O nas
Kontakt

Badania wykazały, że niektóre mutacje wirusa Covid-19 są powiązane z pacjentami, którzy przyjmowali leki przeciwwirusowe

Laura Kowalczyk

Badania wykazały, że niektóre mutacje wirusa Covid-19 są powiązane z pacjentami, którzy przyjmowali leki przeciwwirusowe

Naukowcy twierdzą, że stosowanie molnupirawiru w leczeniu pacjentów z Covid-19 z grupy ryzyka zbiega się z mutacjami wirusa.

Naukowcy twierdzą, że lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu zakażeń Covid-19 powiązano z mutacjami wirusa koronowego, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być następnie przekazywane innym osobom.

Naukowcy zmapowali mutacje wirusa COVID-19 na przestrzeni czasu, aby zobaczyć, jak i kiedy wirus ewoluował, a także zauważyli niezwykłe „zdarzenia mutacyjne”, które powiązano z pacjentami, którzy przyjmowali lek molnupirawir.

Był to jeden z pierwszych leków przeciwwirusowych udostępnionych do leczenia Covid-19 podczas pandemii. Jego działanie polega na wywoływaniu mutacji w genomie wirusa, co zasadniczo zapobiega namnażaniu się wirusa, zmniejszając jego miano. Pomaga to układowi odpornościowemu organizmu w kontrolowaniu infekcji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w marcu 2022 r. zaleciła molnupirawir do leczenia pacjentów z wysokim ryzykiem hospitalizacji, co czyni go pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym w swoim przewodniku leczenia infekcji. https://www.TylkoGliwice.com/next/2022/03/03/who-recommends-covid-antiviral-pill-for-the-first-time-to-treat-those-at-high-risk

Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Francisa Cricka, Uniwersytetu Cambridge, Imperial College London, Uniwersytetu w Liverpoolu, Uniwersytetu w Kapsztadzie i brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przejrzeli globalne bazy danych sekwencjonowania wirusa Covid-19, analizując „ drzewo genealogiczne” składające się z 15 milionów sekwencji.

Pomogło im to w prześledzeniu historii ewolucji wirusa i określeniu, kiedy wystąpiły mutacje. Naukowcy twierdzą, że chociaż wirusy cały czas mutują, zidentyfikowali „zdarzenia mutacyjne”, które różniły się od normalnych wzorców mutacji i były „silnie powiązane z osobami, które przyjmowały molnupirawir”.

Publikując swoje odkrycia w czasopiśmie Nature, naukowcy stwierdzili, że liczba mutacji wzrosła w 2022 r., w czasie, który zbiegł się z wprowadzeniem molnupirawiru. Odkryli również, że mutacje częściej wykrywano u starszych pacjentów, którym częściej przepisano lek, ponieważ uznano ich za bardziej narażonych na hospitalizację.

„Molnupirawir to jeden z wielu leków stosowanych w walce z Covid-19. Należy do klasy leków, które mogą powodować mutację wirusa do tego stopnia, że ​​jest on śmiertelnie osłabiony” – powiedział Christopher Ruis z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Cambridge.

„Odkryliśmy jednak, że u niektórych pacjentów proces ten nie zabija wszystkich wirusów i niektóre zmutowane wirusy mogą się rozprzestrzeniać. Należy to wziąć pod uwagę przy ocenie ogólnych korzyści i ryzyka stosowania molnupirawiru i podobnych leków”.

Naukowcy odkryli, że co najmniej 30 procent „zdarzeń mutacyjnych” w Anglii wiązało się ze stosowaniem molnupirawiru. Zaobserwowali małe skupiska mutacji, które sugerowały, że inni pacjenci zostali zakażeni zmutowanym wirusem. Dodali jednak, że z tym podpisem nie są obecnie powiązane żadne obecnie budzące obawy warianty.

„COVID-19 w dalszym ciągu ma poważny wpływ na zdrowie ludzi, a niektórym osobom trudno jest go usunąć, dlatego ważne jest, abyśmy opracowali leki, które pozwolą skrócić czas trwania infekcji” – powiedział Theo Sanderson, główny autor i badacz ze stopniem doktora w Instytut Francisa Cricka.

„Ale nasze dowody pokazują, że konkretny lek przeciwwirusowy, molnupirawir, również powoduje nowe mutacje, zwiększając różnorodność genetyczną w populacji wirusów, która przeżyła”.

Stwierdził, że odkrycia są przydatne do bieżącej oceny molnupirawiru i że opracowywanie nowego leku powinno uwzględniać możliwość mutacji powodowanych przez leki przeciwwirusowe.

„Nasza praca pokazuje, że bezprecedensowy rozmiar zbiorów danych dotyczących sekwencji po pandemii, tworzonych wspólnie przez tysiące badaczy i pracowników służby zdrowia na całym świecie, daje ogromne możliwości w zakresie ujawniania wglądu w ewolucję wirusów, który nie byłby możliwy na podstawie analizy danych z dowolnego kraju ,” on dodał.