Cena akcji AstraZeneca wzrosła w czwartek po ogłoszeniu wielomiliardowego kontraktu z chińską firmą biofarmaceutyczną Eccogene na produkcję nowego leku na cukrzycę i otyłość.
W aktualizacji dla inwestorów międzynarodowa grupa farmaceutyczna odnotowała również całkowite przychody w wysokości 33,8 miliarda dolarów za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r., co oznacza wzrost o 5%, pomimo gwałtownego spadku sprzedaży szczepionek przeciwko Covid-19.
AstraZeneca, która stała się powszechnie znana podczas pandemii Covid-19 dzięki produkcji jednej z pierwszych szczepionek dopuszczonych do obrotu, stwierdziła jednak, że jej sprzedaż spadła od początku o prawie 2,9 miliarda dolarów. Od stycznia do końca września w miarę zapotrzebowania odrzucony.
Jednak dobre wyniki w innych kategoriach nadal pozwoliły anglo-szwedzkiej firmie odnotować dodatni wzrost w trzecim kwartale (3 kw.), przy łącznych przychodach z leków innych niż Covid-19, które wzrosły o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
„Biorąc pod uwagę dynamikę obserwowaną od początku roku, zwiększyliśmy nasze całoroczne prognozy dotyczące całkowitych przychodów z wyłączeniem leków na Covid, a także podstawowego EPS” – powiedział Pascal w oświadczeniu Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca.
AstraZeneca ogłosiła także nowe plany inwestycyjne w zakresie badań i rozwoju (R&D) leków przeciwnowotworowych.
„Nasze portfolio leków bispecyficznych może potencjalnie zastąpić inhibitory punktów kontrolnych pierwszej generacji w przypadku szerokiego zakresu nowotworów” – podkreślił również Soriot.
Dodał, że w trzecim kwartale firma rozpoczęła badania fazy 3 cząsteczek o wysokim potencjale, co może wkrótce skutkować wprowadzeniem na rynek nowego leku onkologicznego.
Soriot podkreślił także umowę podpisaną z chińską firmą farmaceutyczną Eccogene, mającą na celu opracowanie leku wykorzystującego określoną cząsteczkę, który „może zapewnić istotny postęp, zarówno w monoterapii, jak i w terapii skojarzonej, dla szacunkowo miliarda ludzi cierpiących na choroby kardiometaboliczne, takie jak choroby kardiometaboliczne, takie jak 2 cukrzyca i otyłość.
Nowy lek na otyłość i cukrzycę
AstraZeneca płaci 185 milionów dolarów z góry swojemu nowemu chińskiemu partnerowi, gdyż transakcja toruje drogę do dalszych prac badawczo-rozwojowych w kierunku nowego leku doustnego stosowanego raz dziennie.
Mała cząsteczka, o której mowa w umowie, nosi nazwę ECC5004. Działa jako agonista receptora, wywołując odpowiedź biologiczną w mózgu lub komórkach. Opracowanie leku doustnego oznaczałoby zmianę zasad gry, ponieważ jak dotąd jest on dostępny wyłącznie w postaci zastrzyków.
Porozumienie, które zostało upublicznione w czwartek, przewiduje, że AstraZeneca zapłaci firmie Eccogene 1,825 miliarda dolarów „za przyszłe kamienie milowe w badaniach klinicznych, regulacyjnych i komercyjnych”.