O nas
Kontakt

Björk i Rosalía za pomocą nowej piosenki łączą siły, by walczyć z przemysłową hodowlą ryb na Islandii

Laura Kowalczyk

Björk i Rosalía za pomocą nowej piosenki łączą siły, by walczyć z przemysłową hodowlą ryb na Islandii

Porozmawiajmy o współpracy muzycznej, której się nie spodziewaliśmy…

Dwóch europejskich ikonoklastów muzycznych łączy siły, aby zwiększyć świadomość w walce z przemysłową hodowlą łososia na Islandii.

Björk i Rosalía opublikowały krótki klip do nowego singla – jeszcze bez tytułu, który w całości ukaże się jeszcze w tym miesiącu – którego celem jest potępienie zniszczeń wynikających z intensywnej hodowli ryb w rodzinnej Islandii Björk, a konkretnie w islandzkim regionie Seyðisfjörður.

Zyski pomogą pokryć koszty prawne protestujących mieszkańców Fjordu Seyðisfjörður.

„Ludzie nad fiordem Seyðisfjörður wstali i zaprotestowali przeciwko rozpoczynaniu tam hodowli ryb” – Björk podzieliła się w oświadczeniu. „Chcielibyśmy przekazać darowiznę za sprzedaż tej piosenki, aby pomóc im w opłaceniu opłat prawnych i mamy nadzieję, że będzie to wzorowy przypadek dla innych”.

Na kanał Björk w serwisie YouTube przesłano krótki klip zapowiadający, zawierający okładkę przedstawiającą zmartwioną rybę. Fragment acapella przedstawia dwóch piosenkarzy powtarzających wers: „Czy to właściwa rzecz? Po prostu nie wiem.

Posłuchajcie ich piosenki poniżej:

„Islandia ma największą dziewiczą przyrodę w Europie” – stwierdza Björk w oświadczeniu. „Kiedy więc islandzcy i norwescy biznesmeni zaczęli kupować hodowle rybne w większości naszych fiordów, był to duży szok i stał się głównym tematem tego lata. Nie rozumiemy, jak mogli to robić przez dziesięć lat, skoro nie powstrzymywały ich prawie żadne przepisy”.

Björk dodała: „Wywarło to już niszczycielski wpływ na dziką przyrodę, a ryby hodowlane cierpią w strasznych warunkach zdrowotnych, a ponieważ wiele z nich uciekło, zaczęły one zmieniać DNA islandzkiego łososia na gorsze, co ostatecznie mogło doprowadzić do jego wygaśnięcie.”

W 2017 roku łączna produkcja ryb hodowlanych w kraju wyniosła blisko 21 tys. ton.

„Nadal jest szansa na (uratowanie) ostatniego dzikiego łososia z północy” – kontynuowała piosenkarka. „Nasza grupa chciałaby nakłonić tych biznesmenów do wycofania swoich gospodarstw. Chcielibyśmy także pomóc w opracowaniu i wprowadzeniu do islandzkiego systemu prawnego rygorystycznych przepisów mających na celu ochronę przyrody. Większość narodu już się z nami zgadza, więc ten protest polega na umieszczeniu woli narodu w naszych systemach rządów”.

Rax – Rząd Islandii
Akwakultura na Islandii

Choć nie jest to szczególnie zaskakujące, jeśli chodzi o wypowiedź Björk, wieloletniej działaczki na rzecz ochrony środowiska, która w 2008 r. założyła Fundację Náttúra, aby wspierać naturalne siedliska Islandii i która zaangażowała się w kampanie promujące świadomość zmian klimatycznych, niewielu mogło spodziewać się tej współpracy ze strony Rosalíi.

Ujawniona pięć lat temu swoim oszałamiającym albumem El Mal Querer, 31-letnia katalońska piosenkarka ugruntowała swoją pozycję jednej z najbardziej kreatywnych postaci współczesnej sceny pop, łączącej flamenco, rap i reggaetón. Jest zdecydowaną zwolenniczką LGBT i wcześniej brała udział w protestach w obronie równości rasowej. Jednak niewiele wiadomo na temat jej postawy ekologicznej.

Matt Sayles/Invision/AP
Rosalía na rozdaniu nagród Grammy 2020

Rosalía wymieniła Björk podczas gali Latin Grammy 2018, kiedy przyjęła nagrodę w kategorii najlepsza interpretacja fusion/urban.

„Jestem dumna, że ​​mogę kierować moim projektem i tworzyć muzykę, która mnie reprezentuje, pomimo ryzyka, oraz że mogę dzielić się nią ze światem i być tutaj” – powiedziała. „Chcę podziękować kobietom takim jak Lauryn Hill… Björk, Kate Bush… Pozdrawiam wszystkie kobiety w branży, które nauczyły mnie, że mogę to zrobić, bo dzięki nim tu jestem”.

Od czasu wydania na początku 2022 roku swojego nagrodzonego nagrodą Grammy trzeciego albumu studyjnego „Motomami” Rosalía udostępniła wiele nowych piosenek dla „Motomami+”, a także „LLYLM”, „Tuya” i wspólnej EP „RR” z Rauw Alejandro.

Współpraca z Björk to pierwsze wydawnictwo islandzkiej ikony od czasu jej albumu „Fossora” z 2022 roku, który nagrała w swoim rodzinnym kraju i określiła jako „album islandzki” ze względu na zaangażowanie w tradycje ludowe i przyrodę. Od tego czasu zremiksowała „Woe” Shygirl i udostępniła remiks „Ovule” Shygirl i Segi Bodegi z płyty.