O nas
Kontakt

Badania pokazują, że rozwiązanie dwupaństwowe traci poparcie w Izraelu i Palestynie jeszcze przed atakami terrorystycznymi

Laura Kowalczyk

Badania pokazują, że rozwiązanie dwupaństwowe traci poparcie w Izraelu i Palestynie jeszcze przed atakami terrorystycznymi

Mniej zwolenników zarówno w Izraelu, jak i Palestynie wierzyło w rozwiązanie dwupaństwowe i uważało, że oba państwa nie mogą współistnieć w pokoju – nawet przed atakami terrorystycznymi, które miały miejsce w ostatni weekend.

Nastroje społeczne wśród obywateli zarówno Izraela, jak i obszarów kontrolowanych przez Palestyńczyków odchodziły od koncepcji stworzenia rozwiązania w postaci dwóch państw dla regionu, jeszcze zanim Hamas przeprowadził ataki terrorystyczne w ubiegły weekend.

Badania społeczne przeprowadzone w Izraelu, Gazie i na Zachodnim Brzegu wykazały, że obecnie tylko jedna na trzy osoby widzi wykonalność politycznego rozwiązania tej kwestii.

Ludzi pytano, czy można znaleźć sposób na rozwiązanie problemu poprzez utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego i czy mogłoby ono pokojowo współistnieć z Izraelem.

Według sondażu Pew Research Center coraz większa liczba Izraelczyków zaczyna wątpić w wykonalność rozwiązania w postaci dwóch państw, a tylko 35% respondentów wierzy, że możliwe jest osiągnięcie pokojowego współistnienia między Izraelem a Palestyną.

Oznacza to spadek o 15 punktów procentowych w porównaniu z dekadą temu i najniższy wynik w dotychczasowej historii.

Warto zauważyć, że nastawienie wobec rozwiązania dwupaństwowego znacznie zmieniło się wśród arabskich Izraelczyków w porównaniu z żydowskimi Izraelczykami.

Arabscy ​​Izraelczycy są obecnie o 33% mniej skłonni wierzyć w to podejście w porównaniu z 2013 r. Ich żydowscy odpowiednicy są o 14% mniej skłonni widzieć taką możliwość w tym samym okresie.

Sondaż przeprowadzono jednak w kwietniu i opublikowano we wrześniu, zanim wybuchła wojna między Izraelem a Hamasem w następstwie bezprecedensowego ataku z 7 października.

Palestyńczycy nie uważają, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest wykonalne

Dane dostępne po stronie palestyńskiej są bardziej szczegółowe.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego we wrześniu przez Palestyńskie Centrum Badań Politycznych i Ankietowych, prawie jedna trzecia Palestyńczyków wyraża obecnie poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego.

Chociaż poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego nieznacznie wzrosło, większość Palestyńczyków nadal uważa, że ​​nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Około 67% Palestyńczyków sprzeciwia się rozwiązaniu dwupaństwowemu, podając ekspansję osadniczą jako główny powód swojego sceptycyzmu.

Plus rosnący sprzeciw wobec braku wdrożenia Porozumień z Oslo – dwóch porozumień podpisanych w 1993 r. w celu zapewnienia „prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia” – oraz stosowania przez Izrael przymusu na terytoriach okupowanych tylko pogorszyły sytuację .

Armia izraelska uniemożliwia pokojowe rozwiązanie i utworzenie państwa palestyńskiego, powiedział we wtorek TylkoGliwice Hassan Albalawi, zastępca szefa misji palestyńskiej przy Unii Europejskiej.

Jako główną przyczynę nasilającej się przemocy obwinił systemowe prześladowania Palestyńczyków przez władze izraelskie, powołując się na brak międzynarodowej interwencji w pociągnięciu Izraela do odpowiedzialności.

„Kiedy Izrael atakuje, kiedy Izrael okupuje, kiedy Izrael kolonizuje, kiedy Izrael otacza Gazę (…) przy tym wszystkim, wy (Europa) powiecie, że Izrael się broni?” on dodał.

Znajduje to odzwierciedlenie w najnowszym badaniu, które pokazuje malejącą wiarę Palestyńczyków w negocjacje jako sposób na utworzenie suwerennego państwa.

Wśród cywilów palestyńskich 53% opowiada się za walką zbrojną o utworzenie niepodległego państwa i walkę z okupacją. Oznacza to wzrost o 12% w porównaniu z wynikami badania z tego samego okresu w 2022 roku.

Skok jest rekompensowany spadkiem zaufania do dyplomacji i negocjacji, ponieważ według tego samego badania Palestyńczycy są obecnie o 10% mniej skłonni preferować takie rozwiązanie.