O nas
Kontakt

Badania wykazały, że Ozempic i Wegovy nie są powiązane ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych

Laura Kowalczyk

The injectable drug Ozempic is shown on July 1, 2023.

Naukowcy wezwali do dokładniejszej oceny raportów o myślach samobójczych związanych ze stosowaniem leków na cukrzycę i otyłość oraz do dłuższej obserwacji pacjentów.

Nowe amerykańskie badanie wykazało, że u osób przyjmujących popularne leki na cukrzycę i otyłość Ozempic i Wegovy ryzyko wystąpienia myśli samobójczych było mniejsze w porównaniu z osobami przyjmującymi inne leki na te same schorzenia.

Wyniki badania, finansowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia, opublikowano w piątek w czasie, gdy europejskie i amerykańskie organy regulacyjne analizują niepotwierdzone doniesienia o tym, że osoby przyjmujące lek semaglutyd miały myśli o samookaleczeniu.

Naukowcy z NIH i Case Western Reserve University przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną ponad 1,8 miliona pacjentów, którym w latach 2017–2022 przepisano semaglutyd (aktywny składnik leków Ozempic i Wegovy) lub inny lek stosowany w leczeniu otyłości lub cukrzycy.

Wśród nich znalazło się około 240 000 pacjentów leczonych z powodu otyłości lub nadwagi oraz prawie 1,6 miliona pacjentów leczonych z powodu cukrzycy.

Odkryli, że u osób przyjmujących semaglutyd ryzyko wystąpienia pierwszych lub nawracających myśli samobójczych było o 49–73% niższe w porównaniu z osobami przyjmującymi inny lek na te schorzenia w ciągu sześciomiesięcznego okresu obserwacji.

Naukowcy wezwali do dokładniejszej oceny raportów o myślach samobójczych związanych z narkotykami i do dłuższej obserwacji pacjentów.

W ich przeglądzie uwzględniono jedynie pacjentów przyjmujących semaglutyd lub inny lek na cukrzycę lub otyłość, a nie pacjentów przyjmujących semaglutyd w populacji ogólnej.

Współautor badania, dr Rong Xu z Case Western, również zauważył, że otyłość i cukrzyca same w sobie są czynnikami ryzyka wystąpienia myśli samobójczych. Jednak badanie nie miało na celu ustalenia, czy leki GLP-1 zmniejszają te myśli.

Europejski organ regulacyjny przeglądający zgłoszenia dotyczące samookaleczeń i myśli samobójczych

Naukowcy rozpoczęli przegląd po tym, jak Europejska Agencja Leków poinformowała w lipcu, że analizuje około 150 raportów o możliwych przypadkach samookaleczeń i myśli samobójczych związanych ze stosowaniem semaglutydu i innych leków znanych jako agoniści receptora GLP-1. Leki działają poprzez działanie na hormony w jelitach i mózgu, które regulują apetyt i uczucie sytości. Starsze leki odchudzające działają inaczej.

W grudniu grupa nadzorująca narkotyki działająca przy EMA oznajmiła, że ​​zwróci się do producenta leków Novo Nordisk o więcej danych na temat tych raportów.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków bada również niepotwierdzone doniesienia o myślach lub działaniach samobójczych u osób przyjmujących leki GLP-1.

Miliony ludzi w USA przyjmują semaglutyd, którego popularność wzrosła od czasu zatwierdzenia leku Wegovy do leczenia otyłości w czerwcu 2021 r.

Rzecznik Novo Nordisk powiedział, że nowe badanie odzwierciedla dane firmy zebrane z dużych badań klinicznych od chwili wprowadzenia leku na rynek – żadne z nich nie wykazało „związku przyczynowego” między semaglutydem a myślami o samobójstwie lub samookaleczeniu.