O nas
Kontakt

Boisz się zastrzyków? Nowa igła dożylna zaprojektowana tak, aby była miękka w ciele, może być bezpieczniejsza i mniej boleć

Laura Kowalczyk

Boisz się zastrzyków?  Nowa igła dożylna zaprojektowana tak, aby była miękka w ciele, może być bezpieczniejsza i mniej boleć

Nowa igła dożylna, która w temperaturze pokojowej jest sztywna jak zwykła igła, po wkłuciu mięknie i osiąga temperaturę ciała.

Bioinżynierom z Korei Południowej udało się opracować igłę dożylną (IV), która może zginać się i zginać po wejściu do ludzkiego ciała.

Zmiękczająca igła dożylna jest sztywna w temperaturze pokojowej, porównywalna ze sztywnością konwencjonalnego plastikowego cewnika dożylnego o podobnej wielkości.

Po włożeniu do tkanki mięknie w ciągu 60 sekund, reagując na temperaturę ciała.

Wstrzyknięcie dożylne jest powszechnie stosowaną metodą bezpośredniego wstrzykiwania leków do naczyń krwionośnych, co pozwala na szybkie rozpoczęcie działania leku i ciągłe podawanie leku.

Jednak konwencjonalne igły dożylne są wykonane z twardych materiałów, takich jak metal lub plastik, które mogą powodować uszkodzenie i stan zapalny tkanek miękkich wokół miejsca wstrzyknięcia.

Według ekspertów konwencjonalne igły do ​​kroplówek również często zawodzą, zanim kroplówki osiągną koniec zamierzonego okresu użytkowania, głównie z powodu ruchu sztywnej kroplówki w cienkościennej żyle.

„Dostępne na rynku urządzenia do obwodowego dostępu dożylnego są wykonane ze stali nierdzewnej lub sztywnego plastiku, który nie dorównuje miękkości tkanek biologicznych” – Karen-Christian Agno, doktorantka w Koreańskiej Szkole Inżynierii Elektrycznej Zaawansowany Instytut Nauki i Technologii (KAIST) – powiedział TylkoGliwice Next.

„To niedopasowanie może powodować problemy zarówno dla pacjenta, który otrzyma zastrzyk dożylny, jak i pielęgniarki, która będzie podawać lek dożylny. Zmiękczająca igła dożylna ma na celu przezwyciężenie obecnych ograniczeń dostępnych na rynku sztywnych urządzeń dostępu dożylnego”.

Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia tkanki

Naukowcy z KAIST uważają, że zmiękczające działanie igły może potencjalnie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia żyły u pacjenta poddawanego leczeniu dożylnemu.

Ponieważ igła ma miękkość tkanki i jest swobodnie odkształcalna, umożliwiłaby pacjentom większy zakres ruchu i wygodę.

Igły nie można użyć ponownie do innego wstrzyknięcia. Dlatego może zapobiegać zakłuciom igłą i ponownemu użyciu igieł.

Karen-Christian Agno

Doktorant, KAIST

Igła zmiękczająca może przynieść potencjalne korzyści nie tylko pacjentom, ale także pracownikom służby zdrowia.

Pracownicy służby zdrowia są często narażeni na większe ryzyko zarażenia się infekcjami, takimi jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz wirusem HIV, zwłaszcza po zastosowaniu igieł dożylnych ze względu na ich bezpośredni kontakt z krwią.

„Te obawy można przypisać sztywności konstrukcji dostępnych na rynku urządzeń do dostępu dożylnego, którą ma nadzieję przezwyciężyć zmiękczająca igła dożylna” – powiedział Agno.

Jest wykonana z metalicznego ciekłego galu, który ma niską temperaturę topnienia poniżej normalnej temperatury ciała i dobrą biokompatybilność, dzięki czemu igła mięknie i formuje się w kształt naczyń.

„Ramka igły na bazie galu może być wykonana metodą formowania wtryskowego lub przy użyciu form wielokrotnego użytku. Obecna produkcja nie wymaga żadnego ogromnego sprzętu ani obiektu w porównaniu z konwencjonalnymi igłami medycznymi” – powiedział Agno.

„Powszechny” problem: nieetyczne ponowne użycie igieł do kroplówek

W 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że ​​40 procent z 16 miliardów zastrzyków podawanych każdego roku na całym świecie wykonano przy użyciu ponownie używanych strzykawek i igieł, bez sterylizacji.

Doprowadziło to do 1,3 miliona zgonów rocznie i utraty prawie 26 milionów lat życia, głównie z powodu przenoszenia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, czyli wirusa HIV.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie mają nadzieję, że igła zmiękczająca zapobiegnie nieetycznemu ponownemu użyciu igieł dożylnych.

Po użyciu igła pozostaje miękka i nie nadaje się do ponownego użycia.

„Oznacza to, że igły nie można użyć ponownie do innego wstrzyknięcia. W ten sposób można zapobiec zakłuciom igłą i ponownemu użyciu igieł” – powiedział Agno.

Igła wyposażona jest w ultracienki czujnik temperatury, który pomaga monitorować temperaturę ciała, ponieważ mogą wystąpić zmiany temperatury ciała. Należy ją ściśle monitorować podczas podawania leku dożylnego.

Może również wykryć niezamierzony wyciek podanego płynu w warstwach podskórnych z powodu źle umieszczonej igły.

Igłę zmiękczającą testowano dotychczas na fantomach żył (urządzeniach naukowych zaprojektowanych tak, aby przypominały tkankę ludzką), tkance świńskiej ex vivo i myszach. W rezultacie, zdaniem naukowców, igła zapewnia podobne działanie w zakresie podawania płynów, a nawet może powodować mniej stanów zapalnych w porównaniu z urządzeniami dostępnymi na rynku.

„Osobiście mam nadzieję, że to urządzenie będzie można później zastosować w zastosowaniach klinicznych… Przyszłe prace badawcze muszą obejmować dalsze udoskonalanie kapsułkowania i pakowania igły, aby zmniejszyć ryzyko wycieku galu” – powiedział Agno.

„Ponadto potrzebne są dodatkowe systematyczne badania biokompatybilności, aby na przykład poznać poziom toksyczności urządzenia, aby zweryfikować długoterminowe bezpieczeństwo igły w żyle w odniesieniu do potencjalnego wycieku galu” – dodała.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.