Okrzyknięta „wizjonerską agentką zmian” Lesley Lokko zostaje pierwszą kobietą pochodzenia afrykańskiego, która zdobywa główną nagrodę Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich.
Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA) uznał ghańsko-szkockiego architekta, pedagoga i autora Lesleya Lokko laureatem prestiżowego Królewskiego Złotego Medalu RIBA za rok 2024.
60-letnia architekt otrzymuje nagrodę za pracę na rzecz sprawiedliwości i innych prób „demokratyzacji architektury”.
Lokko od dawna opowiada się za włączaniem do architektury osób kolorowych i innych niedostatecznie reprezentowanych środowisk, a w 2021 roku założyła edukacyjny African Futures Institute (AFI) w Akrze w Ghanie, aby dalej badać złożone relacje między architekturą, tożsamością i wyścig.
Zostaje pierwszą kobietą pochodzenia afrykańskiego, która zdobyła Złoty Medal od czasu jego powstania w 1848 r. i dołącza do ubiegłorocznej zwyciężczyni Yasmeen Lari jako pierwsza w historii RIBA solowa złota medalistka Royal Gold Medalist.
Dzięki swojej kadencji jako dziekan CCNY Spitzer School of Architecture i założycielka Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu Lokko wywarła ogromny wpływ na swoją dziedzinę. Uczyła w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Afryce, a jej praca została okrzyknięta przez Komisję Honorową RIBA „wyraźnym wezwaniem do równej reprezentacji w polityce, planowaniu i projektowaniu, które kształtują nasze przestrzenie”.
W zeszłym roku Lokko otrzymała nagrodę OBE za zasługi dla architektury i edukacji i została pierwszym czarnym kuratorem Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji.
Prezydent RIBA, Muyiwa Oki, powiedziała: „Zaciekły orędownik równości i włączenia we wszystkich aspektach życia, postępowe podejście Lesley Lokko do edukacji architektonicznej daje nadzieję na przyszłość – zawód, który przyjmuje osoby ze wszystkich środowisk, bierze pod uwagę potrzeby naszych środowiska i uznaje szeroką gamę kultur i perspektyw.”
Następnie opisał Lokko jako „wizjonerską agentkę zmian” i „pokorną siłę rewolucyjną, której ambicja i optymizm pozostawiają niezatarty ślad na światowej scenie architektonicznej”.
Po otrzymaniu nagrody RIBA Lokko powiedział: „To było dla mnie ogromne zaskoczenie. To nigdy nie było na kartach. Jestem zachwycony, że jestem brany pod uwagę obok niektórych wspaniałych zdobywców Królewskiego Złotego Medalu w przeszłości.”
„Chociaż jest to nagroda osobista, nie jest to tylko osobisty triumf, to świadectwo tego, że ludzie i organizacje, z którymi współpracowałem, podzielają moje cele” – kontynuował Lokko. „Przyszedłem do architektury szukając pewności, szukając odpowiedzi. Zamiast tego znalazłem pytania i możliwości, znacznie bogatsze, ciekawsze i bardziej empatyczne sposoby interpretacji i kształtowania świata. Architektura dała mi język we wszystkich jego formach – wizualnych, pisanych, budowanych i wykonywanych – a ten język z kolei dał mi taką nadzieję.
Lokko oficjalnie odbierze Królewski Złoty Medal 2024 podczas wydarzenia, które odbędzie się 2 maja w siedzibie RIBA w Londynie.
Przeczytaj pełną wypowiedź jury poniżej:
Profesor Lesley Lokko jest pedagogiem, autorem i kuratorem. Architekt luminarz i postać renesansu, który pozostawił niezatarty ślad na scenie światowej. Od ponad dwudziestu lat Lokko jest słusznie doceniana za swój przełomowy wkład w edukację architektoniczną, dialog i dyskurs z perspektywy Globalnego Południa – nieustannie dążąc do integracji i równości w tej dziedzinie. Lokko jest nie tylko pierwszą Afrykanką, która dostąpiła tego zaszczytu, ale teraz zajmuje także miejsce wśród najważniejszych postaci architektury.
Jednym z jej ukoronowań jest Architectural Futures Institute (AFI) mieszczący się w Akrze w Ghanie – centrum edukacji architektonicznej, które na nowo postrzega Afrykę jako tygiel przyszłości, w którym wspólnie opracowywane są nowatorskie formy miejskie. AFI jest latarnią morską, doceniającą wkład kobiet z afrykańskiej diaspory. Zaprasza do korzystania z możliwości i promuje odważne i twórcze głosy.
Będąc siłą przewodnią kreatywności, umiejętności kuratorskie Lokko zabłysły podczas jej niedawnego zarządzania Biennale w Wenecji w 2023 r., przełomowego wydarzenia, które po raz pierwszy zjednoczyło ekspresję architektoniczną Afryki i Afryki. Była to platforma, na której wschodzący i uznani afrykańscy architekci i projektanci połączyli siły, aby stworzyć „Laboratorium przyszłości”, sześcioczęściową wystawę zapoczątkowującą dyskurs na temat dekarbonizacji i dekolonizacji. Pod kuratelą Lokko nigeryjski artysta, projektant, architekt i mistrz budowlany Demas Nwoko był pierwszą czarnoskórą osobą uhonorowaną prestiżową Złotym Lwem za całokształt twórczości na Międzynarodowym Biennale w Wenecji.
Jej kluczowa rola w zarządzie pionierskiego programu New Architecture Writers w Londynie, którego celem jest wspieranie „kolorowych specjalistów, którzy są niedostatecznie reprezentowani w projektowaniu, dziennikarstwie i kuratorstwie”, podkreśla jej zaangażowanie na rzecz różnorodności. Co ciekawe, ponad dwie dekady temu w 2000 r. opublikowano przełomową pracę Lokko White Papers Black Marks. W 2020 r. otrzymała nagrodę RIBA Annie Spink Award za doskonałość w edukacji architektonicznej za swoje wpływowe przywództwo, pasję i niezachwiane zaangażowanie w edukację i badania architektoniczne. w szczególności jej wykłady i opublikowane prace skupiające się na tematyce rasy, tożsamości i architektury.
Choć wpływ Lokko wykracza poza architekturę, to wyróżnienie stanowi wyraz jej ogromnego wkładu w dziedzinę architektury. Jej prace propagują różnorodne podejścia do praktyki i przesuwają granice tego, czym jest architektura i co może osiągnąć.
Gorąco zachęca osoby ze wszystkich środowisk do wzięcia udziału w gobelinie architektury; a jej interpretacja architektury jako kultury, formy sztuki, która sprzyja dialogowi publicznemu skupionemu na ideach i treściach, a nie tylko na funkcji, demokratyzuje architekturę, czyniąc ją dostępną dla wszystkich.
Praca Lokko jest wyraźnym wezwaniem do równej reprezentacji w polityce, planowaniu i projektowaniu, które kształtują nasze przestrzenie mieszkalne. Jej ślad pedagogiczny obejmuje różnorodne krajobrazy kulturowe, od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po RPA i Ghanę.
Medal ten honoruje donośny głos Lokko. Jest to świadectwo jej niezachwianego zaangażowania w rozwój edukacji architektonicznej i przywracanie równowagi poprzez wzmacnianie głosów niedostatecznie reprezentowanych osób w kształtowaniu naszego środowiska zbudowanego.