Zainicjowany przez projektantkę mody Stellę McCartney i spopularyzowany przez platformę mediów społecznościowych TikTok, ruch „bez prania” ma na celu oszczędzanie pieniędzy i ochronę planety. Ale kulturowo, mogłoby to wywołać smród.
Ruch bez prania zyskał ostatnio na popularności dzięki ponad 15 milionom wyświetleń na TikToku. Pierwotnie została ujawniona przez brytyjską projektantkę mody Stellę McCartney. Powiedziała gazecie The Observer: „Zasadniczo w życiu obowiązuje zasada, jeśli absolutnie nie musisz niczego czyścić, nie czyść tego”.
Tendencja ta zachęca ludzi do rzadszego prania ubrań i włosów, jeśli w ogóle, i ma na celu rozwianie obaw związanych z globalnym ociepleniem. Detergenty o dużej zawartości węgla mają negatywny wpływ na środowisko, to samo dotyczy ilości i zużycia wody w kąpieliskach.
Ale to nie wszystko. Pralki zużywają do 17 procent całkowitego zużycia wody, co przy zwiększonych wydatkach spowodowanych kryzysem kosztów utrzymania ma to negatywny wpływ na rachunki gospodarstw domowych. Krótko mówiąc, „bez prania” to także dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.
Kwestia higieny
Z przyzwyczajenia wiele osób pierze ubrania po każdym użyciu. Ale czy to konieczne?
Chodzi głównie o higienę i to, jak się czujemy, gdy nie nosimy czystych ubrań. Pot jest zazwyczaj główną przyczyną wrzucania rzeczy do prania. Jednak dla większości ludzi codzienna praca, na przykład w biurze, nie powoduje pocenia się.
Oznacza to, że ubrania można nosić kilka razy, nie wydzielając nieprzyjemnego zapachu. Możliwe jest również modyfikowanie ubrań, które nosimy, tak aby zawierały bardziej oddychające tkaniny, takie jak bawełna. Lub weź wełnę znaną z naturalnych właściwości samoczyszczących i bezwonnych.
” Główna zasada „
Wracając do „praktycznej reguły” McCartneya, miejsce zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla łatwości podążania za trendem.
Jeśli mieszkasz w gorącym kraju, trudno uniknąć pocenia się, a wełna zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepszym rozwiązaniem niż zasada „zakazu prania” jest ograniczenie prania na zimno.
Ponadto mówi się, że rzadsze pranie ubrań jest w rzeczywistości lepsze dla trwałości odzieży, dzięki czemu może służyć dłużej. Kolejny plus dla środowiska.