O nas
Kontakt

Badania wykazały, że martwe satelity wytwarzają 17 ton cząstek zubożających warstwę ozonową rocznie

Laura Kowalczyk

An image of a satellite and planet.

Satelity internetowe pod koniec swojej żywotności wytwarzają substancje chemiczne, które niszczą warstwę ozonową.

Z nowych badań wynika, że ​​satelity internetowe pod koniec swojej żywotności wytwarzają substancje chemiczne niszczące warstwę ozonową.

Inżynierowie mają dwie możliwości na koniec życia satelity: spowolnić go na tyle, aby wypchnąć go z orbity i spalić się w atmosferze, co nazywa się „niekontrolowanym ponownym wejściem”.

Drugim jest kontrolowanie opadania satelity i wylądowanie go w odległej części Oceanu Spokojnego.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Geophysical Research Letters, podczas spalania satelitów powstają tlenki glinu: grupa cząstek, które „mogą pozostawać w atmosferze przez dziesięciolecia” i powodują „znaczne zubożenie warstwy ozonowej”.

Badanie wykazało, że ponowne wejście satelitów spowodowało wzrost o 29,5%, czyli o 17 ton, ilości tlenku glinu w atmosferze w 2022 r.

„Dopiero w ostatnich latach ludzie zaczęli myśleć, że może to stanowić problem” – powiedział Joseph Wang, badacz astronautyki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i współautor badania.

„Byliśmy jednym z pierwszych zespołów, który sprawdził, jakie mogą być konsekwencje tych faktów”.

Z badania wynika, że ​​żywotność przeciętnego satelity internetowego wynosi około pięciu lat.

„Firmy muszą następnie wystrzelić zastępcze satelity, aby utrzymać usługi internetowe, kontynuując cykl planowanego starzenia się i nieplanowanego zanieczyszczenia” – czytamy w komunikacie prasowym dotyczącym badania.

Naukowcy szacują, że w wyniku powstania megasatelitów emisja tlenku glinu może wzrosnąć do ponad 260 ton rocznie, czyli o 640 procent powyżej poziomu naturalnego.

SpaceX, lider branży satelitarnej, a także Europejska Agencja Kosmiczna i amerykańska Agencja Rozwoju Kosmicznego planują w najbliższej przyszłości budowę własnych konstelacji.

Naukowcy szacują, że spośród 8100 satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej 6000 to satelity Starlink wystrzelone w ciągu ostatnich kilku lat.

TylkoGliwice Next poprosił SpaceX o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi w momencie publikacji.