niezwykłego odkrycia ujawniono potencjalny prawdziwy wygląd „Juanity”, kultowej mumii Peru, nastoletniej Inki, złożonej w ofierze ponad pół tysiąca lat temu na wyniosłych andyjskich szczytach.
Odsłonięto realistyczną rzeźbę ukazującą potencjalną żywą twarz najsłynniejszej mumii Peru, nastoletniej Inki złożonej w ofierze w rytuale ponad 500 lat temu na szczytach Andów.
(Miejmy nadzieję, że jest dokładniejszy niż niedawna figura woskowa Dwayne’a Johnsona.)
Zrekonstruowana mumia, zwana „Juanitą” lub „Lodową Dziewicą”, jest efektem współpracy zespołu polskich i peruwiańskich naukowców oraz Oscara Nilssona, szwedzkiego rzeźbiarza znanego ze swoich umiejętności w zakresie rekonstrukcji twarzy.
Johan Reinhard, amerykański antropolog, który znalazł mumię, powiedział, że nie wyobrażał sobie dokładnej rekonstrukcji mumii.
Zrekonstruowanie „Juanity” na podstawie badań przeprowadzonych przez polski zespół zajęło Nilssonowi ponad 400 godzin.
Kim była „Lodowa Dziewica”?
Reinhard i jego peruwiański partner wspinaczkowy Miguel Zárate odkryli mumię w 1995 roku na wysokości ponad 6000 metrów (19 685 stóp) na ośnieżonym wulkanie Ampato.
Mumia Juanita została prawie całkowicie zakonserwowana w stanie zamrożonym, zachowując narządy wewnętrzne, włosy, krew, skórę, a nawet zawartość żołądka.
Oprócz mumii natknęli się na wiele przedmiotów pozostawionych w ofiarach bogom Inków. Należą do nich kości lamy, małe figurki i fragmenty ceramiki rozrzucone po zboczu góry, z której spadło ciało.
Badania antropologiczne szacują, że Juanita złożyła ofiarę między 1440 a 1450 rokiem, kiedy miała od 13 do 15 lat.
Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy przeprowadzili tomografię komputerową, prawdopodobną przyczyną jej śmierci był poważny cios w prawy płat potyliczny.
Uważana jest za jedną z najlepiej zachowanych mumii w Andach, a jej szczątki można obecnie oglądać w Muzeum Sanktuariów Andyjskich w Arequipie w Peru