Arena Gliwice jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie
To już oficjalne. Arena Gliwice dołączyła do grupy najistotniejszych miejsc dużych wydarzeń w Europie, tuż obok: The O2 (Londyn), Mercedes Benz Arena (Berlin), czy też Palau Sant Jordi (Barcelona).
Arena Gliwice dołączyła do europejskich gigantów razem z brytyjskim obiektem – Manchester Arena. Do grupy EAA, czyli European Arenas Assiociation, która działa od 1991 roku – dołączył tylko jeden polski znany obiekt. Mowa o Tauron Arenie w Krakowie. Teraz dołączył do tej listy gliwicki obiekt.
EAA – European Arenas Assiociation
European Arenas Assiociation działa prawie 20 lat, a członkami tej organizacji są największe i najnowocześniejsze europejskie areny, w których są organizowane imprezy z udziałem znanych artystów, sportowców czy też przedstawiciele świata rozrywki.
Przynależność do europejskiej organizacji to przede wszystkim wyznacznik dobrego zarządzania obiektem. W ramach EAA prowadzone są rozmowy i podejmowane decyzje dotyczące trendów, w oparciu o które funkcjonują najbardziej innowacyjne arena świata.
W 2019 roku członkowie EAA zorganizowali blisko 3000 wydarzeń z prawie 20-milionową widownią.
Jakie są wytyczne?
Obecne standardy to między innymi:
- wprowadzanie w arenach rozwiązań ekologicznych,
- najwyższych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa,
- powrót do imprez największej sakli po trudnym okresie pandemii koronawirusa.
Wspólnie wypracowane procedury, standardy i dobre praktyki, którą są wdrażane pośród zrzeszonych członków, dając międzynarodowym gwiazdom pewność, iż ich występ przebiegnie w bezpiecznej atmosferze i z zachowaniem najwyższych możliwych standardów obsługi.
Krótkie informacje o EAA
EAA utworzono prawie 20 lat temu, a swoją siedzibę ma w Rotterdamie. Organizacja zrzesza liderów rynku ogromnych aren w Europie. Aktualnie posiada 37 członków z 22 państw, a między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Austrii czy też Polski. W EAA możne znaleźć się maksymalnie 3 członków z jednego państwa. Dwa razy do roku, członkowie EAA spotykają się aby ustalić plan działania, czyli schematy i kluczowe elementy działania aren na najbliższe miesiące.
Arena Gliwice członkiem European Arenas Assiociation
Dzięki uzyskaniu członkostwa w EAA, operator Areny Gliwice ma możliwość na wymianę doświadczeń i forum do dyskusji, by wspólnie planować oraz wcielać w życiu nowoczesne pomysły branży rozrywkowej.
– Arena Gliwice z pewnością stanie się wartościowym członkiem naszej organizacji. To jeden z największych, a także najnowocześniejszych obiektów sportowych i widowiskowych w Polsce. Obecność Areny Gliwice w EAA znacząco wpływa także na zróżnicowanie geograficzne naszego potencjału. Przedstawiciele Europy Wschodniej stanowią obecnie prawie 20 procent wszystkich członków – mówił Olivier Toth, prezes European Arenas Association.
Proces przyjęcia Areny Gliwice do EAA
Przyjęcie gliwickiego obiektu do EAA to nie takie hop siup, jakby się wydawało. Trzeba spełnić szereg wymagań – przede wszystkim formalnych. Zrzeszone mogą być wyłącznie kryte miejsca, które posiadają minimum 6 tysięcy miejsc siedzących lub organizujące szeroki zakres imprez od sportowych, rozrywkowych po biznesowe. Musi być także niebagatelna ocena zarządzenia areną.
Przedstawiciele EAA oceniali czy Arena Gliwice będzie przydatna dla wszystkich członków, czy też jej doświadczenie i potencjał będzie interesujące dla biznesu, a także gości nie tylko z Polski, ale także z Europy. European Arenas Assiociation we wszystkich tych kategoriach uznali, że Arena Gliwice, która rozwija się od 3 lat – zasługuje na najwyższe noty.
– To duże wyróżnienie dla naszego zespołu. Pokazuje, że połączenie jakości infrastruktury obiektu z wiedzą i praktycznym wdrożeniem systemu zarządzania przynosi kolejne efekty. Przejęcie do grona członków organizacji EAA motywuje nas do dalszej pracy, a jednocześnie umożliwia korzystanie z najlepszych praktyk międzynarodowych – mówił Marcin Herra, prezes spółki Arena Operator zarządzającej obiektem.
Silna pozycja Gliwic
Dzięki członkostwu w EAA, Arena Gliwice zyska jeszcze lepszą pozycję na rynku rozrywkowym w Europie. Będzie jeszcze większy ruch turystyczny w naszym mieście. Jak czytamy na gliwickim magistracie to Arena Gliwice zyskało już dziś 150 mln złotych realnych przychodów.
„Przypomnijmy, że jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu potencjału Areny Gliwice, miasto zyskało już dziś 150 mln zł zarówno realnych przychodów, jak i wymiernych korzyści z wzrostu rozpoznawalności marki. Dzięki członkostwu w EAA, te wyniki powinny być jeszcze lepsze, a sama Arena ma szansę stać się jednym z liderów wschodniej części Europy.”
Źródło informacji: UM Gliwice
Zdjęcie: MOSQUIDRON Aerial Foto Video fot. AG / UM Gliwice