O nas
Kontakt

Barykady traktorów ściskają Paryż, a w całej Europie narasta gniew rolników

Laura Kowalczyk

Farmers warm themselves around a bonfire as they block a highway with their tractors in Ourdy, south of Paris, Wednesday, Jan. 31.

W Europie narasta gniew rolników, a Hiszpania jest kolejnym krajem, który przyłączył się do protestów.

W całej Europie narasta złość rolników. Hiszpańscy rolnicy jako ostatni przyłączyli się do protestów w takich krajach, jak Francja, Niemcy, Belgia, Włochy, Rumunia i Polska.

Hiszpańscy rolnicy wzywają do zaprzestania toczących się przez UE negocjacji w sprawie porozumień takich jak porozumienie Mercosur, a także negocjacji z takimi krajami jak Chile, Kenia, Meksyk i Australia.

Twierdzą, że produkty importowane spoza regionu „nie odpowiadają wewnętrznym przepisom Unii Europejskiej (UE)”.

Premier Francji Gabriel Attal wypija szklankę wody podczas przemówienia do prawodawców w Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu.
Premier Francji Gabriel Attal wypija szklankę wody podczas przemówienia do prawodawców w Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu.

Największe wyzwanie dla nowo wybranego premiera Francji

Pomimo obietnic francuskiego rządu rolnicy po 10 dniach protestów kontynuują blokadę.

Nowe środki pomocowe zapowiedziane przez nowego premiera Francji Gabriela Attala ich nie przekonały. Utrzymali blokady i zbliżają się do Paryża, gdzie wysłano francuską policję, aby powstrzymać traktory.

Attal zasypał we wtorek wściekłych rolników obietnicami pomocy, od awaryjnej pomocy pieniężnej po kontrole importowanej żywności, mając nadzieję na schłodzenie ruchu protestacyjnego, w wyniku którego traktory blokowały autostrady w całej Francji i zainspirowały podobne działania w całej Europie.

Rolnicy domagający się lepszych wynagrodzeń, mniejszych ograniczeń i niższych kosztów koczują na zasypanych sianem autostradach i otaczają Paryż, co stanowi największe wyzwanie dla nowego premiera od czasu objęcia urzędu niecały miesiąc temu.

We wtorkowym szeroko zakrojonym przemówieniu skierowanym do Zgromadzenia Narodowego Attal starał się rozwiać ich obawy.

„Musimy słuchać rolników, którzy pracują i martwią się o swoją przyszłość i źródła utrzymania” – powiedział.

„Cel jest jasny: zagwarantować uczciwą konkurencję, w szczególności tak, aby zasady stosowane wobec (francuskich) rolników były również przestrzegane w przypadku produktów zagranicznych” – stwierdził. Ochrona przed tanim importem to jedno z głównych żądań protestujących.

Attal obiecał pomoc doraźną dla borykających się z problemem producentów wina i szybką wypłatę dotacji UE innym. Powiedział także, że sprzedawcy detaliczni żywności, którzy nie przestrzegają prawa mającego na celu zapewnienie rolnikom sprawiedliwego podziału dochodów, zostaną natychmiast ukarani grzywną.

Francuscy rolnicy pozostają jednak sceptyczni i twierdzą, że chcą działań, a nie obietnic.

Rolnicy rozgrzewają się przy ognisku, blokując traktorami autostradę w Ourdy na południe od Paryża, w środę
Rolnicy rozgrzewają się przy ognisku, blokując traktorami autostradę w Ourdy na południe od Paryża, w środę

Francuskie protesty uderzyły w hiszpańskich rolników

Kryzys na francuskiej wsi wstrząsa hiszpańskimi rolnikami, którzy padli ofiarami wandalizmu i zgłaszają straty.

Każdego dnia do Francji wjeżdża około 22 000 ciężarówek. Blokady autostrad szkodzą hiszpańskim i portugalskim rolnikom, opóźniając eksport towarów – w tym owoców, warzyw, mięsa, oliwy z oliwek i wina – na północ.

Hiszpańscy kierowcy ciężarówek byli świadkami francuskich protestów opróżniających całe ciężarówki, aby pokazać, że nie zgadzają się z polityką, która ich zdaniem dyskryminuje ich w porównaniu z hiszpańskimi lub włoskimi rolnikami.

Według hiszpańskiego stowarzyszenia pracodawców z sektora transportu straty wynoszą ponad 12 milionów euro dziennie.

Hiszpański minister rolnictwa Luis Planas odrzucił sugestie jakoby hiszpańscy rolnicy mieli nieuczciwą przewagę nad swoimi sąsiadami.

Belgijscy rolnicy blokują autostrady w związku z trwającymi protestami

We wtorek belgijscy rolnicy nadal blokowali drogi, w tym główną autostradę E19 prowadzącą do Brukseli. Powiedzieli, że planują pozostać w drodze, dopóki rząd nie spełni ich żądań.

„Nie wyjdziemy, dopóki nie uzyskamy jasności politycznej” – powiedziała Judy Peeters.

Protestują za lepszymi płacami, mniejszymi ograniczeniami i niższymi kosztami.

Protesty w pięciu regionach Włoch

Włoscy rolnicy wezwali do demonstracji, które dotkną pięć regionów kraju, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za szkodliwą europejską politykę rolną. Protesty te są następstwem kilku spontanicznych wieców, które odbyły się w ostatnich dniach.

Rolnicy protestowali ze swoimi traktorami we wtorek trzeci dzień z rzędu w pobliżu Rzymu, żądając obrony sektora rolnego kraju.

Mobilizację organizuje głównie młody ruch o nazwie Agrarian Rescue, który w zeszłym tygodniu zorganizował serię protestów, czasami blokując drogi.

„Żądamy godziwej wartości naszych produktów. Chcemy, aby włoskie rolnictwo było szanowane, rozumiane i doceniane” – stwierdzili.