Z nowego badania wynika, że zastąpienie czerwonego mięsa roślinnymi źródłami białka, takimi jak orzechy i warzywa, może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2.
Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa to dobry sposób na zmniejszenie śladu węglowego, a także może być lepsze dla Twojego zdrowia.
Naukowcy odkryli, że spożywanie zaledwie dwóch porcji czerwonego mięsa tygodniowo może narazić ludzi na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, które rośnie wraz ze wzrostem spożycia.
Badanie opublikowano w czwartek w The American Journal of Clinical Nutrition.
„Nasze odkrycia zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, i dotyczy to zarówno przetworzonego, jak i nieprzetworzonego mięsa czerwonego” – stwierdził w oświadczeniu pierwsza autorka Xiao Gu, doktorantka na Uniwersytecie Harvarda.
Naukowcy przeanalizowali dane od ponad 200 000 osób przez okres do 36 lat. W tym czasie u ponad 22 000 uczestników rozwinęła się cukrzyca typu 2.
Każda dzienna porcja przetworzonego czerwonego mięsa wiązała się z o 46% większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, a każda dzienna porcja nieprzetworzonego czerwonego mięsa wiązała się z o 24% większym ryzykiem.
Cukrzyca typu 2 wpływa na sposób, w jaki organizm zarządza glukozą. Uniemożliwia prawidłowe wykorzystanie insuliny, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z biegiem czasu cukrzyca typu 2 może powodować poważne uszkodzenia organizmu, zwłaszcza nerwów i naczyń krwionośnych.
W 2017 r. na tę chorobę cierpiało ponad 6% populacji, a zdaniem ekspertów odsetek ten będzie rósł.
Roślinne alternatywy
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stwierdzili, że przejście na bardziej roślinne źródła białka, takie jak orzechy i rośliny strączkowe, wiąże się z o 30% niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Stwierdzono również, że zastąpienie czerwonego mięsa nabiałem zmniejsza ryzyko cukrzycy.
„Biorąc pod uwagę nasze ustalenia i wcześniejsze prace innych osób, dla osób chcących zoptymalizować swoje zdrowie i dobre samopoczucie rozsądnym byłoby ograniczenie około jednej porcji czerwonego mięsa tygodniowo” – powiedział starszy autor Walter Willett.
Dokładną rolę odgrywaną przez czerwone mięso trudno określić bez dodatkowych badań, ale jedna z hipotez głosi, że obecność azotanów i azotynów w przetworzonym czerwonym mięsie może mieć wpływ na trzustkę – narząd wytwarzający insulinę.
Oprócz zbilansowanej diety WHO zaleca także utrzymywanie aktywności fizycznej obejmującej co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń każdego dnia, aby zapobiec cukrzycy typu 2.
Jedzenie czerwonego mięsa powiązane z innymi schorzeniami
Czerwone mięso powiązano z innymi schorzeniami poza cukrzycą typu 2.
Metaanaliza opublikowana w 2015 roku wykazała, że jedna porcja czerwonego mięsa dziennie wiązała się z o 19% wyższym ryzykiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia w populacji USA.
Ponieważ czerwone mięso zawiera dużo tłuszczów nasyconych, może podnosić poziom cholesterolu we krwi i powodować osadzanie się na ścianach tętnic.
Naukowcy odkryli również powiązanie między spożyciem czerwonego mięsa a większym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego i jelita grubego.
Badania nie wykazały, że jedzenie czerwonego mięsa powoduje te schorzenia, ale raczej, że istnieje związek między nimi.
Jednak wiele organizacji zdrowotnych, w tym brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) i Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, zaleca ograniczenie spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa.