O nas
Kontakt

Bioinżynierowie wykorzystują tłuszcz wytwarzany z komórek świńskich, aby mięso hodowane w laboratorium smakowało bardziej atrakcyjnie

Laura Kowalczyk

Bioinżynierowie wykorzystują tłuszcz wytwarzany z komórek świńskich, aby mięso hodowane w laboratorium smakowało bardziej atrakcyjnie

Komórki opracowane w ich zakładzie pobrano od żywej świni, ponieważ zapachu i smaku tłuszczu nie da się odtworzyć w żaden inny sposób.

Wszyscy słyszeliśmy o mięsie hodowanym w laboratorium. Obecnie firma bioinżynieryjna z Wielkiej Brytanii próbuje uczynić substytuty mięsa smaczniejszymi.

Bioinżynierowie z Hoxton Farms w Londynie twierdzą, że sekretem dobrego smaku mięsa jest tłuszcz, który utrzymuje jego smak.

Mówią, że komórki macierzyste opracowane w ich ośrodku pobrano od żywej świni, ponieważ zapachu i smaku tłuszczu nie można odtworzyć w żaden inny sposób.

„W zwykłych recepturach i produktach roślinnych jest dużo oleju palmowego i dużo oleju kokosowego, a on po prostu nie ma tego smaku. Wiesz, jako szef kuchni zależy mi na smaku numer jeden i tego właśnie brakuje wszystkim tym produktom” – powiedział Josh Hatfield, szef kuchni ds. rozwoju produktów w Hoxton Farm.

Jedną z najczęściej zauważanych wad mięsa hodowanego w laboratoriach jest wysoki koszt jego produkcji, jednak według raportu opublikowanego przez globalnych analityków McKinsey and Company w 2021 roku stwierdzono, że „od czasu opracowania pierwszych prototypów firmom udało się obniżyć koszty o 99 procent”.

To, czego szukam jako szef kuchni, to smak numer jeden, a tego brakuje wszystkim tym produktom.

Josha Hatfielda

Szef kuchni ds. rozwoju produktów, Hoxton Farm

Hoxton Farms ma nadzieję ostatecznie obniżyć koszty swoich produktów poniżej kosztów tradycyjnego mięsa.

„Początkowo koszt takich rzeczy, jak mięso hodowlane i produkty zawierające tłuszcz hodowlany, może być wyższy niż koszt burgera czy kiełbasy kupowanych w supermarkecie” – powiedział Ed Steele, współzałożyciel Hoxton Farms.

„Ale z biegiem czasu to się zmieni. To, co robimy, jest naprawdę wydajne. Ma wiele innych zalet, ale szczególnie pod względem kosztów uda nam się obniżyć koszty do poziomu poniżej kosztów jedzenia tradycyjne mięso”.

W raporcie na temat mięsa hodowanego w laboratoriach, opublikowanym w styczniu przez analityków Research and Markets, szacuje się, że do 2035 r. wartość tego przemysłu będzie wynosić nieco poniżej 1,8 miliarda euro.

Jak wynika z raportu, szacunki obarczone są zastrzeżeniami, a mianowicie wysokim popytem na żywność pochodzenia roślinnego oraz rosnącą populacją wegan, która staje się przeszkodą w osiągnięciu przez branżę tego wskaźnika.

Nadal istnieją bariery psychologiczne w spożywaniu żywności pochodzenia laboratoryjnego, które mogą również ograniczyć rynek.

„Niekoniecznie lepsze dla środowiska”

Jedną ze zgłaszanych zalet zamienników mięsa są jego walory ekologiczne.

Chociaż Hoxton Farms ma nadzieję, że tłuszcze pochodzące ze zrównoważonych źródeł przyciągną więcej ludzi do spożywania alternatyw dla mięsa, niektórzy naukowcy i eksperci w dziedzinie technologii żywności zwracają uwagę, że chociaż branża może ograniczyć emisje z rolnictwa, jej ślad węglowy niekoniecznie jest mniejszy.

Wręcz przeciwnie, badanie wstępne przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (UC Davis) wskazuje, że mięso hodowlane będzie prawdopodobnie miało większy wpływ, biorąc pod uwagę obecne metody produkcji.

Musimy tutaj zrozumieć, że niekoniecznie jest to lepsze dla środowiska i że nie jest oczywiste, że mięso hodowlane jest lepsze dla środowiska.

Doktor Edward Spang

Badacz w dziedzinie nauk o żywności i technologii, UC Davis

Argumentuje, że jeśli firmy będą musiały produkować podłoże wzrostowe zgodne ze standardami farmaceutycznymi, zużyją więcej, a nie mniej zasobów.

„Musimy tutaj zrozumieć, że niekoniecznie jest to lepsze dla środowiska i że nie jest oczywiste, że mięso hodowlane jest lepsze dla środowiska. Należy je uwzględnić w procesie produkcji” – powiedział dr Edward Spang, specjalista ds. nauki o żywności i badacz technologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i jeden z autorów badania.

Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym i czeka na recenzję.

Kraje na całym świecie mają różne podejście do mięsa pochodzącego z hodowli komórkowych.

Włochy rozważają projekt wniosku, który mógłby skutkować całkowitym zakazem tak zwanej „żywności syntetycznej”, jeśli zostanie zatwierdzony przez parlament.

Wręcz przeciwnie, amerykańskie organy regulacyjne zatwierdziły sprzedaż kurczaków wyprodukowanych z komórek zwierzęcych w czerwcu 2023 r., umożliwiając dwóm kalifornijskim firmom oferowanie mięsa wyhodowanego laboratoryjnie na stoły restauracji, a ostatecznie na półki supermarketów.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.