O nas
Kontakt

Balkony słoneczne przeżywają rozkwit w Niemczech. Oto, co musisz wiedzieć o popularnej technologii domowej

Laura Kowalczyk

Thinking of installing solar panels on your balcony? Here’s what you need to know.

Nowa fala producentów energii słonecznej nie tylko otrzymuje tanią energię elektryczną, ale również uczestniczy w transformacji energetycznej.

W Niemczech zainstalowano ponad 500 000 systemów solarnych, z których większość zajmuje miejsce na balkonach domów.

Nowe dane pokazują, że w pierwszej połowie 2024 r. zainstalowano kolejne 220 000 urządzeń fotowoltaicznych. Jak ujął to jeden z ekspertów, boom ten narodził się z „bardzo silnej kultury solarnej” w Niemczech.

Jak wyjaśnia Jan Osenberg, doradca ds. polityki w stowarzyszeniu SolarPower Europe, balkony słoneczne są częścią szerszej transformacji energetycznej w Europie.

„Widzimy je jako podzbiór dachowych systemów solarnych, ale także jako coś innego” – mówi TylkoGliwice Green. „Zasadniczo postrzegamy to jako trend wykorzystywania wszelkiej możliwej sztucznej infrastruktury do generowania energii słonecznej”.

Tory kolejowe, autostrady, parkingi, dachy samochodów, cmentarze i fasady budynków… lista obiektów, które zyskują nowe oblicze dzięki energii słonecznej, jest bardzo długa.

Dlaczego więc inne kraje europejskie są powolne w przyjmowaniu balustrad? I co musisz wiedzieć, jeśli rozglądasz się za panelem lub dwoma na balkon?

Balkony słoneczne w skrócie: Jak działają

Główną rzeczą, która odróżnia balkony solarne od solarów dachowych, jest to, że są one znacznie mniejszym systemem. Zasadniczo technologia składa się z jednego lub dwóch paneli podłączonych do gniazdka elektrycznego.

Jak twierdzi Osenberg, produkują one tylko około 10 procent energii wytwarzanej przez systemy montowane na dachach domów.

W ramach przybliżonych obliczeń szacuje, że w Niemczech zainstalowano około 200 MW energii słonecznej na balkonach, podczas gdy moc zainstalowana na dachach domów mieszkalnych wynosi 16 GW.

Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Luksemburg przyjęły obiecujące podejście do instalowania na balkonach paneli słonecznych.

Z punktu widzenia klienta główną różnicą jest to, że instalacja balkonowa PV jest znacznie łatwiejsza. Zestaw można kupić online i nie jest potrzebny elektryk do jego instalacji. W przeciwieństwie do instalacji na dachu, gdzie zaleca się certyfikowanych instalatorów, aby uniknąć ryzyka pożaru i uszkodzenia konstrukcji.

W skrócie: panele umieszczane są na konstrukcji montażowej i mocowane za pomocą kabli do inwertera, który zamienia prąd stały na prąd zmienny, który następnie trafia do gniazdka za pośrednictwem zwykłej wtyczki.

Dla kogo przeznaczone są balkony solarne?

„Głównym powodem sukcesu balkonowych systemów solarnych jest to, że dają one szansę na korzystanie z energii słonecznej osobom, które wcześniej nie miały takiej możliwości” – mówi rzecznik niemieckiego producenta Meyer Burger.

„Większość ludzi nie posiada domu lub nie może zainstalować paneli słonecznych na dachu ze względu na ochronę dziedzictwa, zacienienie lub inne warunki konstrukcyjne dachu. Dla nich panele słoneczne na balkonie są atrakcyjne, ponieważ mogą używać energii słonecznej do generowania własnej energii elektrycznej i obniżania rachunków za prąd”.

Niemcy były jednym z pierwszych krajów, które zainwestowały w technologię solarną i obecnie produkują najwięcej energii elektrycznej z energii słonecznej w Europie. Ale – jak wszędzie indziej – bloki mieszkalne spóźniły się na imprezę.

„Sektor budynków wielorodzinnych z dachowymi instalacjami solarnymi pozostawał poza boomem na energię słoneczną i został poważnie zaniedbany” – mówi Osenberg.

Uważa, że ​​wynika to z trudności związanych z uzyskaniem zgody wszystkich właścicieli budynków na instalację paneli słonecznych na dachach oraz z konieczności rozdzielania energii elektrycznej pomiędzy różne mieszkania.

„Dzięki solarom balkonowym” jednak „nagle stało się to bardzo, bardzo proste. Wszyscy ci ludzie, którzy nie mogli uzyskać energii słonecznej przez ostatnie 10 lat, teraz mają sposób, aby uzyskać do niej dostęp”.

Jak twierdzi Osenberg, ta „fala” nowych właścicieli instalacji słonecznych nie tylko korzysta z taniej energii elektrycznej; ma ona również możliwość zaangażowania się w transformację energetyczną.

„Elektrownia słoneczna na dachach ma naprawdę ten motywujący wpływ, że ludzie, którzy zaczynają mieć instalację solarną, zaczynają śledzić swoje zużycie energii elektrycznej, zaczynają czuć się kimś, kto jest liderem transformacji energetycznej, kimś, kto wspiera transformację energetyczną i jest już jej częścią” – mówi.

W jaki sposób Niemcy pomogły ludziom zainstalować panele słoneczne na balkonach?

Niemcy były na czele w dziedzinie paneli słonecznych na dachach w latach 2000. Rząd zachęcał ludzi do zaangażowania się, nagradzając ich taryfami gwarantowanymi, na przykład ustalając stałą cenę za każdą jednostkę energii elektrycznej przesyłaną do sieci.

„Klienci już rozpoczęli ten boom i skutecznie domagali się uproszczonej biurokracji od polityki” – powiedział rzecznik Meyer Burger. „Środki takie jak zniesienie podatku VAT przyczyniły się do popularności solarów balkonowych”.

Mieszkańcy bloków mieszkalnych przyłączają się do boomu na energię słoneczną – siedząc na swoich balkonach.

Dotacje są również dostępne na szczeblu regionalnym, w Berlinie oferowane są kwoty do 500 euro (potencjalnie połowa ceny zestawu). Technologia zwraca się po około trzech latach, mówi Osenberg. Tak więc przy żywotności wynoszącej około 20 lat „jest to bardzo prosta inwestycja dla obywateli”.

Federalny Urząd Regulacji Energetyki (Bundesnetzagentur) przewiduje, że w związku z uproszczeniem systemu rejestracji w kwietniu liczba instalacji w tym roku będzie znacznie wyższa.

Wielkość i moc balkonowych systemów solarnych również stopniowo wzrasta. Od stycznia do czerwca 2024 r. zarejestrowano około 220 000 jednostek o mocy brutto 200 MW, średnio około 900 watów mocy brutto na jednostkę. To wzrost w porównaniu ze średnią około 800 watów w zeszłym roku, zgodnie z danymi Bundesnetzagentur.

Dlaczego inne kraje „nie korzystają” z instalacji solarnych na balkonach?

UE stwierdziła, że ​​państwa członkowskie mogą pomóc we wdrożeniu solarnych instalacji balkonowych. Nie jest to jednak obowiązkowe i nie zostało przyjęte przez wszystkie kraje.

Znany jest przypadek Belgii, w której zakazano stosowania urządzeń solarnych podłączanych do sieci, z obawy o skutki, jakie mogłoby mieć dostarczanie energii do sieci elektroenergetycznej przez niezarejestrowanych systemów.

Operatorzy sieci chcą mieć nadzór nad dostawami energii elektrycznej, ponieważ nagłe zmiany mogą prowadzić do awarii zasilania. „Ale naszym zdaniem nie jest to naprawdę problem” – wyjaśnia Osenberg – „ponieważ wtrysk z systemu balkonowego jest tak mały, że wpływ byłby również całkiem nieistotny”.

Austria, Francja, Włochy, Polska i Luksemburg przyjęły zachęcające stanowisko w sprawie solarów balkonowych. Podczas gdy aktywiści na rzecz energii odnawialnej w Hiszpanii starają się, aby ich rząd wkrótce złagodził przepisy.

Rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem solarów balkonowych

Oczywiście, na scenie solarnej ciągle pojawiają się innowacje – i balkony nie są wyjątkiem. Jeśli masz ochotę dołączyć, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Magazynowanie na małą skalę jest opcją. Chociaż te systemy nie wytwarzają zbyt dużej ilości energii elektrycznej, coraz więcej producentów oferuje systemy magazynowania energii do instalacji solarnych na balkonach. Akumulatory — które mieszczą się między panelami a falownikiem — są mniejsze niż te na dachach, ale nadal przydatne dla osób pracujących w ciągu dnia, które mogą wykorzystać zgromadzoną energię wieczorem.

Aplikacje mogą pomóc śledzić zużycie energii elektrycznej. Niektóre zestawy zawierają aplikacje, które pozwalają zobaczyć, ile energii elektrycznej produkuje Twój system fotowoltaiczny i jaką część zapotrzebowania na energię zaspokajają. Są one hostowane na bezpiecznych serwerach, więc Twoja cyfrowa ochrona nie jest zagrożona.

Upewnij się, że Twój zestaw jest produkowany w sposób zrównoważony. Dla Meyer Burger oznacza to, że panele „nie zawierają ołowiu ani innych toksycznych substancji (takich jak PFAS) i są produkowane bez pracy przymusowej, zgodnie z przyzwoitymi standardami społecznymi i etycznymi”.

Istnieją opcje wynajęcia systemu solarnego na balkon. I oczywiście piękno tego systemu typu plug-in polega na tym, że jeśli wynajmujesz mieszkanie, możesz zabrać go ze sobą, gdy się przeprowadzisz.

Systemy balkonowe nadal muszą być bezpiecznie montowane. Chociaż zachęcają do samodzielnego montażu, należy poważnie podejść do instalacji, mówi Osenberg. Konstrukcja haka ułatwia to, ale ponieważ moduły ważą do 24 kg, mogą spowodować poważne uszkodzenia, jeśli spadną z 10. piętra.