O nas
Kontakt

Badanie pokazuje, że dzieci z epoki kamiennej należące do plemion mogły być lepiej wychowywane przez rodziców

Laura Kowalczyk

Badanie pokazuje, że dzieci z epoki kamiennej należące do plemion mogły być lepiej wychowywane przez rodziców

Badanie sugeruje, że dzieci mogą być „ewolucyjnie przygotowane” na oczekiwanie wyższego poziomu zaangażowania opiekunów niż jest to typowe we współczesnych kulturach zachodnich.

Mówią: „Do wychowania dziecka potrzeba całej wioski” i jak się okazuje, może być w tym trochę prawdy.

Niedawne badanie sugeruje, że chociaż współcześni rodzice przyjmują na siebie więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi w porównaniu do swoich przodków z epoki kamienia, takie podejście może skutkować mniej efektywną opieką rodzicielską.

Antropolodzy z Uniwersytetu Cambridge zagłębili się w praktyki opieki nad dziećmi stosowane przez Mbendjele BaYaka, półkoczownicze plemię w Demokratycznej Republice Konga, aby zbadać, w jaki sposób tradycyjne społeczeństwa dbają o swoje dzieci.

W przeciwieństwie do współczesnego rodzicielstwa, gdzie dziećmi opiekują się głównie biologiczni rodzice, w Mbendjele BaYaka istniał wspólny system rodzicielski, w którym ponad 10 członków plemienia często dbało o potrzeby dziecka.

Korzyści ze wspólnego rodzicielstwa

Dwoje małych członków ludu BaAka w południowej Republice Środkowoafrykańskiej
Dwoje małych członków ludu BaAka w południowej Republice Środkowoafrykańskiej

To wspólne podejście pozwoliło dzieciom skorzystać z około dziewięciu godzin bliskiego kontaktu z różnymi członkami plemienia, dając matkom możliwość pracy i odpoczynku.

Z kolei niemowlęta w Kanadzie i Holandii miały mniej niż pół godziny bliskiego kontaktu dziennie, co podkreśla wyraźną różnicę.

Znacząca część tej interakcji obejmuje kontakt skóra do skóry – rodzaj połączenia, który jest obecnie uznawany przez lekarzy za zapewniający szereg korzyści fizycznych i emocjonalnych, w tym pomoc w regulowaniu tętna i oddechu dziecka, a także wspomaganie rozwoju mózgu .

„Przez ponad 95 procent naszej historii ewolucyjnej żyliśmy jako łowcy-zbieracze” – mówi główny autor badania, dr Nikhil Chaudhary.

„Dlatego współczesne społeczeństwa łowiecko-zbierackie (takie jak Mbendjele BaYaka) mogą dostarczyć wskazówek, czy istnieją pewne systemy wychowywania dzieci, do których niemowlęta i ich matki mogą być psychologicznie przystosowane”.

Badanie przeprowadzone w Demokratycznej Republice Konga wykazało, że stosunek liczby opiekunów do dzieci przekracza pięć do jednego, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do proporcji występujących w nowoczesnych domach i żłobkach.

Naukowcy zaproponowali, że dzieci mogą być „ewolucyjnie przygotowane” na oczekiwanie wysokiego poziomu kontaktu fizycznego i opieki, a także osobistej uwagi ze strony wielu opiekunów, a nie ich biologicznych rodziców.

Zespół doszedł do wniosku, że w całej historii ludzkości i w prehistorii rodzice nigdy nie stawali przed taką samą presją związaną z brakiem wsparcia, jak obecnie.

Doktor Annie Swanepoel, psychiatra dziecięcy z Elysium Healthcare, podkreśliła liczne korzyści płynące ze wspierania matek, w tym zmniejszenie ryzyka zaniedbania i przemocy, zabezpieczenie przed przeciwnościami losu w rodzinie oraz poprawa dobrostanu matek.