O nas
Kontakt

Borrell twierdzi, że Hiszpania, Irlandia i inne państwa UE mogłyby uznać Palestynę 21 maja

Laura Kowalczyk

The EU

Hiszpania, Irlandia i inne podobnie myślące państwa członkowskie UE mogłyby uznać Państwo Palestyna 21 maja, powiedział Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych Josep Borrell.

W czwartkowym wywiadzie dla hiszpańskiego radia RNE Borrell został poproszony o potwierdzenie doniesień irlandzkich mediów, że Hiszpania, Irlandia i kilka innych państw członkowskich UE mogą formalnie uznać Państwo Palestyna 21 maja.

Borrell potwierdził te plany, dodając, że hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares powiedział mu, że proponowaną datą jest 21 maja.

Kilka godzin wcześniej Borrell wraz z Albaresem brał udział w wydarzeniu z okazji Dnia Europy w Madrycie.

Irlandzkie źródła dyplomatyczne potwierdziły TylkoGliwice, że grupa krajów europejskich proponuje uznanie państwa palestyńskiego w maju, przy czym możliwa jest data 21, ale nie jest ona ustalona na stałe.

Źródło dodało, że data może zostać przesunięta, aby umożliwić innym krajom, w tym Norwegii spoza UE, poruszanie się w tandemie.

Borrell wymienił także Słowenię jako jeden z krajów, które mogłyby przystąpić do wspólnego uznania po przyjęciu w czwartek przez rząd w Lublanie dekretu o uznaniu państwa palestyńskiego.

Najwyższy dyplomata UE dodał również, że Belgia może wkrótce pójść w jej ślady, ponieważ opóźniała uznanie, czekając, aż dołączy do niego więcej krajów.

Malta również mogłaby się przyłączyć, popierając deklarację woli z marcowego szczytu Rady Europejskiej.

Orzeczenie to nadeszło po głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w piątek nad uchwałą czyniącą państwo Palestyna pełnoprawnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie obecnie posiada ono status obserwatora.

Dziewięć z 27 państw członkowskich UE uznaje obecnie prawo Palestyńczyków do państwa według tak zwanych granic z 1967 r., które obejmują Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę.

Malta wraz z państwami wschodnimi, takimi jak Bułgaria, Czechy, Rumunia i Słowacja, uznają prawo Palestyńczyków do państwowości od 1988 r. W 2014 r. Szwecja stała się pierwszym państwem członkowskim, które jednostronnie uznała prawo Palestyńczyków do państwowości, będąc członkiem blok.

Chociaż Unia Europejska popiera tak zwane rozwiązanie dwupaństwowe – które zapewniłoby Palestyńczykom państwowość – i jest największym pojedynczym darczyńcą pomocy dla Palestyńczyków, nie poparła jeszcze jednomyślnie uznania państwa palestyńskiego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w kwietniu TylkoGliwice, że państwa członkowskie chcące uznać państwo Palestyna powinny działać wspólnie, aby „zapoczątkować znaczący postęp” w budowaniu pokoju w regionie rozdartym wojną.