O nas
Kontakt

Austria oczekuje od Wielkiej Brytanii planu „w stylu Rwandy” polegającego na outsourcingu wniosków o azyl

Laura Kowalczyk

Austria oczekuje od Wielkiej Brytanii planu „w stylu Rwandy” polegającego na outsourcingu wniosków o azyl

Brytyjski rząd konserwatywny od dawna skrywał plany rozpatrywania wniosków o azyl w Rwandzie, ale sądy orzekły, że jest to niezgodne z prawem.

Rządy Wielkiej Brytanii i Austrii podpisały nowe porozumienie o ściślejszej współpracy na rzecz zwalczania migracji, ponieważ Wiedeń planuje utworzenie systemu rozpatrywania wniosków o azyl na wzór rwandyjski.

W środę w stolicy Austrii przemówił brytyjski minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman stwierdził, że Wielka Brytania i Austria „wspólnie podejmują wyzwania związane z ochroną naszych granic, pokonaniem ekstremizmu i zapewnieniem bezpieczeństwa naszym obywatelom”.

Zgodnie z planem na wzór Rwandy Austria chce rozpatrzyć osoby ubiegające się o azyl w państwie trzecim przed podjęciem decyzji, czy pozwolić im na przyjazd do Europy, czy nie.

Kanclerz Kanclerz Karola Nehammera stoi przed wyborami w przyszłym roku w związku z rosnącymi wezwaniami do zaostrzenia imigracji, a we wrześniu stwierdził, że istnieje możliwość rozpatrzenia sprawy w państwie trzecim, aby zapewnić, że osoby, które nie ubiegały się o azyl, „nie będą mogły już ukrywać się w UE ani ubiegać się o azyl” w kilku krajach europejskich jednocześnie.”

W zeszłym roku rząd duński utorował drogę do porozumienia z Rwandą w sprawie podobnego programu, ale od czasu wyborów powszechnych rząd nie poczynił postępów w realizacji tego planu.

Konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii od dawna żywił ambicje zlecania wniosków o azyl Rwandzie i stał się pierwszym krajem europejskim, który zawarł porozumienie w sprawie płacenia narodowi afrykańskiemu ponad 140 milionów euro rocznie za przyjmowanie osób ubiegających się o azyl.

W ramach schematu każda osoba, której przyznano azyl, nadal mieszkałaby w Rwandzie, a osoby, którym odmówiono przyznania azylu, byłyby deportowane z powrotem do kraju pochodzenia.

W czerwcu tego roku brytyjski Sąd Apelacyjny orzekł, że plan jest niezgodny z prawem, stwierdzając, że Rwandy nie można uznać za bezpieczny kraj trzeci.