Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny Izrael-Hamas i konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Biden wzywa Izrael, aby zrobił więcej dla cywilów w Strefie Gazy
Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek wieczorem, że wojsko amerykańskie pomoże w utworzeniu tymczasowego molo na wybrzeżu Gazy, co pomoże zwiększyć dostawy pomocy dla głodujących Palestyńczyków w Gazie.
Szczegółowo przedstawił swój plan podczas corocznego orędzia o stanie Unii do Kongresu. Molo, powiedział Biden, „umożliwi ogromne zwiększenie pomocy humanitarnej docierającej do Gazy”.
Prezydent wezwał także Izrael, który wspierał w wojnie z Hamasem, aby zrobił więcej, aby złagodzić cierpienia ludności cywilnej w Gazie.
„Izraelowi mówię to: pomoc humanitarna nie może być kwestią drugorzędną ani kartą przetargową”.
Rzecznik ONZ twierdzi, że połowa misji pomocowych do Gazy nie zakończyła się sukcesem
Urzędnicy ONZ zajmujący się pomocą humanitarną twierdzą, że tylko połowa z 224 misji pomocowych, które miały dostarczyć pomoc ludności cywilnej w Strefie Gazy w lutym, zakończyła się sukcesem, a połowa z nich nie powiodła się. Wszystkie te misje wymagały koordynacji z władzami izraelskimi.
Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział w czwartek reporterom, że ONZ wstrzymała operacje w północnej Strefie Gazy po tym, jak 5 lutego izraelski ogień marynarki wojennej uderzył w koordynowany przez ONZ konwój z żywnością zmierzający tam.
Powiedział, że w wyniku tego incydentu na luty zaplanowano jedynie 24 misje pomocowe ONZ na oblężonym obszarze, a władze izraelskie ułatwiły tylko sześć.
Dla kontrastu, powiedział Dujarric, z 200 misji ONZ zaplanowanych na obszary na południe od Wadi Gaza, do których dostęp wymagał koordynacji, władze izraelskie ułatwiły 105.
Dujarric powiedział, że pomimo wielu wyzwań w zeszłym tygodniu 19 partnerów humanitarnych ONZ zapewniło opiekę zdrowotną około 80 000 pacjentom, a kilkanaście zespołów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) leczyło 13 000 pacjentów.
Rzecznik ONZ wydał pilny apel o namioty, plandeki, koce, pościel i inne artykuły potrzebne do schronienia.
Izraelczycy mogli odwiedzać Al-Aksa podczas Ramadanu
Izraelska policja ogłosiła w czwartek, że Izraelczycy będą mogli odwiedzać kompleks Al-Aksa w pierwszym tygodniu Ramadanu. Decyzja budzi obawy, czy Palestyńczycy będą mieli dostęp do miejsca uważanego za trzecie najświętsze miejsce islamu w czasie świętego miesiąca.
Żydzi uważają ten kompleks za najświętsze miejsce w judaizmie i nazywają je biblijnym Wzgórzem Świątynnym.
Al-Aksa była często miejscem palestyńskich protestów i starć z izraelską policją, szczególnie w czasach wysokiego napięcia, takich jak obecna wojna między Izraelem a Hamasem.
Palestyńczycy z okupowanego Zachodniego Brzegu nie mogli odwiedzić Jerozolimy ze względu na ograniczenia rządu izraelskiego wprowadzone bezpośrednio po ataku Hamasu 7 października.