O nas
Kontakt

Artyści LEGO rekonstruują kultowe ukraińskie zabytki, aby zebrać fundusze dla zbombardowanej szkoły

Laura Kowalczyk

Odesa National Academic Opera and Ballet Theatre reconstructed in LEGO

Limitowana edycja zestawów LEGO jest losowana w celu wsparcia sfinansowania odbudowy szkoły w obwodzie dniepropietrowskim.

Artyści LEGO z całego świata łączą siły, aby pomóc odbudować Ukrainę w obliczu trwającej wojny z Rosją.

Nawiązali współpracę z oficjalną platformą zbierania datków prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, UNITED24, aby stworzyć serię unikalnych zestawów LEGO przedstawiających garść cudów architektury kraju.

Ale specjalne zestawy nie są dostępne w sklepach. Zamiast tego możesz je wygrać w loterii, przekazując darowiznę w wysokości 24 dolarów. Zebrane środki zostaną przeznaczone bezpośrednio na odbudowę szkoły w obwodzie dniepropietrowskim, która 11 października 2022 r. została trafiona rosyjskim rakietą.

W sumie do zgarnięcia jest 15 zestawów – po trzy z każdego punktu orientacyjnego.

Złota Brama Ukrainy zrekonstruowana z klocków LEGO
Pałac Chana na Ukrainie, położony w mieście Bachczysaraj na Krymie, zrekonstruowany w LEGO

To druga kolekcja #UKRAINEinLEGObricks, która wcześniej wypuściła na zamówienie projekty pomnika Matki Ukrainy, Wieży Mariupola i zamku Jaskółczego Gniazda.**

Druga oferta obejmuje pięć nowych kultowych ukraińskich zabytków: Złotą Bramę, Pałac Chana, Zamek w Podhorcach, wspaniały Odeski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu oraz Mikołajowskie Obserwatorium Astronomiczne.

Artyści LEGO zaangażowani w projekt to Eric Law i Mark Segedie ze Stanów Zjednoczonych, Daniel Seidl z Niemiec, Maciej Kocot z Polski i Alexander Yermolaev z Ukrainy.

Zamek w Podhorcach na Ukrainie zrekonstruowany z klocków LEGO
Obserwatorium Astronomiczne Mikołajów na Ukrainie zrekonstruowane z klocków LEGO

„Pierwszy projekt, który przedstawił Matkę Ukrainę, Wieżę Mariupolską i Jaskółcze Gniazdo, pomógł zebrać 15 milionów hrywien, które przeznaczono na odbudowę Ukrainy”. mówi koordynatorka UNITED 24, Yaroslava Gres.

Dodaje: „Jesteśmy bardzo wdzięczni twórcom LEGO, którzy nie tylko odpowiedzieli na apel UNITED24, ale także wykazali inicjatywę w wyborze obiektów architektonicznych. Mimo że niektórzy z nich nigdy nie byli na Ukrainie, każdemu udało się odtworzyć każdy z nich pięć punktów orientacyjnych szczegółowo.”

Zbiórka trwa do 20 czerwca. Aby okazać wsparcie i zyskać szansę na wygranie jednego z rzadkich zestawów, kliknij tutaj.