O nas
Kontakt

Badania pokazują, że szwajcarska woda pitna jest zanieczyszczona „wiecznymi chemikaliami”.

Laura Kowalczyk

Badania pokazują, że szwajcarska woda pitna jest zanieczyszczona „wiecznymi chemikaliami”.

Wody gruntowe stanowią 80% wody pitnej w Szwajcarii.

W prawie połowie szwajcarskich wód gruntowych wykryto obecność substancji chemicznych Forever.

Próbki pobrano w ponad 500 stacjach pomiarowych. Krajowe Obserwatorium Wód Podziemnych (NAQUA) odkryło, że potencjalnie szkodliwe dodatki chemiczne są szeroko rozpowszechnione w głównym źródle wody pitnej w Szwajcarii.

Jednak według Federalnego Urzędu ds. Środowiska (FOEN) szwajcarskie wartości dopuszczalne zostały przekroczone tylko na jednej stacji.

Czym są wieczne chemikalia?

Forever Chemicals, czyli PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe), to duża grupa sztucznych substancji chemicznych, które są stosowane w wielu produktach ze względu na ich właściwości zapobiegające przywieraniu i plamoodporne.

Swoją nazwę zawdzięczają temu, że nie rozkładają się w środowisku.

Szkodliwe dla zdrowia PFAS powiązano z takimi schorzeniami, jak rak, choroby tarczycy i nadciśnienie wywołane ciążą.

Substancje chemiczne mogą być spożywane przez wodę, żywność, a nawet powietrze.

Chociaż niektóre chemikalia są obecnie zakazane w Szwajcarii, ich pozostałości nadal znajdują się w środowisku.

Co to jest woda gruntowa?

Wody podziemne to woda słodka, która filtruje pod powierzchnią lądu i jest zatrzymywana w porowatych skałach lub osadach zwanych warstwami wodonośnymi.

Wody podziemne to główne źródło wody pitnej w Szwajcarii, pokrywające 80% zapotrzebowania kraju.

W 2021 r. FOEN i NAQUA rozpoczęły analizę szwajcarskich próbek wód gruntowych pod kątem 26 typów PFAS. W wynikach opublikowanych 12 września zidentyfikowano 13 typów PFAS w prawie połowie stacji pomiarowych.

Najwyższe stężenia zmierzono w przypadku PFOS (sulfonianu perfluorooktanu), który jest w dużej mierze zakazany w kraju od 2011 r. Ten rodzaj substancji chemicznych stwarza największe ryzyko dla zdrowia. W przeszłości był szeroko stosowany jako powłoka ochronna do tekstyliów, takich jak dywany i skóra.

Szwajcaria ustala bezpieczny limit na poziomie od 0,3 do 0,5 mikrograma PFAS na litr wody gruntowej, przy czym limit obejmuje trzy indywidualne typy PFAS na próbkę. Wartość ta została przekroczona jedynie na jednej ze stacji pomiarowych.

W jaki sposób PFAS dostają się do wody pitnej?

Według FOEN piany gaśnicze zawierające PFAS są jednym z głównych winowajców zalegania substancji chemicznych w wodach gruntowych.

Są one wielokrotnie używane na terenach ćwiczeń gaśniczych, a także na terenach przemysłowych, w zbiornikach i na liniach kolejowych i mogą trwale przedostać się do gleby.

Wody gruntowe są również zanieczyszczone PFAS z innych źródeł, takich jak składowiska odpadów i ścieki.

Szwajcaria bada obecnie, czy potrzebny jest plan działania w celu ograniczenia narażenia ludzi i środowiska na trwałe chemikalia.

Czy PFAS są zakazane w UE?

Jak dotąd UE ogranicza jedynie niektóre rodzaje PFAS. PFOA (kwas perfluorooktanowy) jest zakazane, natomiast PFOS jest zabroniony poza kilkoma zastosowaniami.

W toczącym się sporze w tej sprawie Komisja Europejska zaproponowała całkowity zakaz stosowania PFAS, ale producenci się z tym nie zgadzają.

Różne organy regulacyjne mają głosować nad proponowanymi przepisami w przyszłym roku. Jeśli zostanie zatwierdzony, może wejść w życie w 2026 roku.

Na początku tego roku dochodzenie przeprowadzone w ramach projektu Forever Pollution wykazało, że 17 000 miejsc w Europie i Wielkiej Brytanii jest skażonych toksycznymi chemikaliami.

Miejsca skażenia były szczególnie gęste w Belgii – gdzie znajduje się zakład produkcyjny PFAS firmy 3M w Zwijndrecht, we Flandrii – w Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz części Francji i Włoch.

Monitoring wód gruntowych prowadzony w Wielkiej Brytanii w latach 2014–2019 wykazał powszechną obecność PFAS, przy czym niektóre substancje chemiczne wykryto w prawie 40% przetestowanych miejsc.

Na początku tego roku raport opublikowany przez francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej wykazał, że wieczne chemikalia są w kraju bardzo słabo monitorowane, co spowodowało obowiązek monitorowania 20 rodzajów wiecznych chemikaliów.