O nas
Kontakt

Australijska Wielka Rafa Koralowa dotknięta piątym masowym wybielaniem w ciągu ośmiu lat

Laura Kowalczyk

Coral on Moore Reef is visible in Gunggandji Sea Country off coast of Queensland in eastern Australia.

Badania lotnicze wykazały powszechne blaknięcie koralowców w płytkich wodach na większości badanych raf.

Urzędnicy potwierdzili, że australijska Wielka Rafa Koralowa jest ogarnięta masowym bieleniem.

Australijski Instytut Nauk o Morzu (AIMS) i Władze Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej oświadczyły w piątek, że odkryły rozległe zniszczenia na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Badania lotnicze przeprowadzone przez oba władze na dwóch trzecich obszaru parku morskiego potwierdziły, że w Wielkiej Rafie Koralowej ma miejsce powszechne zjawisko blaknięcia koralowców. To już piąty raz w ciągu ośmiu lat, kiedy naukowcy zaobserwowali rozległe zniszczenia rafy.

„Wyniki są zgodne z tym, co zaobserwowaliśmy w przypadku ponadprzeciętnych temperatur powierzchni morza w parku morskim przez dłuższy okres czasu” – mówi główny naukowiec Reef Authority, dr Roger Beeden.

„Badania lotnicze rafy wykazały powszechne blaknięcie koralowców w płytkich wodach na większości badanych raf”.

Globalny wzorzec ekstremalnych upałów spowodowany zmianami klimatycznymi

Według AIMS masowe blaknięcie to zjawisko współczesne, spowodowane ociepleniem oceanów w wyniku zmiany klimatu. Wybielanie ma miejsce, gdy naprężenia, takie jak ekstremalne ciepło, powodują, że koralowce wydalają z siebie glony, które dostarczają im składników odżywczych i nadają im kolor.

Poprzednie zdarzenia miały miejsce w latach 1998, 2002, 2016, 2017, 2020 i 2022. Wcześniej nie było dowodów na tak powszechne blaknięcie w 500-letnim zapisie koralowym Wielkiej Rafy Koralowej.

Postępujące zjawisko masowego blaknięcia jest następstwem podobnych raportów z raf na całym świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zmiana klimatu wzmocniła wpływ warunków El Niño na Oceanie Spokojnym, powodując rekordowo wysokie temperatury powierzchni morza.

Koralowce na Wielkiej Rafie Koralowej są widoczne poniżej fal nad rafą Moore w Gunggandji Sea Country w Australii.
Koralowce na Wielkiej Rafie Koralowej są widoczne poniżej fal nad rafą Moore w Gunggandji Sea Country w Australii.

Program Coral Reef Watch amerykańskiego rządu ostrzegł, że planeta zmierza w stronę czwartego globalnego efektu masowego blaknięcia, w wyniku którego mogą wybielić rafy na Atlantyku, Pacyfiku i potencjalnie na Oceanie Indyjskim.

„Podczas ostatniego lata na półkuli północnej na Karaibach i wschodnim Pacyfiku wystąpił rekordowy stres cieplny, który spowodował poważne i powszechne blaknięcie koralowców” – mówi dyrektor programu badawczego AIMS, dr David Wachenfeld.

„To masowe blaknięcie koralowców na Wielkiej Rafie Koralowej jest częścią globalnego wzorca ekstremalnych temperatur spowodowanych zmianami klimatycznymi”.

Co to masowe wybielanie oznacza dla Wielkiej Rafy Koralowej?

Wielka Rafa Koralowa to największy na świecie system koralowy rozciągający się na długości ponad 2300 km na 320 rafach u północno-wschodniego wybrzeża Australii.

„Ponieważ ekosystem Wielkiej Rafy Koralowej jest tak duży, jak wielkość Włoch, stres cieplny w nim nie jest równomierny” – mówi dr Neal Cantin, starszy naukowiec w AIMS.

„W rezultacie widzimy różnice między rafami pod względem liczby koralowców, które są całkowicie białe”.

Wybielanie jest reakcją na stres, po którym koralowce mogą się zregenerować – w zależności od czasu trwania i intensywności stresu cieplnego. Jednak czyni je bardziej podatnymi na choroby, a długotrwałe lub intensywne upały mogą spowodować śmierć koralowców.

Dr Cantin twierdzi, że badania z powietrza i wody będą w dalszym ciągu dokumentować zakres, głębokość i nasilenie blaknięcia koralowców w Wielkiej Rafie Koralowej.

„Do czasu zakończenia badań z powietrza i wody oraz przeanalizowania danych nie możemy przewidzieć potencjalnych skutków tegorocznego masowego wybielania”.