Prezydent Joe Biden rozpoczął w piątek swoją wizytę w Indiach od prywatnego spotkania z premierem Narendrą Modim w domu indyjskiego przywódcy podczas sesji, która – jak stwierdził Biały Dom – charakteryzowała się „niezaprzeczalną ciepłem i pewnością siebie” przed dorocznym szczytem Grupy 20.
Biden spędził z Modim 52 minuty po wystawnej ceremonii powitalnej na lotnisku, a Kurt Campbell, doradca Bidena ds. Indo-Pacyfiku, powiedział później reporterom, że ciepłe uczucia zastąpiły poczucie nieufności i niepewności, które wcześniej definiowały stosunki między obydwoma krajami .
„To, co z czasem zauważyłem, to niezaprzeczalne ciepło i pewność siebie między obydwoma przywódcami” – powiedział Campbell.
Inna doradczyni, Eileen Laubacher, starsza dyrektor na Azję Południową w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, dodała, że Biden i Modi „tak swobodnie omawiali, tak naprawdę, szeroki zakres rzeczy, które staramy się wspólnie osiągnąć”.
Wspólne oświadczenie wydane po spotkaniu potwierdziło partnerstwo USA-Indie na kilku frontach, szczególnie w odniesieniu do chipów komputerowych, telekomunikacji, szkolnictwa wyższego, dostępu do szlaków żeglugowych w regionie Indo-Pacyfiku oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Biden pogratulował także Modiemu niedawnego lądowania Indii na Księżycu.
Chociaż Indie były rozczarowane faktem, że chiński prezydent Xi Jinping i rosyjski prezydent Władimir Putin odmówili udziału w szczycie G20, te nieobecności mogłyby dać Bidenowi przestrzeń do dalszego zacieśnienia więzi między USA i Indiami.
„Stany Zjednoczone stoją przed niezaprzeczalnymi możliwościami” – powiedział Campbell. „Zamierzamy w pełni wzmocnić i pogłębić nasze relacje. W szczególności Chinom pozostawiamy omówienie i wyjaśnienie, dlaczego ich tu nie ma”.
Campbell zasugerował także, że wkrótce ogłoszony zostanie duży projekt infrastrukturalny i komunikacyjny mający połączyć Indie z Bliskim Wschodem i Europą.
Jednak zapytany, czy Biden naciskał na Modiego w sprawie dostępu do prasy i szerszych kwestii demokratycznych w Indiach, Campbell powiedział, że Biden stara się jasno wyrażać kwestie kluczowe dla zdrowia demokracji. Campbell jednak nie chciał wdawać się w szczegóły, twierdząc, że prezydent „zdecydował, że chce prowadzić ten dialog w sposób godny i pełen szacunku”.
Po wylądowaniu Air Force One prezydent USA został powitany w stylu bollywoodzkim, a tancerze w zwiewnych fioletowych strojach wirowali w rytm muzyki pop.
Po uczczeniu Modiego podczas czerwcowej wizyty państwowej w Waszyngtonie Biden opiera się na założeniu, że sukces dyplomacji zależy od osobistych powiązań. Ale jest to związek w dużej mierze badany prywatnie. Reporterom Białego Domu podróżującym z Bidenem odmówiono wstępu na spotkanie przywódców. Indyjskie media państwowe udostępniły w mediach społecznościowych materiały wizualne ze spotkania.
Od 2021 r. Biden i Modi odbyli kilkanaście spotkań osobistych lub wirtualnych, ponieważ obaj chcą zacieśnić partnerstwo USA-Indie w obliczu wspólnych poważnych obaw. Należą do nich coraz bardziej asertywne Chiny i monumentalne wyzwania wynikające ze zmiany klimatu, sztucznej inteligencji, odporności globalnego łańcucha dostaw i innych problemów.
Modi mocno określił szczyt jako swój własny. Premier umieścił swoje zdjęcie wzdłuż autostrady prowadzącej z lotniska, witając delegatów G20 cytatami na temat zmian klimatycznych, innowacji i wyjątkowej roli Indii jako orędownika krajów rozwijających się. W rezultacie Biden był kimś w rodzaju gościa, gdy spotykał się ze swoim indyjskim odpowiednikiem.
Modi odbył spotkanie w swojej rezydencji, „więc jest to pod tym względem niezwykłe” – powiedział dziennikarzom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan w czwartek na pokładzie Air Force One.
Biden, centrolewicowy Demokrata, i Modi, konserwatywny hinduski nacjonalista, raczej nie są ideologicznymi bratnimi duszami. Jednak obu przywódców w coraz większym stopniu łączą manewry militarne i gospodarcze Chin na obszarze Indo-Pacyfiku.
Pod koniec zeszłego miesiąca Indie złożyły kanałami dyplomatycznymi sprzeciw w stosunku do Pekinu w związku z nową standardową mapą Chin, która rości sobie prawa do terytorium Indii wzdłuż ich wspólnej granicy.
Wersja chińskiej mapy opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zasobów Naturalnych pokazuje, że Arunachal Pradesh i płaskowyż Doklam – o który obie strony toczyły spór – znajdują się w granicach Chin, wraz z Aksai Chin w zachodniej części kontrolowanej przez Chiny, ale Indie nadal twierdzą, że . Filipiny i Malezja również złożyły protesty w związku z nową chińską mapą.
Mapa została opublikowana zaledwie kilka dni po spotkaniu Modiego i Jinpinga na marginesie szczytu bloku gospodarek rozwijających się BRICS – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki – i zgodzili się pracować nad deeskalacją napięcia na spornej granicy.
Administracja chciała wykorzystać impet czerwcowej wizyty państwowej Modiego, która obejmowała ogłoszenia dotyczące klimatu, opieki zdrowotnej i przestrzeni kosmicznej, a także niektórych dużych projektów w sektorze prywatnym.
Obie strony przygotowały grunt pod współpracę amerykańskiej firmy General Electric z indyjskim Hindustan Aeronautics w zakresie produkcji silników odrzutowych do indyjskich samolotów w Indiach oraz sprzedaży produkowanych w USA uzbrojonych dronów MQ-9B SeaGuardian. Amerykańska firma Micron Technology zgodziła się zbudować w Indiach zakład montażu i testowania półprzewodników o wartości 2,75 miliarda dolarów, przy czym Micron wydał ponad 800 milionów dolarów, a resztę sfinansowały Indie. Administracja planuje także omówienie cywilnych kwestii nuklearnych.
Biały Dom starał się bagatelizować różnice zdań Bidena i Modiego w sprawie wojny Rosji na Ukrainie. Indie wstrzymały się od głosowania nad rezolucjami ONZ potępiającymi Rosję i odmówiły przyłączenia się do globalnej koalicji przeciwko Rosji. Od początku wojny rząd Modiego radykalnie zwiększył zakupy rosyjskiej ropy.
Wysiłki Bidena mające na celu zbliżenie Indii zostały przyćmione przez obawy aktywistów i niektórych amerykańskich prawodawców dotyczące sytuacji w zakresie praw człowieka w Indiach pod rządami Modiego.
Premier spotkał się z krytyką w związku z przepisami zmieniającymi krajowe prawo dotyczące obywatelstwa, które przyspiesza naturalizację niektórych migrantów, ale wyklucza muzułmanów, w związku ze wzrostem przemocy wobec muzułmanów i innych mniejszości religijnych ze strony hinduskich nacjonalistów oraz niedawnym wyrokiem skazującym głównego przywódcę opozycji w Indiach, Rahula Gandhiego za kpinę z nazwiska Modiego.
Indie zajmują także 161. miejsce na 180 krajów w tegorocznym Indeksie Wolności Prasy opublikowanym przez Reporterów bez Granic.