Amerykańskie organy antymonopolowe zbadają wiodące firmy zajmujące się sztuczną inteligencją Microsoft, Nvidia i OpenAI.
Według osób zaznajomionych z toczącymi się postępowaniami amerykańskie organy regulacyjne ds. prawa antymonopolowego planują zbadać rolę Microsoft, Nvidii i OpenAI w boomie technologicznym dotyczącym sztucznej inteligencji (AI).
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczyna dochodzenie w sprawie producenta chipów Nvidia, natomiast Federalna Komisja Handlu zbada partnerów biznesowych Microsoft i OpenAI, według dwóch osób, które nie były upoważnione do publicznego omawiania szczegółów dochodzeń i rozmawiały z The Associated Press pod warunkiem, że anonimowość.
Nvidia i OpenAI odmówiły w czwartek komentarza, a Microsoft nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. O zbliżającym się śledztwie jako pierwszy poinformował „The New York Times”.
Urzędnicy amerykańscy zasygnalizowali, że wypatrują monopoli w związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji.
Lina Khan, przewodnicząca FTC, powiedziała na początku tego roku, że agencja będzie analizować transakcje, które „umożliwiają dominującym firmom wywieranie nadmiernego wpływu lub uzyskiwanie uprzywilejowanego dostępu w sposób mogący podważyć uczciwą konkurencję”.
Organ regulacyjny powiedział wówczas, że rozpocznie dochodzenie w sprawie relacji między start-upami zajmującymi się sztuczną inteligencją a dużymi dostawcami komputerów w chmurze.
Współpraca Microsoftu z OpenAI była szczególnie bliska, zapewniając mniejszej firmie z San Francisco ogromne zasoby obliczeniowe potrzebne do szkolenia generatywnych systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.
Cała branża sztucznej inteligencji w dużym stopniu opiera się również na wyspecjalizowanych półprzewodnikach Nvidii do zasilania aplikacji AI, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen akcji firmy.
W kwietniu brytyjski organ regulacyjny ds. konkurencji zaczął pytać o relacje firm technologicznych ze start-upami zajmującymi się sztuczną inteligencją.
Urząd ds. Konkurencji i Rynku wyraźnie stwierdził, że zwrócił się o uwagi na temat partnerstw między Microsoft i Mistral AI oraz między Amazonem i Anthropic.
Organ regulacyjny stwierdził, że „nie sformułował żadnych wniosków co do tego, czy transakcje wchodzą w zakres brytyjskich przepisów dotyczących fuzji lub budzą obawy dotyczące konkurencji w Wielkiej Brytanii”.
Komisja Europejska oświadczyła w styczniu, że sprawdzi, czy inwestycja Microsoftu w OpenAI podlega przepisom UE dotyczącym fuzji.