O nas
Kontakt

Armenia celebruje swoją kulturę podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Laura Kowalczyk

Armenia celebruje swoją kulturę podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Pomimo dramatycznej sytuacji politycznej tysiące muzyków i melomanów przybyło do Erewania na siódmy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Armenia”. Wydarzenie podkreśla muzyczne dziedzictwo Armenii, a także jej obecny talent.

Armenia, najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie, to skrzyżowanie cywilizacji i wpływów na Kaukazie Południowym, na granicy Europy i Persji, wciśnięte między sferę rosyjskojęzyczną i tureckojęzyczną.

Zaprezentowanie światu nowego talentu Armenii

Kultura, a w szczególności muzyka, leży w sercu ormiańskiej tożsamości, co sprawiło, że Aleksandr Yesayan został jednym z głównych patronów Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Armenia”które odbywa się od 7 lat w Erewaniu, stolicy Armenii.

Myślę, że kultura odegrała dużą rolę na przestrzeni wieków naszej historii, a także kluczową rolę w promowaniu na świecie kultury ormiańskiej i Armenii jako narodu” – zastanawia się młody biznesmen. ”Przed małym krajem takim jak Armenia, liczącym zaledwie trzy miliony mieszkańców, istnieją niezliczone możliwości zaprezentowania swojego dziedzictwa, historii i kultury dziś i jutro oraz zaprezentowania światu swojego nowego talentu.

Przyciąganie młodej publiczności

Dyrygent Siergiej Smbatyan jest założycielem i dyrektorem artystycznym Ormiańskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, która wyrosła z Państwowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej.

Od tego czasu stworzył Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Armenia”.który przez miesiąc wczesną jesienią oferuje program koncertów łączących muzykę ormiańską i światową, klasyczną i współczesną.

To młoda orkiestra, z bardzo staromodną wizją tego, co znaczy „być sławnym” i znajdować się na liście wielkich orkiestr– wyjaśnia konduktor.Ale ma też bardzo kreatywny program i poczucie, że dziś ważne jest reprezentowanie i znalezienie odpowiedniego sposobu dostarczania muzyki, ale także sprawienie, aby magia zadziałała na młodych widzów..”

W tym roku dochód z koncertów festiwalowych zostanie przeznaczony na pomoc dla przesiedleńców Górskiego Karabachu, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia ojczyzny.

Siergiej Smbatyan dyryguje swoją orkiestrą
Siergiej Smbatyan dyryguje swoją orkiestrą

Kultura i muzyka: podstawy dziedzictwa ormiańskiego

Dla Ormian kultura i muzyka są jednymi z kamieni węgielnych ich tożsamości.

Mamy bardzo bogatą tradycję ludową i większość ormiańskich kompozytorów klasycznych wykorzystywała w swoich klasycznych utworach muzykę ludową, melodie, rytmy i harmonie” – mówi Arevik Galyan, wiolonczelista orkiestry. ”W rezultacie ormiańska muzyka klasyczna stała się swego rodzaju mieszanką muzyki ludowej i tradycji klasycznych.”

Orkiestra na próbie
Orkiestra na próbie

Ormianie bardzo pasjonują się swoją kulturą i muzyką, a ta orkiestra jest właściwie tego najlepszym przykładem, ponieważ w kraju o tak małej bazie finansowej orkiestra ta stała się w XXI wieku pełnoetatową orkiestrą profesjonalną– podkreśla obojistka Martine Varnik.Niewiele jest krajów na świecie, w których zdarza się coś takiego. Mówi coś o oddaniu Armenii muzyce.”

Na zakończenie festiwalu orkiestra wykonała „Symphonic Adiemus” Karla Jenkinsa, współczesnego walijskiego kompozytora, który 4 lata temu przyjechał do Erewania, aby dyrygować własnym utworem.

Sala koncertowa Arama Chaczaturiana – jeden z architektonicznych skarbów Erewania.
Sala koncertowa Arama Chaczaturiana – jeden z architektonicznych skarbów Erewania.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Armenii i jego orkiestra symfoniczna zajmują obecnie uznane miejsce na mapie międzynarodowych festiwali muzyki klasycznej. To powstające wydarzenie, które odbyło się po raz siódmy, zgromadziło tysiące melomanów i muzyków. Doskonałość jest na porządku dziennym i nie jest daremna, to ważne wydarzenie dla Armenii jest wyrazem nie tylko solidarności, ale także ciągłości i znaczenia kultury dla całego narodu i całego narodu.