Władze francuskie poinformowały, że w tym miesiącu u kleszczy w południowej Francji wykryto krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF). Eksperci twierdzą, że zmiana klimatu sprzyja ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną wykryto po raz pierwszy we Francji w tym miesiącu u około 100 kleszczy zebranych w latach 2022 i 2023 w gospodarstwach na południu kraju.
Wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF) rozprzestrzenia się zwykle poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza Hyalomma, ale we Francji nie odnotowano jeszcze zakażenia u ludzi.
Przypadki wirusa u ludzi zgłaszano już wcześniej w Europie na Bałkanach, w Hiszpanii, Rosji i Turcji. Latem w Macedonii Północnej zgłoszono dwa przypadki, w tym jeden śmiertelny.
W Hiszpanii w latach 2013–2021 zdiagnozowano również 10 przypadków CCHF, z których siedmiu pacjentów przeżyło.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus może powodować „ogniska ciężkiej wirusowej gorączki krwotocznej”, takie jak Ebola, ze śmiertelnością od 5 do 40 procent.
Człowiek może zarazić się tym wirusem poprzez kontakt z zakażonymi kleszczami lub krwią zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, owce lub kozy. Może być także przenoszony poprzez kontakt człowieka z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi.
Początek objawów jest zwykle nagły i zaczyna się gorączką, zawrotami głowy, bólami mięśni, bólem oczu i nadwrażliwością na światło. Według WHO u pacjenta mogą również wystąpić nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha.
Inne objawy obejmują szybkie bicie serca, powiększone węzły chłonne i wysypkę spowodowaną krwawieniem. Jest to jedna z chorób priorytetowych Agencji, która stwarza „największe ryzyko dla zdrowia publicznego”.
Wykrycie CCHF u kleszczy jest „bardzo niepokojące” – twierdzi Ali Mirazimi, adiunkt na Wydziale Medycyny Laboratoryjnej szwedzkiego Instytutu Karolinska, który badał tego wirusa.
„Wskazuje to, że ryzyko wybuchu epidemii we Francji w (w) najbliższej przyszłości jest wysokie” – powiedział TylkoGliwice Next.
Mirazimi dodała, że obecnie nie ma leków przeciwwirusowych ani szczepionek pozwalających leczyć lub zapobiegać CCHF.
Coraz więcej chorób przenoszonych przez kleszcze w związku ze zmianą klimatu
Kleszcz Hyalomma, bardzo duży, twardy kleszcz o średnicy około 5 mm, przenoszący wirusa, pochodzi z Afryki i Azji i przemieszcza się z ptakami wędrownymi.
Choć ten typ kleszcza występuje na Korsyce od kilkudziesięciu lat, na wybrzeżu Morza Śródziemnego wykryto go dopiero w 2015 roku.
Eksperci, w tym specjaliści z Francuskiego Centrum Badań Rolniczych na rzecz Rozwoju Międzynarodowego (CIRAD), którzy testowali te kleszcze, ostrzegają, że zmiana klimatu stworzy warunki sprzyjające dalszemu rozprzestrzenianiu się tych owadów.
Laurence Vial, specjalistka od kleszczy w CIRAD, ostrzegła, że wirusa wykryto u kleszczy w Hiszpanii na kilka lat przed pojawieniem się przypadków choroby u ludzi, ale stwierdziła, że we Francji może być inaczej, ponieważ rozmieszczenie gatunków kleszczy jest wciąż nieznane.
Chociaż obecnie nie prowadzi się aktywnego krajowego nadzoru nad kleszczami, francuska Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Higieny Pracy (Anses) zaleciła monitorowanie kleszczy.
Na początku tego roku Anses ostrzegł, że istnieje ryzyko pojawienia się tego krwotocznego wirusa we Francji, częściowo z powodu zmiany klimatu.
„Pojawienie się tego gatunku jest tym bardziej prawdopodobne, że oczekuje się, że obszar geograficzny, na którym zamieszkują te kleszcze, będzie się powiększał ze względu na trwające zmiany klimatyczne” – powiedziała w czerwcu Elsa Quillery, koordynatorka naukowej analizy eksperckiej Anses.
„Dzieje się tak, ponieważ Hyalomma kleszczy lubi suchy klimat i ciepłe okresy”.
U bydła we Włoszech również stwierdzono obecność przeciwciał wirusa CCHF, co sugeruje, że było narażone na kontakt z wirusem.
Rzecznik WHO Europe powiedział TylkoGliwice Next, że wykrycie CCHF u kleszczy we Francji jest „niepokojącym zjawiskiem”, dodając, że „WHO wraz z partnerami monitoruje prawdopodobnie rozszerzający się zakres tej i innych chorób przenoszonych przez wektory w miarę zmian klimatycznych”. .
Wydaje się, że w Europie liczba innych chorób przenoszonych przez kleszcze zwiększa się. Z badania opublikowanego w tym roku w czasopiśmie Eurosurveillance wynika, że w latach 2012–2020 wzrosła liczba przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu, z rozprzestrzenianiem się w północno-zachodniej części Europy kontynentalnej.
Inne badania wykazały, że w niektórych krajach Europy Zachodniej wzrosła liczba rozpoznawanych przypadków boreliozy – bardziej znanej jako borelioza – ale w krajach południowych potrzebny jest lepszy nadzór.
Jak ludzie mogą unikać tych kleszczy?
Mirazimi powiedziała TylkoGliwice Next, że władze powinny „edukować i informować mieszkańców okolicy o zagrożeniach”, lepiej monitorować obszar oraz informować lekarzy i szpitale o chorobie i jej objawach.
Aby zapobiec ukąszeniom kleszczy, zaleca się noszenie zakrytego obuwia, unikanie trawy i trzymanie się oznakowanych ścieżek oraz kontrolę po powrocie ze spacerów lub ogrodu.
Po ukąszeniu władze sanitarne zalecają usunięcie kleszcza pęsetą i dezynfekcję okolicy, a także monitorowanie pod kątem wszelkich objawów choroby przenoszonej przez kleszcze.
Francuska agencja zdrowia publicznego podała, że oczekuje się, że częstotliwość ukąszeń ludzi przez kleszcza Hyalomma będzie niska, ponieważ kleszcze te „nie mają szczególnego apetytu na ludzi”.
Są także większe i łatwiejsze do zauważenia niż inne gatunki kleszczy.
Rzecznik Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) powiedział: „Odkrycie przeprowadzone we Francji potwierdza, że istnieje potencjalne ryzyko zakażenia ludzi CCHFV.
„Dogłębna wielodyscyplinarna ocena ryzyka wystąpienia przypadków u ludzi zostanie przeprowadzona we Francji na kolejny sezon aktywności kleszczy wiosną 2024 r. i w latach kolejnych.”