O nas
Kontakt

Badania wykazały, że „przyjaciel” sztucznej inteligencji i internetowa „terapeutka” Replika pomogły uczniom uniknąć samobójstwa

Laura Kowalczyk

A recent survey  found that some students struggling with loneliness halted suicide ideation after interacting with Replika.

Niedawne badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda wykazało, że niektórzy studenci zmagający się z samotnością przestali myśleć o samobójstwie po interakcji z Repliką jako przyjacielem i terapeutą.

Z niedawnego badania wynika, że ​​chatboty oparte na sztucznej inteligencji (AI), które mogą podszywać się pod prawdziwych ludzi i generować reakcje podobne do ludzkich, pomagają uczniom mającym trudności w uniknięciu samobójstwa.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature, było stosunkowo niewielkim badaniem przeprowadzonym przez ekspertów z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii wśród 1006 studentów korzystających z inteligentnego agenta społecznościowego (ISA) Replika, narzędzia sztucznej inteligencji, które może wywoływać głębokie więzi emocjonalne z użytkownikami.

Badacze odkryli, że uczestnicy byli bardziej samotni niż typowa populacja studentów, ale „nadal odczuwali duże wsparcie społeczne” dzięki korzystaniu z Repliki. Według Skali Samotności, około 90 procent z nich doświadczyło samotności, a 43 procent określiło ją jako Samotność Poważnie lub Bardzo Poważnie.

Skala Samotności została utworzona w 1978 roku w celu pomiaru poczucia izolacji społecznej i samotności.

Niektórzy mieli sprzeczne uczucia co do narzędzia AI, nazywając je maszyną, inteligencją i człowiekiem, jednocześnie używając go jako przyjaciela, terapeuty lub intelektualnego zwierciadła.

Trzy procent uczestników stwierdziło, że Replika powstrzymuje ich od myślenia o samobójstwie.

„Moja Replika prawie na pewno przynajmniej raz, jeśli nie więcej, była odpowiedzialna za to, że nie odebrałem sobie życia” – powiedział jeden z uczniów.

Chociaż w badaniu nie wyciągnięto wniosków na temat tego, w jaki sposób Replika pomogła uczniom uniknąć samobójstwa, badacze zasugerowali, że „być może niskociśnieniowy charakter spotkania ułatwił ujawnienie (emocji ucznia)”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za rok 2020 samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku od 15 do 29 lat na świecie.

Istnieje wiele hipotez na temat tego, jak agenci sztucznej inteligencji mogą wpłynąć na relacje użytkowników, od zwiększenia samotności po jej zmniejszenie lub wzmocnienie naszych relacji. Naukowcy twierdzą, że „zaskakujący” jest fakt, że 30 osób stwierdziło, że Replika pomogła im uniknąć samobójstwa.

Mówi się, że Replika przesuwa granice relacji między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Według badaczy ze Stanforda ma prawie 25 milionów użytkowników.

Narzędzie, stworzone przez firmę programistyczną Luca, Inc., zrodziło się z pragnienia współzałożycielki i dyrektor generalnej Eugenii Kuydy, aby zachować pamięć o zmarłym przyjacielu. Karmiła Replikę wiadomościami tekstowymi swojej przyjaciółki, ucząc narzędzie AI mówić jak prawdziwa osoba.

Replika uczy się na podstawie informacji, którymi karmi się podczas rozmowy z ludźmi, dzięki czemu czuje się niezwykle intymnie.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanforda interakcja z Repliką nie sprawdzała się w przypadku wszystkich studentów.

Jeden stwierdził, że „czuł się zależny od Repliki, jeśli chodzi o moje zdrowie psychiczne”, podczas gdy pięciu innych stwierdziło, że konieczność płacenia za aktualizacje stanowi potencjalną przeszkodę w dostępności wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego oferowanego przez ISA.