O nas
Kontakt

Badania wykazały, że częsta infekcja żołądka może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera

Laura Kowalczyk

Researchers have linked a common stomach bug to a higher risk of developing Alzheimer

Chociaż dolegliwości żołądkowe są niewątpliwie nieprzyjemnym doświadczeniem, ich objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Ale teraz naukowcy odkryli, że problemy żołądkowe występujące u większości ludzi mogą być dość niebezpieczne w dłuższej perspektywie.

Z ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McGill w Kanadzie wynika, że ​​częstą dolegliwość żołądkową występującą u dwóch trzecich światowej populacji można powiązać ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association przeanalizowano dane dotyczące zdrowia ponad 4 milionów osób w Wielkiej Brytanii w wieku 50 lat i starszych w latach 1988–2019.

Naukowcy odkryli, że u osób, które nabawiły się częstej infekcji żołądka zwanej Helicobacter pylori (H. pylori), ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera było o 11% wyższe.

Zakażenie wywołane przez H. pylori może powodować niestrawność, zapalenie żołądka, wrzody, a w najbardziej skrajnych przypadkach raka żołądka. Bakterie mogą uszkodzić tkankę żołądka i pierwszą część jelita cienkiego.

Chociaż wiele czynników może prowadzić do choroby Alzheimera, najczęstszego rodzaju demencji, badacze z Uniwersytetu McGill mają nadzieję, że ich badanie może zapobiec zachorowaniu niektórych osób.

„Biorąc pod uwagę starzenie się populacji na świecie, oczekuje się, że liczba przypadków demencji potroi się w ciągu najbliższych 40 lat. Jednakże nadal brakuje skutecznych możliwości leczenia tej choroby” – stwierdził w oświadczeniu dr Paul Brassard, starszy autor badania i profesor na Wydziale Lekarskim McGill.

„Mamy nadzieję, że wyniki tego badania pozwolą uzyskać wgląd w potencjalną rolę H. pylori w demencji, co pomoże w opracowaniu strategii zapobiegawczych, takich jak zindywidualizowane programy eradykacji, w celu ograniczenia infekcji na poziomie populacji” – powiedział Brassard, specjalista ds. zdrowia publicznego i lekarz medycyny prewencyjnej w Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill.

Chociaż badacze uwzględnili kilka czynników, w tym BMI, palenie tytoniu, alkohol, niewydolność serca i wiele innych chorób współistniejących, stwierdzili, że jednym z ograniczeń badania jest jego charakter obserwacyjny.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie na demencję cierpi obecnie ponad 55 milionów ludzi, z czego ponad 60 procent zamieszkuje kraje o niskich i średnich dochodach. Kobiety są nieproporcjonalnie częściej dotknięte demencją.

Oczekuje się, że w przyszłości liczba osób dotkniętych demencją będzie rosnąć.

Według Alzheimer’s Disease International, światowej federacji stowarzyszeń związanych z chorobą Alzheimera, liczba osób cierpiących na demencję będzie prawie podwajać się co 20 lat, osiągając 78 milionów w 2030 r. i 139 milionów w 2050 r.