O nas
Kontakt

Ariana Grande, Guillermo del Toro i inni podpisują petycję przeciwko zakazom książek w USA

Laura Kowalczyk

Ariana Grande, Guillermo del Toro i inni podpisują petycję przeciwko zakazom książek w USA

Wielkie nazwiska z branży rozrywkowej i artystycznej podnoszą alarm w związku z gwałtownym wzrostem zakazów książek w USA, prosząc twórców, aby wykorzystali swój głos do powstrzymania zakazów.

W ramach inicjatywy zapoczątkowanej przez gwiazdę Star Trek: The Next Generation i gospodarza Reading Rainbow LeVara Burtona prawie 200 celebrytów podpisało petycję przeciwko zakazom książek w USA.

Wśród gwiazdorskich sygnatariuszy znajdują się Ariana Grande, Guillermo del Toro, Mark Ruffalo, Sharon Stone, Billy Porter, Aisha Tyler i Judy Blume. List otwarty, pod którym rozpoczęto zbieranie podpisów latem tego roku, jest dostępny w całości na stronie www.ArtistsAgainstBookBans.com.

„Skrajnie prawicowi politycy, tacy jak Ron DeSantis, opowiadają się za drakońskimi przepisami zakazującymi książek i nauczania dokładnej wielokulturowej historii Ameryki na rzecz podtrzymywania homofobicznej, transfobicznej i białej supremacji wizji naszego narodu” – czytamy na stronie internetowej. „MoveOn nawiązał współpracę z LeVarem Burtonem, aby zgromadzić ponad 150 artystów, animatorów, pisarzy i twórców do podpisania listu otwartego potępiającego te zakazy jako formę cenzury i zagrożenie dla wszystkich artystów w każdej dziedzinie oraz wzywającego do zaprzestania ten opresyjny atak na wolność artystyczną”.

Według PEN America, organizacji opowiadającej się za wolnością słowa, w roku szkolnym 2022–2023 odnotowano 1477 przypadków zakazów książek, które dotknęły 874 unikalnych tytułów.

Spośród 874 tytułów książek zakazanych znajdujących się w Indeksie 44% obejmuje tematykę lub przypadki przemocy i przemocy fizycznej; 38% obejmuje tematykę dotyczącą zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów (w tym treści dotyczące zdrowia psychicznego, znęcania się, samobójstw, nadużywania substancji psychoaktywnych, a także książki omawiające dobrostan seksualny i dojrzewanie); 30% przedstawia postacie kolorowe lub omawia rasę i rasizm; 26% przedstawia postacie lub motywy LGBTQ+.

Z ustaleń PEN America wynika, że ​​najczęściej zakazanymi książkami w pierwszej połowie roku szkolnego 2022–2023 są takie tytuły, jak „Gender Queer: A Memoir” Mai Kobabe; „Flamer” Mike’a Curato; „Sztuczki” Ellen Hopkins; „Opowieść podręcznej: powieść graficzna” Margaret Atwood i Renee Nault; oraz „Crank (seria Crank)” Ellen Hopkins.

PEN Ameryka (pen.org)
Zwiększenie zakazu niektórych tytułów książek

„Nie możemy wystarczająco podkreślić, że te cenzorskie wysiłki nie zakończą się zakazami książek” – stwierdził Burton. „To tylko kwestia czasu, zanim regresywni, represyjni ideolodzy przeniosą swoją uwagę na inne formy sztuki, ekspresji i rozrywki, aby wspierać swoje ataki i wysiłki mające na celu zrobienie z kozłów ofiarnych marginalizowanych społeczności, w szczególności osób z BIPOC i LGBTQ+”.

W liście stwierdza się, że sygnatariusze „odmówią milczenia, ponieważ jedna dziedzina twórczości podlega opresyjnym zakazom” i wzywa artystów do „połączenia sił, ponieważ zagrożenie dla jednej formy sztuki jest zagrożeniem dla nas wszystkich”.

„To żenujące, że zakazujemy książek w tym kraju, w tej kulturze, w dzisiejszych czasach. I to niebezpieczne, że garstka osób decyduje, że jakakolwiek książka o osobach czarnoskórych i queer powoduje podziały” – powiedział Burton, producent wykonawczy filmu dokumentalnego z 2023 roku Prawo do czytania. „Wzywamy wszystkich, aby przyłączyli się do nas i zabrali głos w obronie wolności artystycznej, uwzględnieniu wielokulturowej historii i raz na zawsze położyli kres zakazom rezerwacji”.

Za większością zakazów książek stoją organizacje prawicowe lub wysiłki społeczne w całym kraju. Jedną z najbardziej wpływowych grup prawicowych jest Moms for Liberty, która według PEN America była odpowiedzialna za prawie 60% wszystkich zakazów książek w USA w ciągu ostatniego roku pod wpływem propagandy.

Stany, w których obowiązuje najwięcej zakazów książek, to w dalszym ciągu Teksas, Floryda, Missouri, Utah i Karolina Południowa – wszystkie ustanowiły kary dla nauczycieli, którzy stosują wobec nich przemoc.

Europie nie są obce zakazy rezerwacji

Książki dla dzieci Hodder - Grupa Dziecięca Hachette
Węgierska księgarnia została ukarana grzywną za wyświetlanie wielokrotnie nagradzanej powieści graficznej dla młodych dorosłych „Heartstopper”

W wyniku przypływów i odpływów rządów na przestrzeni wieków Europa doświadczyła wielu zakazów, a nawet spalenia książek, od hiszpańskiej inkwizycji po nazistowskie Niemcy.

Do najbardziej znanych zakazów książek w najnowszej historii należą „Lolita” Władimira Nabokowa, która została zakazana we Francji w latach 1956–1959 ze względu na „obsceniczny” charakter; oraz „Lord Horror” Davida Brittona, który był zakazany w latach 1991–1992 – była to ostatnia książka zakazana na mocy brytyjskiego prawa.

Chociaż cenzura książek w Europie jest w dużej mierze pod kontrolą, niektóre kraje podjęły wysiłki, aby ją przywrócić.

Na początku tego roku prawicowy rząd Węgier nałożył na księgarnię karę w wysokości prawie 32 000 euro za wyświetlanie w dziale dziecięcym wielokrotnie nagradzanej powieści graficznej dla młodych dorosłych „Heartstopper”.

Sieć księgarń Lira Kiskereskedelmi Kft to kolejny sklep, który znalazł się pod ostrzałem rządu za złamanie przyjętej w 2021 r. „ustawy o ochronie dzieci”, która zabrania reklamy lub dystrybucji materiałów „promujących lub ukazujących homoseksualizm”.

Biuro władz regionalnych Budapesztu oświadczyło w notatce prasowej, że „w toku śledztwa ustalono, że przedmiotowe książki przedstawiają homoseksualizm, mimo że były eksponowane wśród książek dla dzieci, zaliczanych do literatury młodzieżowej i nie były rozprowadzane w zapieczętowanych opakowaniach”.

Krótko przed nałożeniem kary na księgarnię w Budapeszcie największa węgierska księgarnia Libri zdecydowała się rozpocząć pakowanie w folię wszystkich książek zawierających znaki LGBTQ+, tak aby klienci nie mogli ich otwierać w księgarniach.