O nas
Kontakt

Bojkot Eurowizji? Reakcja na zgodę Izraela na udział w 2024 r

Laura Kowalczyk

Bojkot Eurowizji?  Reakcja na zgodę Izraela na udział w 2024 r

„Zjednoczeni muzyką” czy zjednoczeni przez popełnienie ludobójstwa?” Eurowizja spotyka się z ostrą reakcją po tym, jak Izrael zgodził się na udział w 2024 roku.

Izrael został wpisany na listę krajów uczestniczących w Eurowizji 2024, co skłoniło wiele osób do nawoływania do wykluczenia kraju z konkursu ze względu na trwającą wojnę w Izraelu z Hamasem oraz do bojkotu przyszłorocznej Eurowizji.

Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich UNWRA prawie 1,9 miliona ludzi – ponad 85% populacji Gazy – zostało przesiedlonych przez Strefę od czasu ataku bojowników Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło około 1200 osób i około 240 wziętych jako zakładników.

„Jestem w 100% bojkotem Eurowizji, ponieważ zdecydowali się uwzględnić Izrael i Azerbejdżan pomimo ich okrucieństw i zbrodni przeciwko ludzkości. Co za paskudna organizacja.

„Dawno temu wyrzucali Izrael. W zeszłym roku zrobili to z Rosją.

„Zjednoczeni muzyką” czy zjednoczeni przez popełnienie ludobójstwa? Izrael musi odejść. To samo, co stało się z Rosją. Pochwalacie i aprobujecie przemoc i ludobójstwo”.

W następstwie krytyki w Internecie Europejska Unia Nadawców wydała oświadczenie dotyczące udziału Izraela w Eurowizji, stwierdzając, że obecnie nie planuje zakazać Izraela udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.

„Konkurs Piosenki Eurowizji to konkurs dla nadawców publicznych z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Jest to konkurs dla nadawców, a nie dla rządów, a izraelski nadawca publiczny bierze w nim udział od 50 lat. EBU jest organizacją kierowaną przez członków. Organy zarządzające EBU – na czele z Radą Dyrektorów – reprezentują członków. Organy te oceniły listę uczestników i zdecydowały, że izraelski nadawca publiczny przestrzega wszystkich zasad konkurencji. Wraz z 36 innymi nadawcami będzie mógł wziąć udział w konkursie w przyszłym roku.”

EBU oparła swoją decyzję na obecnym podejściu innych organizacji międzynarodowych do Izraela:

„W tej chwili panuje inkluzywne podejście do izraelskich uczestników najważniejszych zawodów. Konkurs Piosenki Eurowizji pozostaje wydarzeniem apolitycznym, jednoczącym publiczność na całym świecie poprzez muzykę”.

W obliczu porównań między dopuszczeniem Izraela do konkursu a zakazem Rosji (Rosja została wykluczona z Eurowizji w 2022 r. z powodu inwazji tego kraju na Ukrainę), EBU wyjaśniła:

„W 2022 roku, po inwazji na Ukrainę, władze EBU zdecydowały o wykluczeniu Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie miała ona konkurować z Ukrainą. Jak powiedziano wcześniej, Konkurs Piosenki Eurowizji jest konkursem dla nadawców. Po wielokrotnych naruszeniach obowiązków członkowskich i naruszaniu wartości mediów publicznych Rosja została zawieszona”.

Izraelska piosenkarka Netta Barzilai, zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji 2018
Izraelska piosenkarka Netta Barzilai, zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji 2018

Szwecja będzie gospodarzem 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w maju przyszłego roku po tym, jak Loreen zwyciężyła w Liverpoolu piosenką „Tattoo”. Jej zwycięstwo oznaczało, że Irlandia i Szwecja mają obecnie po siedem zwycięstw w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Największe na świecie wydarzenie muzyczne na żywo odbywa się w Malmö i jest to już trzeci raz, kiedy to miasto jest gospodarzem konkursu.

Izrael zwyciężał w tym konkursie wielokrotnie – w 1978, 1979, 1998, a ostatnio w 2018, kiedy w Lizbonie zwyciężyła Netta Barzilai z „Toy”.