W miarę nasilania się ataków w drugim co do wielkości mieście Gazy i wokół niego ONZ ostrzega przed katastrofalną sytuacją humanitarną.
W środę armia izraelska otoczyła Khan Younes na południu Strefy Gazy, gdzie toczą się jedne z najbardziej zaciętych walk w wojnie z Hamasem.
Izraelskie Siły Obronne (IDF) twierdziły, że zabiły „większość starszych dowódców” armii Hamasu, publikując zdjęcie pięciu rzekomych wyższych urzędników ruchu palestyńskiego, który „wyeliminował”.
Od rozpoczęcia ofensywy lądowej w północnej Gazie 27 października IDF rozszerzyło swoje operacje lądowe na całe terytorium.
Izrael początkowo nakazał palestyńskim cywilom ewakuację na południe, aby uciec przed walkami, choć obecnie w tej części oblężonej enklawy znajdują się oni pod ostrzałem.
„Zabezpieczyliśmy wiele twierdz Hamasu w północnej Strefie Gazy, a obecnie prowadzimy operacje przeciwko jego twierdzom na południu” – oznajmił w oświadczeniu szef sztabu armii izraelskiej Herzi Halevi.
„Nasze siły znalazły broń w prawie każdym budynku i domu, a terrorystów w wielu domach i stawiły im czoła” – dodał.
Źródła Hamasu i Islamskiego Dżihadu podają, że ich bojownicy toczą gwałtowne starcia z oddziałami izraelskimi, aby uniemożliwić im przedostanie się do Khan Younis i obszarów na wschód od miasta, a także do pobliskich obozów dla uchodźców.
Według rządu Hamasu w nocy z wtorku na środę w kilku wioskach na wschód od Khan Younis ogień artyleryjski spowodował „dziesiątki ofiar śmiertelnych i rannych”, a armia izraelska zaatakowała także kilka innych obszarów w Strefie Gazy.
Władze palestyńskie podały, że w wyniku izraelskich nalotów na obóz dla uchodźców w Nousseirat w centrum terytorium zginęło sześciu osób, a 14 zostało rannych. T
To samo źródło twierdziło, że w wyniku innych strajków w obozie Dżabalia zginęło i zostało rannych kilka osób, a dyrektor kliniki w Khan Younis, Ramez al-Najjar, zginął w izraelskim nalocie na jego dom.
Katastrofalna sytuacja humanitarna
Po zakończeniu siedmiodniowego rozejmu w dniu 1 grudnia setki tysięcy cywilów w dalszym ciągu uciekają na południe, w coraz bardziej ciasne rejony w pobliżu zamkniętej granicy z Egiptem, gdzie borykają się z katastrofalną sytuacją humanitarną.
„Oto wędrujemy po rozległych przestrzeniach Bożej ziemi, szukając miejsca, w którym moglibyśmy się schronić. Wygląda na to, że nie ma gdzie nas schronić” – powiedział Oumm Mahmud Tanasi, mieszkaniec Khan Younis w drodze do Rafah, na granicy z Egiptem.
„W Gazie żadne miejsce nie jest bezpieczne. Ani szpitale, ani schroniska, ani obozy dla uchodźców. Nikt nie jest bezpieczny. Ani dzieci. Ani pracownicy służby zdrowia. Ani humanitaryści. Należy położyć kres temu rażącemu lekceważeniu fundamentów człowieczeństwa” – koordynator ONZ ds. pomocy nadzwyczajnej , Martin Griffiths, jak powiedział w oświadczeniu.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) podkreślił, że dystrybucja pomocy humanitarnej w Gazie jest obecnie „prawie niemożliwa”.
Wznowienie działań wojennych „jedynie zintensyfikuje katastrofalny kryzys żywnościowy, który już grozi przytłoczeniem ludności cywilnej” – dodali.
Pomóż odciąć
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) Rafah jest obecnie jedynym miejscem na terytorium, gdzie nadal można dystrybuować pomoc humanitarną, choć w ograniczonych ilościach.
Do Khan Younis może dotrzeć niewielka pomoc, a od wznowienia walk dostęp do obszarów położonych dalej na północ został odcięty.
Podczas gdy armia izraelska codziennie zrzuca ulotki na temat Khana Younisa, ostrzegając o nieuchronnym zamachu bombowym i nakazując mieszkańcom opuszczenie swojej okolicy, ONZ uznała, że utworzenie bezpiecznych stref jest „niemożliwe”.
Według ONZ 1,9 miliona ludzi, czyli około 85 procent populacji, zostało wysiedlonych w wyniku wojny w Strefie Gazy, gdzie ponad połowa domów została zniszczona lub uszkodzona.